Filtr cząsteczek stałych

forum użytkowników modelu Rio
operacjon76@wp.pl
Posty: 87
Rejestracja: 12 sty 2022, 20:29
model samochodu: kia rio

Filtr cząsteczek stałych

Post autor: operacjon76@wp.pl »

Czy kia rio 1.2 DPi 5MT 84 KM 2022 rok ma filtr cząsteczek stałych nigdzie nie mogę takiej informacji znaleźć
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Filtr cząsteczek stałych

Post autor: Jutrzejszy »

Silnik 1.2 na pewno nie ma GPF (filtra cząstek stałych), sprawdziłem to dokładnie.

Wbrew bzdurom powielanym na forach, producenci samochodów nie mieli i nie mają prawnie zapisanego obowiązku stosowania GPF.
Ale są bardzo wyśrubowane normy dotyczące emisji cząstek stałych, a najłatwiejszy sposób na spełnienie tych norm to zastosowanie GPF.

Stary silnik 1.2 MPI (stosowany przed liftingiem) obecnie wymagałby stosowania GPF. Dlatego Kia od liftingu wprowadziła silnik 1.2 DPI (z podwójnym wtryskiem pośrednim - Dual Port Injection) aby uniknąć wprowadzenia GPF.
Dwa wtryskiwacze dla jednego cylindra pozwoliły tak równomiernie wymieszać benzynę z powietrzem w całej objętości cylindra, że benzyna spala się praktycznie nie tworząc sadzy.
operacjon76@wp.pl
Posty: 87
Rejestracja: 12 sty 2022, 20:29
model samochodu: kia rio

Re: Filtr cząsteczek stałych

Post autor: operacjon76@wp.pl »

Dziękuję bardzo za informację , pozdrawiam :)
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Filtr cząsteczek stałych

Post autor: Jutrzejszy »

Ciekawostka: silnik 1.2 przed liftingiem miał pojemność 1248cm, a po liftingu 1197cm.
Wynika to z faktu, że to silnik "globalny", a na dużym indyjskim rynku są preferencje podatkowe dla silników benzynowych poniżej 1200cm.
Dlatego obcięto pojemność na wszystkich rynkach, zmniejszając skok tłoka z 78.8 do 75.6mm (przy okazji zwiększono stopień sprężania z 10.5 do 11).
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Filtr cząsteczek stałych

Post autor: Jutrzejszy »

Jeśli kogoś ogólnie interesuje występowanie GPF we współcześnie produkowanych samochodach na rynek UE:
- silniki turbodoładowane z wtryskiem bezpośrednim: wszystkie mają GPF.
- silniki wolnossące z wtryskiem bezpośrednim: wszystkie z wyjątkiem Mazdy mają GPF.
- silniki z wtryskiem pośrednim: tu jest różnie, niektóre mają GPF, a niektóre nie mają (tak jak 1.2 DPI).
operacjon76@wp.pl
Posty: 87
Rejestracja: 12 sty 2022, 20:29
model samochodu: kia rio

Re: Filtr cząsteczek stałych

Post autor: operacjon76@wp.pl »

Jeszcze raz bardzo dziękuję za informację są bardzo cenne dla mnie :)
karylek
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2024, 18:35
model samochodu: kia sportage 4

Re: Filtr cząsteczek stałych

Post autor: karylek »

Witam mam pytanie czy kia sportage 4 generacji 2017 rok jest filtr cząsteczek stałych GPF
karylek
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2024, 18:35
model samochodu: kia sportage 4

Re: Filtr cząsteczek stałych

Post autor: karylek »

oczywiście chodzi mi o benzynę
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”