Opony całoroczne do Sportage V

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Black-end
Posty: 46
Rejestracja: 29 lis 2021, 09:09
model samochodu: Sportage V 1.6 T-GDI 150KM L

Opony całoroczne do Sportage V

Post autor: Black-end »

Witam.
Czy ktoś zakładał opony całoroczne do Sportage V?
Jeśli tak, to na jaki model się zdecydowaliście i jaki rozmiar? Czy rozmiar musi być taki sam jak oryginalne opony letnie? Czy są jakieś dopuszczalne rozmiary opon na 17" - przez Kię?

Myślę nad zakupem Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 lub Michelin CrossClimate 2.

Rozważam opony całoroczne, bo jeżdżę głównie po mieście. Na wypady w góry, w zimie, w śniegu raczej nie mam czasu :lol: - ale w wiosnę/lato jak najbardziej. W dodatku robię małe roczne przebiegi (5 - 10k), więc żonglerka oponami średnio mi się podoba (przerabiałem to przez ostatnie 15 lat - szybciej opona "nabrała" wieku niż straciła bieżnik).

Zapraszam do dyskusji.
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: Opony całoroczne do Sportage V

Post autor: MARCO46 »

ja się przed takimi oponami raczej wzbraniam
robiłem ostatnio jakieś 10k rocznie i po prostu doszedłem do wniosku , że lepiej ciut szybciej założyć zimówkę i ciut dłużej na niej pojeździć - więcej się zużyje (niby po 8-10 latach oponę powinno się definitywnie zmienić niezależnie od stanu bieżnika) a przedłużę przebieg letnich (pisze o temp. plus 8-15 stopni na krótkich odcinkach - to zimówce nie zaszkodzi, a nie jechaniu np. w trasę 300km)

obecnie szukam zimówek i nic nie ma ; ważne by nośność opony była zachowana tj. 103 ; indeks prędkości może być niższy
LooKatME
Posty: 96
Rejestracja: 01 kwie 2022, 17:46
model samochodu: Sportage NQ5 HEV

Re: Opony całoroczne do Sportage V

Post autor: LooKatME »

Ja co prawda jeszcze tego nie zrobiłem ale zamierzam na wiosnę kupić nokiany całoroczne o takich samych parametrach jak letnie 18. Mam nokiany w innym znacznie lżejszym aucie i w zimę w zakopanym podczas obfitych opadów śniegu spisały się wzorowo. Do tego są bardzo ciche. Mam nadzieję, że będą cichsze od tych letnich z pierwszego montażu w Kia.
Black-end
Posty: 46
Rejestracja: 29 lis 2021, 09:09
model samochodu: Sportage V 1.6 T-GDI 150KM L

Re: Opony całoroczne do Sportage V

Post autor: Black-end »

@LooKatMe
A jakie masz opony z pierwszego montażu? Michelin?
LooKatME
Posty: 96
Rejestracja: 01 kwie 2022, 17:46
model samochodu: Sportage NQ5 HEV

Re: Opony całoroczne do Sportage V

Post autor: LooKatME »

Continental ecocontact 6
fuTer
Posty: 202
Rejestracja: 28 maja 2022, 00:06
model samochodu: Kia Sportage V L 1.6 150km, manual

Re: Opony całoroczne do Sportage V

Post autor: fuTer »

Ja kupiłem opony zimowe zdjęte z auta demo.
Dunlop Winter Sport 5 SUV 215/65R17 99 V przyczepność na śniegu (3PMSF). Cena za sztukę według oponeo to około 700zł. Ja za komplet dałem 1250zl. Brak śladów użytkowania, bieżnik 9mm.
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opony całoroczne do Sportage V

Post autor: Lunar GT »

fuTer pisze: 19 cze 2022, 09:09 215/65R17 99 V
Indeks nośności jest niewłaściwy, zbyt mały. Profil również nie taki jak fabryczny, choć z instrukcją się zgadza.
fuTer
Posty: 202
Rejestracja: 28 maja 2022, 00:06
model samochodu: Kia Sportage V L 1.6 150km, manual

Re: Opony całoroczne do Sportage V

Post autor: fuTer »

Takie mam letnie, takie kupiłem zimowe. A znikoma różnica indeksu będzie miała duży wpływ na jazdę?
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opony całoroczne do Sportage V

Post autor: Lunar GT »

fuTer pisze: 19 cze 2022, 10:22 Takie mam letnie, takie kupiłem zimowe.
Rozmiar faktycznie pomyliłem, jest OK
fuTer pisze: 19 cze 2022, 10:22 A znikoma różnica indeksu będzie miała duży wpływ na jazdę?
Znikoma różnica na jazdę wpływu może nie mieć, ale teoretycznie (bo w praktyce raczej jest to pomijane z niewiedzy, lenistwa itp.) z indeksem mniejszym niż producent przewiduje nie masz prawa legalnie jeździć, wiążą się z tym różne problemy jakie mogą Cię spotkać na stacji diagnostycznej, przy kontroli drogowej, no i w razie W.
Tempra
Posty: 12
Rejestracja: 31 sty 2022, 15:15
model samochodu: Kia Sportage

Re: Opony całoroczne do Sportage V

Post autor: Tempra »

Pierwszy post na forum Sportage. Witam szanownych kolegów. Założyłem Hankook
Kinergy 4S2 H750A
235/55 R18 104 V. Jak przejeżdżę sezon to dam znać jak się sprawdzają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”