Wskaźnik niskiego ciśnienia w oponach TPMS zapala się przy zwiększonym ciśnieniu (!)

forum użytkowników modelu Ceed
pido
Posty: 14
Rejestracja: 06 maja 2022, 22:46
model samochodu: Kia Ceed SW 1.5 T-GDI 6MT

Wskaźnik niskiego ciśnienia w oponach TPMS zapala się przy zwiększonym ciśnieniu (!)

Post autor: pido »

Posiadam Kia Ceed SW w wersji M z roku 2022 wyposażoną w pośredni czujnik zmiany ciśnienia w oponach. Już drugi raz zdarzyło mi się, że po dłuższej jeździe drogą ekspresową zapaliła mi się kontrolka niskiego ciśnienia w oponach a po pomiarze okazało się, że ciśnienie we wszystkich kołach nie tylko jest jednakowe (mam dokładny manometr) ale i wyższe o 0,2 bara! Wzrost ciśnienia w oponach jest naturalny, gdy te nagrzewają się podczas jazdy. Najpewniej w momencie zapalenia się kontrolki ciśnienie w oponach było jeszcze wyższe.
Ostrzeganie kierowcy o niskim ciśnieniu w oponie, gdy w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie, nie powinno mieć miejsca. Czy komuś zdarzyło się coś takiego?

Dodam, że na zimno koła napompowałem do ciśnienia 2,2 bara. Przy pierwszej jeździe zresetowałem system TPMS i zgodnie z instrukcją po 20 minutach jazdy w systemie powinny zapisać się parametry kół. Wychodzi na to, że taki reset najlepiej wykonać już na rozgrzanych oponach.
Pytanie czy kontrolka zapali się, gdy ciśnienie jest faktycznie niższe.
Micha
Posty: 70
Rejestracja: 27 wrz 2020, 19:45
model samochodu: Kia Ceed SW 1.5 T-GDI 7DCT '21

Re: Wskaźnik niskiego ciśnienia w oponach TPMS zapala się przy zwiększonym ciśnieniu (!)

Post autor: Micha »

Mnie kiedyś tez ten system zaskoczył - miałem koła napompowane po 2,5 bara a podczas jazdy autostrada w lato zapalila sie kontrolka niskiego ciśnienia. Pomiar na wszystkich 4 kołach - 2,9 bara. Teraz wciskam przycisk zerowania jeszcze raz jak się opony troch rozgrzeja i jest git.
pido
Posty: 14
Rejestracja: 06 maja 2022, 22:46
model samochodu: Kia Ceed SW 1.5 T-GDI 6MT

Re: Wskaźnik niskiego ciśnienia w oponach TPMS zapala się przy zwiększonym ciśnieniu (!)

Post autor: pido »

Mam nadzieję, że KIA nie popełniła błędu w oprogramowaniu poprzez pomylenie wyjściowych parametrów kół z aktualnymi parametrami. Wtedy komunikat nie pojawiłby się, gdyby ciśnienie było rzeczywiście za niskie. Czy komuś zapaliła się kontrolka niskiego ciśnienia w pomiarze pośrednim, gdy faktycznie ciśnienie było niskie?
Pangenitor
Posty: 113
Rejestracja: 15 kwie 2021, 07:46
model samochodu: KIA Ceed C2FL 1.4 100KM

Re: Wskaźnik niskiego ciśnienia w oponach TPMS zapala się przy zwiększonym ciśnieniu (!)

Post autor: Pangenitor »

TPMS to nie wskaźnik "niskiego ciśnienia" tylko system monitorujący ciśnienie w oponach. Za zadanie ma działać w dwie strony, sygnalizować za niskie, jak i za wysokie ciśnienie. Jeżeli ciśnienie wychodzi poza dozwolone ramki to wywala komunikat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”