Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

forum użytkowników modelu Ceed
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

Post autor: shider »

Dzisiaj ukazała się kolejna aktualizacja oprogramowania i mapy.
https://update.kia.com/EU/PL/updateNoticeView/1044

Ma to być pierwsza aktualizacja, która teoretycznie pojawi się u części z nas jako OTA. Proces dystrybucji pewnie zajmie sporo czasu więc ja nie czekając zainstalowałem ją z pena. Tak, sprawdzałem czy samochód nie zgłasza sam z siebie dostępności aktualizacji.

Po raz kolejny robiłem to na wyłączonym zapłonie, ale tym razem operacja się nie powiodła:
20221207_124104.jpg

Po kilku godzinach spróbowałem ponownie - uruchomiłem silnik na ok 7 minut, zgasiłem i ponowna próba aktualizacji na wyłączonym zapłonie zakończyła się powodzeniem. Po ok 50 minutach dostałem powiadomienie z aplikacji Kia Connect:
20221207_161241.jpg
20221207_161241.jpg (24.61 KiB) Przejrzano 3924 razy
W przeciwieństwie do poprzedniej aktualizacji z listopada tym razem poza samym oprogramowaniem zaktualizowany został firmware i mapy:
20221207_161732.jpg
20221207_161739.jpg
Same mapy nie są niestety tak aktualne jak mapy Google. Patrząc na moją okolicę, która w ostatnim czasie bardzo mocno się zmieniła szacuje, że prezentują stan mniej więcej sprzed pół roku.
MarRa
Posty: 279
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

Post autor: MarRa »

Dzięki za sygnał o aktualizacji.
U mnie też OTA nie zgłaszało gotowości pobrania plików on line.
Pobrałem na pena i wgrałem jak dotychczas. Udało się za drugim podejściem, bo za pierwszym był problem z weryfikacją plików. Być może dlatego że nie formatowaniem samodzielnie pena przed zgraniem plików.
Przy aktualizacji cały czas pojawiał się komunikat, żeby włączyć silnik. Pomimo tego udało się zrobić wszystko na wyłączonym. Akumulator dostał trochę w kość, bo teraz świeci mi w aplikacji ostrzeżenie na pomarańczowo.
Ale aktualizacja powiodła się 👍
Awatar użytkownika
renegade
Posty: 159
Rejestracja: 03 lis 2021, 20:31
model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

Post autor: renegade »

Nie wiem to jakiś challenge, że jednak się da..., czy po prostu głupota ?

W instrukcji aktualizacji stoi jak byk, że należy aktualizację robić na włączonym silniku

https://update.kia.com/EU/PL/updateGuide/04

lub z podpiętym prostownikiem jak to robią w ASO, a wy się jaracie, że udało się na wyłączonym, do czasu aż wam w trakcie padnie i potem zapewne będą żale, jaka to ta KIA zła, że wam nie chcą uznać gwarancji na radio.

Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM FL OPTIMUM - AA1 (infra red) '09
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

Post autor: shider »

renegade pisze: 09 gru 2022, 00:13 W instrukcji aktualizacji stoi jak byk, że należy aktualizację robić na włączonym silniku
Instrukcja jest sprzed czasów OTA, która to aktualizacja co oczywiste dzieje się na wyłączonym silniku. Dotyczy też starych systemów, które aktualizowaly sie z włączonym ekranem. Zupełnie inne komunikaty niż w aplikacji dostajesz już w samochodzie. Wszystko dzieje się teraz na wygaszonym systemie. Maly procesorek zuzywa trochę pradu na weryfikacje i kopiowanie plików. To nie żaden challenge tylko jedna z opcji, którą masz do wyboru, dla mnie ta naturalna właśnie.

Jak przedstawiłem też wyżej następuje kontrola czy akumulator ma właściwy poziom i u mnie nie dało się kombinować, trzeba było go podładować i tyle. Auto ani przed, ani po nie zgłaszało też problemów z akumulatorem więc próg dla aktualizacji jest wyższy niż normalny próg ostrzegania z aplikacji.

Poza tym dużo więcej prądu poleci z accu jak postoisz 5 minut z włączonym radiem. Jeszcze więcej poleci jak używasz standardowo aktywnego start - stop. Pomijam już całkiem kamery z trybem parkingowym. Te to dopiero doją accu.

Także, żaden challenge i żadna głupota a postęp i tyle...
MarRa
Posty: 279
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

Post autor: MarRa »

renegade pisze: 09 gru 2022, 00:13 Nie wiem to jakiś challenge, że jednak się da..., czy po prostu głupota ?
Ani challenge ani głupota. Tak mi po prostu najwygodniej. Jak widać tak też można i to bez większych problemów.
Nie jaram się ani nie zamierzam wylewać żali do Kia. Nie mam 12 lat. Robię to z pełną odpowiedzialnością za skutki, które akurat tym razem skrajnie dramatyczne nie były. Sygnalizacja stanu akumulatora załączyła się nie pierwszy raz i pewnie jak zwykle zgaśnie po zrobieniu ok. 30 kilometrów.
Ale żeby Cię uspokoić - tak następną aktualizację zrobię już na włączonym silniku😉
Awatar użytkownika
bielaPL
Posty: 331
Rejestracja: 06 maja 2021, 14:20
model samochodu: Kia Ceed 3 SW 1.0 T-GDi (M) 120KM

Re: Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

Post autor: bielaPL »

Ta aktualizacja nadaje się też do wersji M gdzie nie ma nawigacji tylko samo AA?
MarRa
Posty: 279
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

Post autor: MarRa »

Raczej nie. Ktoś już to kiedyś sprawdzał przez helpdesk z navigation updatera, ale nie pamiętam gdzie jest ten wpis.
Może teraz coś się zmieniło. Spróbuj się dowiedzieć na helpdesku. Po polsku też dają radę, choć siedzą chyba w Indiach.
omar77
Posty: 72
Rejestracja: 31 maja 2021, 17:07

Re: Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

Post autor: omar77 »

Co za głupoty piszesz że musi być na włączonym silniku. Wystarczy że będzie prąd cały czas w aucie i aktualizacja przebiega bezproblemowo. Prawie godzinę mam bezsensownie spalać benzyne? xD
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

Post autor: shider »

omar77 pisze: 09 gru 2022, 17:05 Co za głupoty piszesz że musi być na włączonym silniku.
Jeśli nie odpisujesz na ostatnią wiadomość, cytuj na co odpowiadasz.

W nowszych systemach (szczególnie z OTA) można aktualizować na wyłączonym zapłonie gdy napięcie akumulatora jest odpowiednie. Multimedia nawet wygaszone i tak są tu zawsze zasilane w związku z Kia Connect.

W starszych autach nie ma takiej opcji, tam aktualizacja musi odbywać się na odpalonym (lub zasilanym zewnetrznie) aucie gdyż w trakcie aktualizacji multimedia (w tym ekran) muszą być cały czas włączone a wyłączenie zapłonu odcina zasilanie po ok 20 minutach. Dlatego w instrukcji aktualizacji ciągle jest ten zapis.
MarRa
Posty: 279
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z grudnia 2022

Post autor: MarRa »

Tym, co się boją aktualizacji na wyłączonym silniku, jeszcze mogę powiedzieć, że system jest tak skonstruowany, że nie puści aktualizacji jeżeli stan naładowania akumulatora nie gwarantuje skutecznego zakończenia procesu aktualizacji. To już było wielokrotnie wałkowane na forum w związku z wcześniejszymi aktualizacjami.
Poza tym, system sam pyta czy chcesz aktualizować na włączonym "zapłonie" czy po jego wyłączeniu. Więc opcja aktualizacji na wyłączonym silniku to nie żadne "oszukiwanie systemu" ani "challenge", tylko możliwy i dopuszczalny wybór.

Sugestia, że lepiej włączyć silnik, to tylko zalecenie, a nie bezwzględny wymóg.

Wreszcie, dla tych którzy chcą połączyć przyjemne z pożytecznym jest opcja aktualizacji podczas jazdy. Tyle, że wtedy nie działa radio i kamera cofania (co generalnie jest do przeżycia).

Zatem każdy niech robi po swojemu, jak mu pasuje.

Przy okazji - co do zakresu aktualizacji - dziś zauważyłem, że w aplikacji zniknęła ikonka kontroli stanu akumulatora. Wczoraj zaraz po aktualizacji jeszcze była i wskazywała mi, że akumulator wymaga uwagi, chociaż z samochodem wszystko było o.k. Aplikację sprawdzałem na dwóch telefonach (jest dwóch użytkowników auta) i w obydwu tej ikonki już dziś nie ma.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”