Gwarancja i naprawy z AC

Rozpocznij przygodę z forum Kia Motors Klub! Przywitaj się i dyskutuj o motoryzacji.
pchela
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2023, 11:34

Gwarancja i naprawy z AC

Post autor: pchela »

Cześć,

zastanawiam się nad kupnem samochodu KIA i rozważam opcje: nowy/używany na gwarancji/używany z utraconą gwarancją wyklepany po dzwonie u Mirka w stodole.

Jedna z kwestii która jest ważna przy tej decyzji to ubezpieczenie AC. Można kupić tańsze AC z wymianą części na zamienniki w nieautoryzowanym serwisie albo drogie z naprawami w ASO. Pytanie: czy jeśli kupię AC z naprawami poza ASO to czy przy każdej takiej naprawie automatycznie tracę gwarancję? Czy tracę wszystkie zakresy gwarancji czy tylko na te części, które były naprawiane? Czy da się naprawić samochód poza ASO i utrzymać pełną gwarancję (czytałem coś o jakiejś europejskiej dyrektywie GVO/MVBER: jak to działa w praktyce?).

Potencjalnie jeśli do nowego samochodu na gwarancji muszę kupić drogie AC (powiedzmy +2000zł rocznie) i potem i tak bujać się z ASO, który wszędzie będzie widzieć powody do nienaprawiania albo do wypowiedzenia gwarancji to wolę kupić trochę wyklepaną używkę, tanie AC i naprawiać na własną rękę. Z kolei jeśli mogę kupić nowy samochód, tańsze AC i nadal mieć gwarancję to już przemawia bardziej za kupnem nowego.

Dzięki za wszelkie głosy (rozsądku) w tej sprawie.

Sytuacja: osoba fizyczna, bez kredytu/leasingu.
BogdanK
Posty: 29
Rejestracja: 18 gru 2022, 23:32
model samochodu: Venga 1,6 L+BL / 2018
Lokalizacja: Katowice

Re: Gwarancja i naprawy z AC

Post autor: BogdanK »

Jeżeli auto jest na gwarancji (i chcesz ją utrzymać), to ew. naprawy z AC trzeba robić w ASO. Naprawa auta w niezależnym warsztacie, to teoretyczna utrata gwarancji na naprawiane elementy, ale w praktyce ASO może powiązać tą naprawę z innymi usterkami i odmówić naprawy gwarancyjnej. Można też zadzwonić do ASO i dowiedzieć się więcej w temacie.
Obrazek
Marcin_1976
Posty: 209
Rejestracja: 04 kwie 2022, 09:57
model samochodu: ProCeed GT-Line 2022, White Deluxe

Re: Gwarancja i naprawy z AC

Post autor: Marcin_1976 »

Generalnie możesz naprawiać zgodnie ze sztuką producenta i gwarancja powinna być zachowana, ale przepisy przepisami a życie życiem.

Pod drugie nie wiem skąd masz aż taka różnice (2000) w AC biorąc pod uwagę części zamienne a oryginalne. Chyba że patrzysz najtańsze AC na rynku, a potem jakoś to będzie.....

Najtańsze to kupuje się OC bo tam są sumy gwarantowane przez prawo, ale przy AC warto brać wszystkie składniki jakie za to masz jak i samo TU.

Pomijam fakt, że już lepiej wziąć używkę i malować niż zamiennik, który potem nie idzie często spasować do reszty i jeżdżą takie "ulepy"....

Nowy to nowy.... Kupując od Mirka wyklepany, zwłaszcza jak robi to na handel, czyli najtaniej jak się da, potem nagle to nie działa, to wariuje itd. Blacha grzana, spawana, klepana to już nie to samo co oryginał. A Mirek nie robi według procedur producenta.

Każdy kupuje według swoich wytycznych, ale zastanawianie się nad oszczędnością kilkuset złotych na AC a wyborem nowy
samochód lub bity u Mirka, to trochę dla mnie "śmieszne", biorąc pod uwagę wartość auta, o którym mówimy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”