Realny czas oczekiwania na Proceed

forum użytkowników modelu ProCeed
nrg
Posty: 53
Rejestracja: 03 kwie 2023, 13:20
model samochodu: Kia ProCeed GTLine 1.5T-GDI

Re: Realny czas oczekiwania na Proceed

Post autor: nrg »

Grzegorz1980 pisze: 23 sie 2023, 15:15 GT line Black Pearl +AEB + PRE , manual , zamowienie zlozone 5 maja, poki co salon KIA ignoruje moje zapytania o status samochodu
Pociśnij centralę, aczkolwiek obstawiam że dostaniesz info że nic nie wiedzą i żeby pytać salonu
Kamil198430
Posty: 19
Rejestracja: 14 cze 2023, 16:47
model samochodu: Kia Proceed

Re: Realny czas oczekiwania na Proceed

Post autor: Kamil198430 »

Centrala wie najwięcej, po to jest centralą. Spytasz o status produkcji to ci napiszą czy się wyprodukowal czy jeszcze nie trafił do produkcji. Ja tak miałem.
WN79
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2023, 19:13
model samochodu: KIA Proceed

Re: Realny czas oczekiwania na Proceed

Post autor: WN79 »

WN79 pisze: 23 sie 2023, 19:17 GT line + AEB, kolor biały bez dopłaty. Zamówiony 28 kwietnia. Do tej pory niestety cisza.
Awatar użytkownika
Tomasz_Aleksander
Posty: 56
Rejestracja: 09 maja 2023, 00:39
model samochodu: ..............................
Proceed GT 1,6 T-GDI
7DCT MY24
Full: PRE+TEC+AEB+PN
Blue Flame

Re: Realny czas oczekiwania na Proceed

Post autor: Tomasz_Aleksander »

Skoro termin wydania samochodu jest w umowie, to co myślicie o zwróceniu się z żądaniem obniżenia ceny ze względu na niedotrzymanie warunków umowy?
Ja muszę wynająć samochód zastępczy ze względu na to, że dealer mówił o dostarczeniu 2-3 miesiące(w umowie 4), a nie zostały te postanowienia umowne zrealizowane.
Mifamis
Posty: 42
Rejestracja: 22 kwie 2022, 10:43
model samochodu: ProCeed GT Line MY 2022
Lokalizacja: Małopolska

Re: Realny czas oczekiwania na Proceed

Post autor: Mifamis »

Zawsze możesz wystąpić z takim żądaniem. Jak w każdej umowie można negocjować, pytanie czy Twoje argumenty przekonają dealera/centralę. Zauważ że w Zamówieniu masz zapis o przewidywanym terminie dostarczenia. Nie jest to termin sztywny, przekroczenie którego rodzi konsekwencje prawne.
omar77
Posty: 73
Rejestracja: 31 maja 2021, 17:07

Re: Realny czas oczekiwania na Proceed

Post autor: omar77 »

Tomasz_Aleksander pisze: 30 sie 2023, 10:33 Skoro termin wydania samochodu jest w umowie, to co myślicie o zwróceniu się z żądaniem obniżenia ceny ze względu na niedotrzymanie warunków umowy?
Ja muszę wynająć samochód zastępczy ze względu na to, że dealer mówił o dostarczeniu 2-3 miesiące(w umowie 4), a nie zostały te postanowienia umowne zrealizowane.
Serio? Czy to żart :D Możesz sobie żądać nic nie wskórasz. Co najwyżej pośmieją z ciebie
Awatar użytkownika
Tomasz_Aleksander
Posty: 56
Rejestracja: 09 maja 2023, 00:39
model samochodu: ..............................
Proceed GT 1,6 T-GDI
7DCT MY24
Full: PRE+TEC+AEB+PN
Blue Flame

Re: Realny czas oczekiwania na Proceed

Post autor: Tomasz_Aleksander »

Rozumiem, że sprawdzałeś. Czy to może tylko opinia?
Jeśli tak to czy to opinia fachowa (prawna)?
Czas realizacji zamówienia jest istotnym elementem umowy. Jeśli przedsiębiorca zobowiązał się do dostarczenia towaru do konkretnego dnia i tego nie zrobił to nie wywiązuje się z tej umowy. Jest to chyba proste.
tomaszko
Posty: 116
Rejestracja: 05 cze 2023, 22:40
model samochodu: 159

Re: Realny czas oczekiwania na Proceed

Post autor: tomaszko »

Fachowa jest taka, że wpłaciłeś na 99% zaliczkę i możesz się z tej umowy wycofać, czy to z powodu niedotrzymania terminu czy też jakbyś sie po prostu rozmyślił. Dostaniesz zaliczkę z powrotem i to z grubsza tyle.
Awatar użytkownika
Tomasz_Aleksander
Posty: 56
Rejestracja: 09 maja 2023, 00:39
model samochodu: ..............................
Proceed GT 1,6 T-GDI
7DCT MY24
Full: PRE+TEC+AEB+PN
Blue Flame

Re: Realny czas oczekiwania na Proceed

Post autor: Tomasz_Aleksander »

W konsekwencji złożenia przez kupującego oświadczenia woli w przedmiocie odstąpienia od umowy mamy do czynienia z sytuacją, w której ustaje wiążący charakter zawartej pomiędzy stronami umowy. W związku z powyższym w ślad za regulacją art. 494 KC, do którego wprost odsyła art. 5431 § 2 KC, strony zobowiązane są do wzajemnego zwrotu zrealizowanych wzajemnie świadczeń. W efekcie złożenia rzeczonego oświadczenia po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek zwrotu uiszczonej przez kupującego ceny, z kolei kupujący będzie zobowiązany do zwrotu uzyskanych od sprzedawcy rzeczy, jeżeli obowiązek wydania towaru został przez sprzedającego wykonany jedynie częściowo.

Warto w tym miejscu dodatkowo zaznaczyć, iż zgodnie z art. 494 § 2 KC sprzedawca jest zobowiązany zwrócić kupującemu uregulowaną przez niego należność niezwłocznie – nie ma tu więc zastosowania trzydziestodniowy termin do zwrotu przewidziany w art. 5431 § 1 KC. Ponadto, należy pamiętać, iż w przypadku złożenia przez konsumenta oświadczenia w przedmiocie odstąpienia od umowy, oprócz zwrotu uiszczonej ceny, kupujący jest uprawniony do żądania naprawienia na zasadach ogólnych wszelkiej szkody, która wynikła na skutek tego, że sprzedawca nie zrealizował swojego zobowiązania w wyznaczonym czasie.
Czyli np. wynajmu samochodu, w konsekwencji obniżenia ceny pojazdu lub zwrotu tych kosztów w przypadku niezrealizowania umowy.
Dla mnie sprawa z zwrotem kosztów jest jasna i miałem takie doświadczenie. Pytam czy komuś się zdarzyło w takiej konstrukcji obniżyć cene kiedy jednak brał samochód mimo opóźnienia.
Mifamis
Posty: 42
Rejestracja: 22 kwie 2022, 10:43
model samochodu: ProCeed GT Line MY 2022
Lokalizacja: Małopolska

Re: Realny czas oczekiwania na Proceed

Post autor: Mifamis »

Nie jestem prawnikiem, ale wg mnie nie jest to takie proste. Na zamówieniu, jak sam wspomniałeś miałeś szacunkowy termin realizacji uslugi. Szacunkowy, a więc nie twardy, że w tym dniu masz gwarancję dostarczenia. Po drugie, nie zapłaciłeś za usługę, a wpłaciłeś jedynie zadatek/zaliczkę, która nie jest nawet 1% wartości usługi. Po trzecie musiałbyś udowodnić poniesione straty. Samo wynajęcie samochodu nie jest jeszcze poniesionym przez Ciebie kosztem. Musisz udowodnić wynajęcie tego samochodu było niezbędne, a to jeżeli nie kupujesz samochodu na działaność gospodarczą nie jest takie proste do udowodnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”