"Pływanie" samochodu. Podejrzany: asystent pasa

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Jacenty R.C.
Posty: 5
Rejestracja: 04 lis 2023, 14:40
model samochodu: X-CEED PHEV; Sportage 5 HEV

"Pływanie" samochodu. Podejrzany: asystent pasa

Post autor: Jacenty R.C. »

Dzień dobry. Wydaje mi się, że w moim samochodzie asystent pasa pomimo wyłączenia go, nadal próbuje działać.
Objawia się to od czasu do czasu odczuciem potrzeby "walki" z kierownicą. Nie znaczy że ją wyrywa z rąk ale jest potrzeba kontrowania, najczęściej w prawo ale to nie reguła.
Auto( wersja PHEV) ma trzy lata i wszystkie przeglądy i ostatnie badania techniczne były i są bez uwag.
ASO według mnie naiwnie tłumaczy, że pomimo wyłączenia asystenta pasa to kamery i tak działają. Wybaczcie ale nie skomentuję tego, bo co ma piernik do wiatraka.
Miałem i mam porównanie w Sportage 4, a teraz w Sportage 5 HEV i w tych tego problemu nie ma, owszem jak zapomnę automatykę wyłączyć na drodze gdzie nie ma namalowanych pasów, to czasem szarpnie delikatnie kierownicą ale po wyłączeniu znowu mam pełną manualną kontrolę.
Nadmienię że Xceed, to autko żony i ja nim jeżdżę sporadycznie. Dlatego może to zauważam, bo żonka raczej się nie skarży. Na ostatni przegląd sam pojechałem, wyłuszczyłem im to po męsku, ale pomimo że ponoć zresetowali system,to według mnie niepożądane zjawisko pozostało.
Dlatego jestem ciekaw czy ktoś miał podobne doświadczenia i jeśli tak to czy udało mu się to wyeliminować.
Byłbym również wdzięczny za wskazanie kontaktu do kogoś kumatego w KIA Polska, bo w moim najbliższym ASO upierają się że tak ma być.
Jeżeli się okaże, że to nieusuwalna osobliwość tego modelu to..... przyjmę to klatę.
Pozdrawiam, Jacek.
mcy
Posty: 184
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: "Pływanie" samochodu. Podejrzany: asystent pasa

Post autor: mcy »

Generalnie Xceed ma tendencję do ciągnięcia w prawo, jedni z tym walczą inni nie. Mi się wydaje, że z czasem przemija (16tys przelotu), albo zwyczajnie się przyzwyczajam. Dodatkowo ten wóz ma wg. mnie dość odczuwalny tzw. torque steering spowodowany konstrukcja zawieszenia (dość sprężyście wystrojony Mcpherson na przedniej osi), tutaj się raczej nic nie zrobi nie chcąc tracić komfortu jazdy.
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
Jacenty R.C.
Posty: 5
Rejestracja: 04 lis 2023, 14:40
model samochodu: X-CEED PHEV; Sportage 5 HEV

Re: "Pływanie" samochodu. Podejrzany: asystent pasa

Post autor: Jacenty R.C. »

Dziękuję. Co do ściągania w prawo to akurat tego nie zauważyłem od samego początku, a jeśli już to bardziej w lewo ( i nie ma to nic wspólnego z polityką ;).
Zadałem to pytanie bezpośrednio do KIA Polska i czekam. Podzielę się odpowiedzią, jeśli nadejdzie....
Chodzi mi niestety po głowie , że tak być musi....
password
Posty: 12
Rejestracja: 13 lut 2023, 18:48
model samochodu: Kia Ceed 1.5 T-GDI Business Line 7DCT

Re: "Pływanie" samochodu. Podejrzany: asystent pasa

Post autor: password »

ostatnio przez miesiąc jeżdziłem kia ceed 2023r. syna. Mam identyczne odczucia , mianowicie pierwsze co robiłem po odpaleniu to wyłączenie asystenta pasa a pomimo to również miałem wrażenie że auto i tak chce jeżdzić ,, po swojemu '' , odczuwałem też tzw. gumowatość układu kierowniczego , pierwsze auto którego nie mogłem prowadzić jedną ręką , podczas gdy swoje prowadzę ,, kciukiem '''. Też odczuwałem sciąganie w prawo , czasem dość mocne a następnie auto jeżdziło jak po sznurku. Dla mnie to pierwsze auto z którym nie potrafiłem sie dogadać.
Jacenty R.C.
Posty: 5
Rejestracja: 04 lis 2023, 14:40
model samochodu: X-CEED PHEV; Sportage 5 HEV

Re: "Pływanie" samochodu. Podejrzany: asystent pasa

Post autor: Jacenty R.C. »

Dokładnie czuję tak samo. Dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”