Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: Cocosh »

kemotl pisze: 17 lis 2023, 11:40
dragonn pisze: 16 lis 2023, 06:56
Akurat skrzynię w PHEV porównywać do zwykłej benzyny jest z deksza bez sensu. Już z samej konstrukcji nie są takie same bo jest to 6DCT a nie 7DCT i pewnie współdzielą miedzy sobą wiele to o tyle jej charakterystyka praca w PHEV jest kompletnie inna. Skrzynia nie musi pracować w ogóle w poślizgu podczas ruszania, nawet nie musi rozprzęgać się do zatrzymania samochodu. Mam nawet takie podejrzenie że 6DCT to 7DCT bez pierwszego biegu, nie ostatniego i nie po prostu większe zakresy biegów, tylko po prostu obcięta 1 bo nie jest potrzebna do ruszania jeśli ma się silnik elektryczny (przy czym to tylko teoria, nie mam potwierdzenia tego).
A tu mam akurat inne zdanie. Bo miałem okazję jeździć miesiąc kombi PHEV a potem siadłem do 7DCT i charakterystyka pracy obu mimo iż to jest PHEV jest podobna. Niestety w 6DCT są widoczne momenty nawet bardziej niż w 7DCT kiedy czuć było delikatne uślizgi przy przyspieszaniu (szczególnie przy ruszaniu na najniższych biegach). Przy rozładowanych akumulatorach w trybie pracy hybrydowej skrzynia dla mnie chodziła jak w normalnym benzyniaku.
Z tym że uważam też że problemy z tymi skrzyniami są sztucznie rozdmuchane bo chodzą normalnie jak DSG którym od czasu do czasu mam możliwość się przejechać i u mnie jak na DCT chodzi super płynnie.
Z tego co wiem to trwałość manualnych sprzęgieł ostatnio też jest tragiczna. Jak policzymy koszty demontażu i cene samych części to wychodzi na to że koszt naprawy sprzęgieł DCT jest 1800-2000 tylko wyższy. Rekompensuje to komfort jazdy.
Jak dobrze czasami przeczytać coś mądrego na forum 👍
axa
Posty: 17
Rejestracja: 18 lis 2023, 10:01
model samochodu: X Ceed BL-DTC 160

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: axa »

Witam wszystkich.Dzisiaj postanowilem sie zarejestrowac na forum,ponieważ 2 tygodnie temu własnie zamówiłem X-a w wersji BL.Też miałem dylemat co kupić i wybór padł na X Ceed.Nie wiem czy to dobra decyzja,ale to okaze się za kilka miesiecy,chociaż dealer mówi,że moze to byc jeszcze w tym roku lub na początku stycznia.Mój będzie w automacie.
Rossi
Posty: 15
Rejestracja: 17 sie 2023, 18:10
model samochodu: Kia Ceed

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: Rossi »

axa pisze: 18 lis 2023, 13:10 Witam wszystkich.Dzisiaj postanowilem sie zarejestrowac na forum,ponieważ 2 tygodnie temu własnie zamówiłem X-a w wersji BL.Też miałem dylemat co kupić i wybór padł na X Ceed.Nie wiem czy to dobra decyzja,ale to okaze się za kilka miesiecy,chociaż dealer mówi,że moze to byc jeszcze w tym roku lub na początku stycznia.Mój będzie w automacie.
Dziś odebrałem x w wersji BL zamówioną w sierpniu. Tyle,że w manualu.
axa
Posty: 17
Rejestracja: 18 lis 2023, 10:01
model samochodu: X Ceed BL-DTC 160

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: axa »

Może za wcześnie pytać o wrażenia z nabytku,ale jak minie euforia opadną emocje to pisz o swoich spostrzezeniach
Mirek_SR
Posty: 54
Rejestracja: 02 wrz 2023, 12:24
model samochodu: KIA Xceed M+Smart+18''

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: Mirek_SR »

To powiem tak, ja zmieniłen z Peugeota 207 z dieslem na Xceeda 1.5 wersja M + smart + 18stki. Przejechałwm co prawda dopiero ~200 km i jestem naprawdę pod wrażeniem. Jak dla mnie, samochów jest aż za duży do miasta, na trasie jeździ się nim bardzo przyjemnie. Powyżej 120 to już słychać opony. Jedno, co mnie jedynie zastanawia, to gdzie to ma te 160KM, poprzednik miał 90KM, ten sam moment a mam wrażenie, że był bardziwj dynamiczny. Kolejna sprawa, to spalanie ... Samochodem jeżdżę od ponad 30 lat i nakręciłem z 500k km, na szaleństwa mi już przeszło, jeżdżę spokojnie, ale do wartości podanych w specyfikacji nie ma szans dojść. Tak trzeba przyjąć to co fabryka podaje * 1,5. W mieście, na krótkich (bardzo) odcinkach spalanie przy spokojnej jeździe średnio ok. 10l zgodnie ze wskazaniem komputera, nie tankowałem jeszcze drugi raz, więc nie wiem, jakie jest żeczywiste spalanie.
Ważne też jest, że samochód jest zwrotny jak na gabaryty, promień skrętu ma mały, momimo, że jest dłuższy od Peugeota o chyba ok. 0,5m to promień skrętu ma mniejszy.
Ogólnie, ja jestem bardzo zadowolony, ale przesiadłem się z mniejszego i jednak już wiekowego samochodu. Nie zgadzam się z opiniami o źle zestopniowanej skrzyni -działa optymalnie, czy jakoś nadmiernym hałasem, jest przeciętnie. Podobnie z asystentem pasa ruchu, pierwszy raz jeżdżę z takim bajere. I działa to ok. Zawsze można wyłączyć. Zgodzę się jedynie, iż sugerowana zmiana biegów jest przesadzona, przy tak niskixh obrotach jak sugeruje komputer, silnik jest na granicy dławiwnia, troszeczkę trzema więcej go podkręcić.
Ogólnie, ja jestem zadowolony i polwcam, zobaczymt, co będzie z awaryjnością i rudą ...
Mirek_SR
Posty: 54
Rejestracja: 02 wrz 2023, 12:24
model samochodu: KIA Xceed M+Smart+18''

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: Mirek_SR »

... aha, no i samochód moim zdaniem, to nie miejsce do słuchania muzyki, pomimo, że ta wersja nie ma głośników JBL, to do słuchania radia jest całkowicie ok. Jedyny minus, to antena ma słaby zasięg ...
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: Cocosh »

Mirek_SR pisze: 19 lis 2023, 21:34 ... aha, no i samochód moim zdaniem, to nie miejsce do słuchania muzyki, pomimo, że ta wersja nie ma głośników JBL, to do słuchania radia jest całkowicie ok. Jedyny minus, to antena ma słaby zasięg ...
Miałem problem z anteną - po wymianie w ramach gwarancji ASO problem zniknął. A elektryk w ASO upierał się, że ten model tak ma.
Uparłem się na wymianę i jak widać „ten model nie musi tak mieć”. Radio działa tak jak powinno.
Mirek_SR
Posty: 54
Rejestracja: 02 wrz 2023, 12:24
model samochodu: KIA Xceed M+Smart+18''

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: Mirek_SR »

Dziękuję, cenna informacja, podczas przeglądu zwrócę na to uwagę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”