Nowa aktualizacja oprogramowania i Map 06-Nov-2023

W tym dziale poruszamy wszelkie sprawy związane z CB-radiem, sprzętem audio, telefonami, nawigacją.
AaM
Posty: 1
Rejestracja: 07 lis 2023, 14:40
model samochodu: KIA Sportage 2023

Nowa aktualizacja oprogramowania i Map 06-Nov-2023

Post autor: AaM »

Czy ktoś już aktualizował oprogramowanie ??
z opisu wynika że jest dostępne bezprzewodowe połączenie z Android Auto
https://update.kia.com/EU/PL/updateNoticeView/O2CqMy
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nowa aktualizacja oprogramowania i Map 06-Nov-2023

Post autor: Lunar GT »

Bez urazy ale jesteś kolejnym już kto potrafi tylko pisać.
Na forum jest już pełno wpisów o nowej aktualizacji.
Greko
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2024, 18:57
model samochodu: SORENTO '23

Re: Nowa aktualizacja oprogramowania i Map 06-Nov-2023

Post autor: Greko »

Słuchajcie, czy ja dobrze interpretuję, że ta szumnie zapowiadana w mediach aktualizacja najwyższych (!) wersji wyposażeniowych modeli Kia/Hyundai wprowadzającej bezprzewodowy Android Auto / Apple Car Play dotyczy, bagatela, aż 1 modelu Kia!? Czyli EV9? (bo na liście aktualizacji tylko ona ma cały ten system oznaczany ccNc, o którym w kontekście tej aktualizacji piszą niektórzy forumowicze i dziennikarze np. na focus.pl) - poważnie?! Pytam, być może naiwnie, bo nie dowierzam. Jeśli tak, to jest to kolejna (dlaczego kolejna, patrz ostatnie zdanie) totalna kipna i lekceważenie klientów kupujących najdroższe (!) wersje samochodów.

Moja historia jest taka: po przeczytaniu w październiku licznych artykułów prasowych traktujących o tej aktualizacji, nie omieszkałem zadzwonić sobie do swojego serwisu, ale oczywiście nic na ten temat nie wiedzieli. Stwierdziłem więc, że zaczekam na pierwszy serwis gwarancyjny złudnie zakładając, że w jego trakcie na pewno sami zaktualizują oprogramowanie. Wizyta nastąpiła wczoraj i - a jakże - okazało się, że oczywiście się przeliczyłem. Potwierdzam tym samym podawane przez niektórych forumowiczów informacje o "zwalaniu" aktualizacji przez serwisy na właścicieli, lub jej oferowanie za odpłatnością (nawet nie pytałem ile za to chcą).

Dzisiaj przeprowadziłem aktualizację (jeśli ktoś jest w miarę obyty z komputerami i elektroniką, nie będzie miał problemu z jej przeprowadzeniem samodzielnie) w nabytym pół roku (!) temu Sorento i niestety rozczarowanie - bezprzewodowego połączenia brak. Pojawiło się za to... zamykanie okien w tunelu :lol: Przy tej okazji zacząłem się zastanawiać, jaki % kierowców w dobie wszędobylskiej klimatyzacji jeździ z otwartymi oknami (bo o % dróg prowadzonych w tunelach już nawet nie wspominam)... ale wracając do tematu: po aktualizacji zakładka "co nowego" w infotainment poinformowała mnie, że nowości (przynajmniej w aktualizacji dla Sorento HEV MY'22) to:
1. "oferty w pobliżu", czyli wyświetlanie na ekranie nawigacji knajp i stacji paliw oferujących "specjalne oferty" - trzeba szukać znaczka "%" na logo sklepu (nie testowałem bo dla mnie też to jest bez sensu);
2. zamykanie okien w tunelach (wspominałem powyżej)
3. cytuję: "Nowość! Dźwięki natury 3 przygotowane przez Jung Jae-Il... :D (szczerze, to też wolę własną playlistę z Tidala zamiast Junga)
4. i... to by było na tyle :lol:
Nadal nie dowierzając w brak połączenia bezprzewodowego, mimo powyższego "sprowadzenia mnie na ziemię", grzecznie usunąłem telefon z pamięci auta i zgodnie z instrukcją ze strony Kia sparowałem sprzęt ponownie (w niektórych autach najpierw trzeba połączyć smartfona przez kabel, po czym bezczelnie wydrzeć przewód ;) ) No ale niestety, dalej nic... Zacząłem więc przekopywać Internet w poszukiwaniu informacji - i stąd teza postawiona przeze mnie w pierwszym akapicie. Piszcie więc, czy jest ona prawdziwa, czy może jednak komuś w którymkolwiek z modeli z nieszczęsną nawigacją fabryczną udało się połączyć bezprzewodowo smartfona z Kią - oczywiście bez używania wszelkiej maści adapterów typu Carlinkit czy Motorola MA1, bo to już inna historia.

P.S. Proszę nie hejtować osób dopytujących się o ten temat, bo naprawdę nie jest to jasne - zwłaszcza że wszystkie media trąbiły o tej aktualizacji w kontekście wielu modeli - a nie tylko EV9. Oficjalna strona Kia z aktualizacjami też nie podaje zawartości poszczególnych aktualizacji - wręcz przeciwnie - powiadomienie pt. "Aktualizacja oprogramowania i mapy nawigacyjnej z października 2023" umieszczone na stronie 06.11.2023 r. zawiera wszystkie możliwe "nowe funkcje i udoskonalenia" bez precyzowania, których systemów nawigacji dotyczą poszczególne nowości, więc ewidentnie wprowadza w błąd. Wiadome, że każdy kto przeczyta to powiadomienie, "napala się" na wszystkie te nowości - zupełnie tak jak ja :P
Nawet na tym forum - owszem - są wpisy o tej nieszczęsnej aktualizacji w różnych miejscach, ale wyłącznie w kontekście różnych modeli (w Sorento np. nie ma nic) - a wiadomo, że nadzieja umiera ostatnia i każdy liczy, że "jego" modelu może ten problem nie dotyczy (zupełnie jak ja ;) )

Swoją drogą, gdybym wiedział przy zakupie (a właściwie gdyby w ogóle się dało, bo przez unifikację i nieszczęsne pakiety niestety się nie dało), wolał bym zrezygnować z nawigacji fabrycznej na rzecz bezprzewodowego połączenia smartfona - oj Kia Kia, nie rozumiem tej polityki... Po co na siłę wydawać kupę kasy na rozwój i utrzymywanie własnej nawigacji, z której i tak nikt nie korzysta?

To moja pierwsza, ale już po pół roku stwierdzam, że chyba moja ostatnia Kia (pomijam 1,5 roku czekania na odbiór samochodu i to takiego, jaki daje Kia, a nie takiego, jaki chciałem - mimowolnie wziąłem bowiem udział w słynnej telenoweli pt. problemy z produkcją - najpierw w związku z szyberdachami, potem napędem AWD, potem audio Bose itd. itp. a na końcu z wersjami Prestige Line/).

...tym jakże obszernym wpisem Witam i Pozdrawiam Wszystkich Użytkowników Kijanek :)
SothS
Posty: 40
Rejestracja: 20 wrz 2023, 13:31
model samochodu: CEED 1.4 T-GDI 7DCT + full

Re: Nowa aktualizacja oprogramowania i Map 06-Nov-2023

Post autor: SothS »

Odnośnie foszenia się na kwestie aktualizacji przez ASO " Potwierdzam tym samym podawane przez niektórych forumowiczów informacje o "zwalaniu" aktualizacji przez serwisy na właścicieli, lub jej oferowanie za odpłatnością (nawet nie pytałem ile za to chcą)." to nie ma tu żadnej filozofii ani też zwalania na klientów, zmieniły się poprostu warunki...
Jest nawet info na stronie kia na ten temat....
Załączniki
Screenshot_2024-01-18-08-52-27-477_com.duckduckgo.mobile.android.jpg
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nowa aktualizacja oprogramowania i Map 06-Nov-2023

Post autor: Lunar GT »

Są tacy którzy myślą że świat ma funkcjonować tak jak sobie wymyślą, oczekują gruszek na wierzbie, a gdy okazuje się że jednak świat funkcjonuje inaczej to żalą się tracąc czas na rozpisywanie się o własnej niewiedzy, nieudolności czy też innym ułomnościom.
Greko
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2024, 18:57
model samochodu: SORENTO '23

Re: Nowa aktualizacja oprogramowania i Map 06-Nov-2023

Post autor: Greko »

Ooo, widzę że same merytoryczne wpisy pojawiają się na tym forum :D
Greko
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2024, 18:57
model samochodu: SORENTO '23

Re: Nowa aktualizacja oprogramowania i Map 06-Nov-2023

Post autor: Greko »

SothS pisze: 18 sty 2024, 08:59 Odnośnie foszenia się na kwestie aktualizacji przez ASO " Potwierdzam tym samym podawane przez niektórych forumowiczów informacje o "zwalaniu" aktualizacji przez serwisy na właścicieli, lub jej oferowanie za odpłatnością (nawet nie pytałem ile za to chcą)." to nie ma tu żadnej filozofii ani też zwalania na klientów, zmieniły się poprostu warunki...
Jest nawet info na stronie kia na ten temat....
Super - idąc tym tropem za chwilę zamieszczą instrukcję jak samemu zbudować samochód i będziecie się z tego cieszyć - gratuluję podejścia :lol:
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nowa aktualizacja oprogramowania i Map 06-Nov-2023

Post autor: Lunar GT »

Greko pisze: 19 sty 2024, 18:07 Super - idąc tym tropem za chwilę zamieszczą instrukcję jak samemu zbudować samochód i będziecie się z tego cieszyć - gratuluję podejścia
Może to jest dobre rozwiązanie bo wtedy użytkownik będzie miał przynajmniej podstawową wiedzę jak działa jego samochód, jak jest zbudowany oraz jak go użytkować i co ważne że zapoznał się z instrukcją w przeciwieństwie do dużej grupy osób na forum.
SothS
Posty: 40
Rejestracja: 20 wrz 2023, 13:31
model samochodu: CEED 1.4 T-GDI 7DCT + full

Re: Nowa aktualizacja oprogramowania i Map 06-Nov-2023

Post autor: SothS »

Greko, jak na razie to jedyną osobą kóre się tutaj ucieszyła (na wyrost jak się okazało) jesteś ty ... A teraz tupiesz jak małe dziecko bo rzeczywistość nie sprostała fantazjom....trzeba było najpierw zarejestrować się na tym merytorycznym forum, a potem kupować samochód, może wtedy nie był byś tak bardzo rozczarowany swoim autem...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Audio, CB-radio, GPS, GSM”