1.6 T-GDI drgania silnika na wolnych obrotach

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Targo
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2023, 20:56
model samochodu: XCeed 2020 1.6 T-GDI 7DCT

1.6 T-GDI drgania silnika na wolnych obrotach

Post autor: Targo »

X-Ceed 2020 r. 1.6 T-GDI, 7 DCT, 44 tys. przebiegu.

Od jakiś 3 miesięcy odczuwam silne drgania silnika na biegu jałowym, które są przenoszone na kierownicę oraz inne elementy samochodu m.in. podłokietnik, drzwi, deskę rozdzielczą. Wcześniej tego nie było i pojawiło się nagle. Najbardziej są odczuwalne w trybie normal, kiedy obroty na biegu jałowym wynoszą ok. 750 obr/min. Po przełączeniu w tryb sport obroty są podbijane do ok. 800 - 850 obr/min i drgania są wyczuwalnie mniejsze. Auto posiadam od pół roku i wydaje mi się, że wcześniej na biegu jałowym samochód trzymał wyższe obroty, tak ok. 900 obr/min i problem nie występował, ale tego nie jestem pewien, może mi się tylko zdaje.
Problem był dwukrotnie zgłaszany w ASO. Za pierwszym razem, przy okazji przeglądu stwierdzili, że nic nie widzą. Za drugim razem (w zeszłym tygodniu) prosiłem, żeby sprawdzili poduszki silnika, ale tego nie zrobili. Poprzestali tylko na zainstalowaniu nowego oprogramowania silnika bo okazało się, że jest akurat taka akcja serwisowa. Po wgraniu nowego softu dużej różnicy nie widzę, może drgania są ciut mniejsze, a może to tylko złudzenie. Na moją sugestię, że to może wina zbyt niskich obrotów stwierdzili, że nie mają możliwości ich podkręcenia.
Sam już nie wiem co o tym myśleć. Czy jest to spowodowane jakąś usterką i mam ich cisnąć dalej czy po prostu "ten typ tak ma". Tym bardziej, że za 3 tygodnie kończy mi się 36 miesięczna gwarancja na koło dwumasowe i poduszki silnika. Co może być jeszcze przyczyną takich drgań? Świece zapłonowe?
Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem?

Pozdrawiam
Krzychu_nh
Posty: 70
Rejestracja: 12 wrz 2023, 21:23
model samochodu: Xceed

Re: 1.6 T-GDI drgania silnika na wolnych obrotach

Post autor: Krzychu_nh »

Prawdopodobnie nie dopala ci paliwa,czyli cewki lub świece
adam12116
Posty: 135
Rejestracja: 28 paź 2021, 08:05
model samochodu: Xceed 1.6

Re: 1.6 T-GDI drgania silnika na wolnych obrotach

Post autor: adam12116 »

ja u siebie mam lekkie drgania od zawsze (kupowane jako nowe), raz czuć , raz nie czuć, poprzednie auto nowe które miałem też wibrowało na jałowym biegu od nowości
Appassionato
Posty: 113
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: 1.6 T-GDI drgania silnika na wolnych obrotach

Post autor: Appassionato »

Spróbuj wyłącz klimatyzację gdy czujesz drgania na jałowym. U mnie w 1.5 t-gdi od nowości drga tylko wtedy gdy kompresor klimy pracuje, a obroty już spadły bo silnik rozgrzany.
kr_rz
Posty: 7
Rejestracja: 04 maja 2021, 15:14
model samochodu: XCEED XL 1.6 T-GDI

Re: 1.6 T-GDI drgania silnika na wolnych obrotach

Post autor: kr_rz »

Mam taki sam efekt od nowości (3 lata) gdy temperatura na zewnątrz przekracza 20 stopni drgania są o wiele mniej wyczuwalne.
Chyba ten typ tak ma.
Awatar użytkownika
dzyszla
Posty: 70
Rejestracja: 07 lut 2024, 08:31
model samochodu: Ceed III (prod. 2023) 1.5 T-GDI (160KM) M + SMT / 7DCT
Wcześniej:
Ceed III (prod. 2019) 1.4 T-GDI (140KM) M / MT
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: 1.6 T-GDI drgania silnika na wolnych obrotach

Post autor: dzyszla »

Co prawda ceed i 1.5, ale u mnie obroty niskie to są ok. 700-800 (na ile pozwala dokładność wskaźnika) i drgań nie ma, więc obroty raczej są u CIebie ok. Też bym stawiał na zapłon w cylindrze, czyli np. świeca.
Dżyszla
dorious
Posty: 123
Rejestracja: 02 cze 2023, 16:35
model samochodu: Kia ProCeed GT

Re: 1.6 T-GDI drgania silnika na wolnych obrotach

Post autor: dorious »

Ja mam coś podobnego (w Proceed GT) ale jak jeżdzę na systemie HDA i zatrzyma się. Wtedy potrafi całym autem rzucać rytmicznie.
Jak docisne pedał hamulca system sie wylącza i drgania ustają.
dorious
Posty: 123
Rejestracja: 02 cze 2023, 16:35
model samochodu: Kia ProCeed GT

Re: 1.6 T-GDI drgania silnika na wolnych obrotach

Post autor: dorious »

Targo pisze: 03 mar 2024, 21:38 X-Ceed 2020 r. 1.6 T-GDI, 7 DCT, 44 tys. przebiegu.

Od jakiś 3 miesięcy odczuwam silne drgania silnika na biegu jałowym, które są przenoszone na kierownicę oraz inne elementy samochodu m.in. podłokietnik, drzwi, deskę rozdzielczą. Wcześniej tego nie było i pojawiło się nagle. Najbardziej są odczuwalne w trybie normal, kiedy obroty na biegu jałowym wynoszą ok. 750 obr/min. Po przełączeniu w tryb sport obroty są podbijane do ok. 800 - 850 obr/min i drgania są wyczuwalnie mniejsze. Auto posiadam od pół roku i wydaje mi się, że wcześniej na biegu jałowym samochód trzymał wyższe obroty, tak ok. 900 obr/min i problem nie występował, ale tego nie jestem pewien, może mi się tylko zdaje.
Problem był dwukrotnie zgłaszany w ASO. Za pierwszym razem, przy okazji przeglądu stwierdzili, że nic nie widzą. Za drugim razem (w zeszłym tygodniu) prosiłem, żeby sprawdzili poduszki silnika, ale tego nie zrobili. Poprzestali tylko na zainstalowaniu nowego oprogramowania silnika bo okazało się, że jest akurat taka akcja serwisowa. Po wgraniu nowego softu dużej różnicy nie widzę, może drgania są ciut mniejsze, a może to tylko złudzenie. Na moją sugestię, że to może wina zbyt niskich obrotów stwierdzili, że nie mają możliwości ich podkręcenia.
Sam już nie wiem co o tym myśleć. Czy jest to spowodowane jakąś usterką i mam ich cisnąć dalej czy po prostu "ten typ tak ma". Tym bardziej, że za 3 tygodnie kończy mi się 36 miesięczna gwarancja na koło dwumasowe i poduszki silnika. Co może być jeszcze przyczyną takich drgań? Świece zapłonowe?
Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem?

Pozdrawiam
Pytanie czy te niskie obroty masz przy Auto-hold? Z tego co mi tlumaczyli jezeli auto-hold nie jest wlaczony to sprzeglo dziala na polsprzegle gotowe do uzycia. I tu moznaby sie doszukiwac problemu imo. Ale z silnikami KIA to bywa różnie z tego co widze moze byc cokolwiek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”