trudności z jazdą na wprost

forum użytkowników modelu Ceed
Marnobrody
Posty: 1
Rejestracja: 04 lis 2023, 22:19
model samochodu: KIA CEE'D SW 1.6 EX 5DR

trudności z jazdą na wprost

Post autor: Marnobrody »

Cześć wszystkim,
nabyłem KIĘ Ceed 1.6 CRDI, rok 2014. Wg raportu historii auta, auto bezwypadkowe.
Martwi mnie natomiast trudność w utrzymywaniu prostego toru jazdy przez samochód.
Najczęściej ściąga w lewą stronę. Na prostym odcinku dobrej drogi równam kierownicą tor jazdy i puszczam kierownicę. Auto prawie za każdym razem niemal natychmiast zjeżdża w lewo. Kierownica jakby sama odrobinkę skręcała. Ciśnienie w oponach potwierdzone takie samo we wszystkich kołach. Geometria kół sprawdzona w warsztacie.
Dodatkowo jak jadę po łuku i ustawię jakiś tam stopień skrętu, to auto zamiast trzymać się wyznaczonego toru, tak jakby pogłębiało ten skręt. Nie dramatycznie dużo, ale odczuwalnie, tak, że muszę korygować kierownicą. Niezależnie czy łuk jest w lewo, czy w prawo, choć w lewo zjawisko to jest wyraźniejsze.
No i o ile da się tak jeździć, to jest to denerwujące. Prowadzenie wymaga więcej uwagi poświęconej samej kierownicy.
Czy ktoś może podpowiedzieć jakąś prawdopodobną przyczynę? Nie sprawdzałem jeszcze luzów w zawieszeniu i stanu maglownicy (te dwie rzeczy przychodzą mi do głowy).

Pozdrawiam i dziękuję z góry za podpowiedzi co z tym zrobić.
Jutrzejszy
Posty: 274
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: trudności z jazdą na wprost

Post autor: Jutrzejszy »

Spróbuj zamienić całe koła, przód-tył (to można zawsze) lub lewo-prawo (jeśli opony nie są kierunkowe).
Być może któraś opona jest krzywo ścięta, wtedy samochód ściąga nawet przy prawidłowej geometrii.
Appassionato
Posty: 113
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: trudności z jazdą na wprost

Post autor: Appassionato »

Jeśli warsztat sprawdził Tobie geometrię, bez sprawdzania stanu zawieszenia to zmień najpierw mechanika.
racman0
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2023, 16:56
model samochodu: Kia Cee'd 1.6 GDI Kombi 5DR 2014r

Re: trudności z jazdą na wprost

Post autor: racman0 »

Zabawne bo mam ten sam problem w świeżo nabytej KIi, ten sam rok ale był bity.
Przełożyłem koła i wyważyłem. Dalej to samo.
Na YT widziałem, że te auta mogą mieć przy wyjęciu akumulatora i ponowym podłączeniu przestawione zero przy wspomaganiu, ale odłączenie aku. i podłączenie ponowne nie poprawiło sytuacji.
Dlatego zastanawiam się gdzie po za ASO byłby wstanie ogarnięty mechanik z trójmiasta mi to opanować.
Jak wcześniej geometra ogarnięta.
racman0
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2023, 16:56
model samochodu: Kia Cee'd 1.6 GDI Kombi 5DR 2014r

Re: trudności z jazdą na wprost

Post autor: racman0 »

Hej,
nie znalazłem możliwości edycji więc dodaję nowy post.
Kolega poprawił kolumnę McPhersona na lewym kole i samochód zaczął prosto jechać.
Nie byłem przy tym co zaczarował ale wygląda, że tu mogło coś się wyrobić lub wykrzywić mimo że na geometrii wychodziło nieźle..
W ASO też nic nie potrafili pomóc, tylko hamulce zmienili...
Awatar użytkownika
Sajmonista
Posty: 151
Rejestracja: 17 wrz 2021, 10:27
model samochodu: Kia Ceed II 1.6 GDI 2014 - petrol

Re: trudności z jazdą na wprost

Post autor: Sajmonista »

to wychodzi na to, ze kolega Appassionato dobrze sugerowal.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”