Koszt ładowania PHEV w ładowarce publicznej

forum użytkowników Kia Niro
ARKO74
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2024, 21:50

Koszt ładowania PHEV w ładowarce publicznej

Post autor: ARKO74 »

Witajcie.
Przymierzam się do zakupu i mam dylemat. HEV czy PHEV. Nie mieszkam w domu, żeby ładować z fotowotaiki ale do ładowarki publicznej ORLEN/ENERGA mam 2 minuty. Jeżdżę 80% po mieście dojazdy do pracy itd. Jaki jest realny koszt naładowania akumulatora NIRO PHEV w ładowarce ORLEN/ENERGA, ewentualnie ze zwykłego gniazdka 230 w domu? Opłaca się bawić w plug in, czy lepiej zwykłą hybrydę.
Z góry dzięki za wszelkie info. Pozdrawiam serdecznie szczęśliwych właścicieli NIRO.
Lunar GT
Posty: 1137
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Koszt ładowania PHEV w ładowarce publicznej

Post autor: Lunar GT »

saron22
Posty: 635
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Koszt ładowania PHEV w ładowarce publicznej

Post autor: saron22 »

W linku, który wkleileś 90% informacji dotyczy Tesli. Nie ma tam nic o Niro.

Można by zapytać: ile kosztuje zatankowanie do pełna VW polo a ty odpowiadasz: zatankowanie Mondeo kosztuje tyle i tyle.
ARKO74
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2024, 21:50

Re: Koszt ładowania PHEV w ładowarce publicznej

Post autor: ARKO74 »

Dokładnie, chodziło mi o NIRO i liczyłem na wypowiedzi użytkowników. Czy w ogóle w mojej sytuacji zawracać sobie głowę PHEV? Może ktoś się wypowie kto użytkuje ten model.
Lunar GT
Posty: 1137
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Koszt ładowania PHEV w ładowarce publicznej

Post autor: Lunar GT »

saron22 pisze: 17 kwie 2024, 10:45 Można by zapytać: ile kosztuje zatankowanie do pełna VW polo a ty odpowiadasz: zatankowanie Mondeo kosztuje tyle i tyle.
Bo tankowanie kosztuje tyle ile litrów zatankowałeś, niezależnie czy do Polo czy do Mondeo tego samego paliwa na tej samej stacji.
Ładowanie samochodu elektrycznego jakiejkolwiek marki kosztuje tyle samo jeżeli ładujesz tę samą ilość "prądu" a jest zależne jedynie od ceny prądu, która to zależy od wielu czynników i w każdym przypadku może być różna dla każdego ładującego.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Koszt ładowania PHEV w ładowarce publicznej

Post autor: Tolinek »

W domu bez pv będzie Cię to kosztowało 9.5kwh * cena 1kwh z twojego rachunku (u mnie to chyba jest 1.1 pln brutto).
9.5 kwh to porcja energii skonsumowana z sieci przy ładowaniu baterii od 9 do 100%. Ładowanie AC jest minimum dwukrotnie droższe na stacjach do ładowania niż w domu. Na jednym ładowaniu przejedziesz 60 km w cyklu Wltp, 35 jeżdżąc autostradowo, myślę że 80+ km jest możliwe jeżdżąc wyłącznie po mieście. Piszę o xceed phev czyli platforma niro gen1.
ARKO74
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2024, 21:50

Re: Koszt ładowania PHEV w ładowarce publicznej

Post autor: ARKO74 »

Dzięki Tolinek, to już jest jakiś obraz, na stacjach ładowania są jeszcze jakieś opłaty za "postój". Wg oficjalnego cennika na stronie ORLEN/ENERGA
1 kWh to 1,95 czyli za 9,5 kwh zapłacę 18,53 plus stawka 0,40 za minutę postoju powyżej godziny. Czas ładowania wg informacji z internetu to 3,5 h czyli będę musiał dopłacić co najmniej 120 x0,40 = 48 PLN???
Czy coś pokręciłem bo jakoś nie wygląda mi to na tanią alternatywę :D ???
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Koszt ładowania PHEV w ładowarce publicznej

Post autor: Tolinek »

Nie mam pojęcia. Nigdy nie ładowałem na stacji. Elektromobilność wogóle nie ma sensu ekonomicznego gdy nie ładuje się z własnego gniazdka. Gdy wyjeżdżam w trasę zwykle nie podłączam się nigdzie. Między innymi dlatego mam pheva, żeby się nie pieprzyć z ładowaniem wtedy gdy może być to problematyczne (nowe elektryczne niro gen 2 miałbym w cenie nowego xceed phev). Gdy jadę na wakacje i potrzebuję się ładować to do tej pory nikt mi nie robił problemów z podłączeniem ładowarki przenośnej do gniazdka jeżeli było w okolicy. Raz mi pani doliczyła po złotówce za kilowatogodzinę. Na wakacjach dla bezpieczeństwa zjeżdżam z mocą ładowania do 700w bo nie wiadomo czy Pan Kazik dał 2.5 mm^2 w miedzi czy może 1 mm w amelinium ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”