Ceed II - Kontrolka akumulatora - problem z ładowaniem?

Porady, problemy, opinie dotyczące silników benzynowych w samochodach Kia
winnipool
Posty: 4
Rejestracja: 24 gru 2023, 06:36
model samochodu: Cee'd 2018 SW 1.6 GDI

Ceed II - Kontrolka akumulatora - problem z ładowaniem?

Post autor: winnipool »

Hejka. Od grudnia bujam się Kią Ceed II z 2019r. 1.6GDI. Przedwczoraj zadziała się następująca rzecz. Gdy ruszaliśmy do domu po odpaleniu nie zgasła kontrolka akumulatora. Zatrzymaliśmy się na chwilę na najbliższym parkingu, sprawdziłem czy się nic nie poluzowało, ale nic nie było widać. Ruszyliśmy w drogę (mieliśmy ok. 30km do przejechania), wyłączając co się dało, prócz świateł bo już ciemno było. Na wszelki wypadek zadzwoniłem na assistance, no ale uzgodniłem z nimi, że spróbujemy dojechać do domu. No i dojechaliśmy bez problemu. No, ale że święta się rządzą swoimi prawami to wczoraj nie było jak zajrzeć. Dzisiaj po robocie sprawdziłem napięcie na aku i pokazało 11.9V. Odpaliłem i przejechałem się dosłownie 1km i zaczęło po kolei odcinać: wspomaganie, abs i kontrolę trakcji. Przy odpalonym silniku pokazywał 11.7V czyli jakby brak ładowania. Teraz pokazuje 11.5V Wszystko wskazuje na alternator. Domyślam się, że taki problem nie łapie się pod gwarancję? I mam jeszcze pytanko od czego jest ten bezpiecznik zespolony przy plusowej klemie?
Awatar użytkownika
dzyszla
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2024, 08:31
model samochodu: Ceed III (prod. 2023) 1.5 T-GDI (160KM) M + SMT / 7DCT
Wcześniej:
Ceed III (prod. 2019) 1.4 T-GDI (140KM) M / MT
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Ceed II - Kontrolka akumulatora - problem z ładowaniem?

Post autor: dzyszla »

Główny bezpiecznik, który ma się też rozwalić w przypadku rozwalenia auta. Natomiast to nie wpływa na ładowanie i kontrolkę.
Alternator (zapewne on lub układ kontroli ładowania [dawniej to była zwykła dioda prostownicza, teraz to bardziej złożone] lub jego napęd) jak najbardziej podlega gwarancji, natomiast nie wiem, jak z limitem - trzeba zajrzeć do książki serwisowej czy są wykluczenia. Jak nie, to pod ogólną, czyli 7l.
Dżyszla
winnipool
Posty: 4
Rejestracja: 24 gru 2023, 06:36
model samochodu: Cee'd 2018 SW 1.6 GDI

Re: Ceed II - Kontrolka akumulatora - problem z ładowaniem?

Post autor: winnipool »

Dzięki za odpowiedź. Jestem już umówiony do ASO na poniedziałek.
winnipool
Posty: 4
Rejestracja: 24 gru 2023, 06:36
model samochodu: Cee'd 2018 SW 1.6 GDI

Re: Ceed II - Kontrolka akumulatora - problem z ładowaniem?

Post autor: winnipool »

Zapomniałem napisać. Okazało się, że to nie alternator, tylko bezpiecznik przy akumulatorze. Awaria usunięta bezkosztowo w ASO.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik Benzyna”