czujniki ciśnienia tpms

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Fenix
Posty: 94
Rejestracja: 03 kwie 2022, 07:26
model samochodu: Xceed

czujniki ciśnienia tpms

Post autor: Fenix »

Witam,
Moje pytanie jest czy jak do nowego kompletu kół nie założę czujników tpms to nie będzie mi świecić cały czas kontrolka od ciśnienia w oponach?
z góry dziękuję za odpowiedzi
MarRa
Posty: 280
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: czujniki ciśnienia tpms

Post autor: MarRa »

Najpierw sprawdź, czy masz kontrolę ciśnienia przez ABS czy przez czujniki. Jak przez ABS to czujniki nie są potrzebne. Po prostu nie są elementem układu kontroli ciśnienia.
Jeżeli masz czujniki na kołach fabrycznych, to są potrzebne do prawidłowego działania tego układu i ich brak będzie sygnalizowany ma wyświetlaczu.
axa
Posty: 17
Rejestracja: 18 lis 2023, 10:01
model samochodu: X Ceed BL-DTC 160

Re: czujniki ciśnienia tpms

Post autor: axa »

Witam.Mam takie pytanie-czy jesli mam czujniki tpms to czy przy zmianie opon będą działały bez zadnego ustawiania.Druga opcja jeśli założę drugi komplet kół z czujnikami,czy będzie komunikat na wyswietlaczu? Z góry dzięki za sugestie i odpowiedzi
PanKawowy
Posty: 22
Rejestracja: 06 lis 2023, 19:28
model samochodu: Kia xCeed 1,6 XL BL 2020

Re: czujniki ciśnienia tpms

Post autor: PanKawowy »

Jestem w stanie odpowiedzieć na opcję 1: zmieniałem same opony w poniedziałek i nie miałem żadnego komunikatu w związku ze zmianą.
Jeżeli coś się pojawi, to samo powinno zniknąć po przejechaniu kilku kilometrów z prędkością powyżej 50 km/h.
Przy pierwszym spadku temperatury spadło mi ciśnienie w dwóch oponach o czym poinformował mnie system, po dopompowaniu i przejechaniu się kilka minut alarm zniknął z wyświetlacza.
romanhoks
Posty: 319
Rejestracja: 04 cze 2021, 20:01
model samochodu: Sportage 2.0 CRDI 4x4

Re: czujniki ciśnienia tpms

Post autor: romanhoks »

Jedna zasada w KIA. Raz wgrane czujniki sterownik widzi obojetnie gdzie bedzie kolo i z ktorej strony jest zamontowane. Z tego co wiem z praktyki to spokojnie 2 komplety kol ogarnia sterownik bez ponownego programowania. Zakladasz kola i do przodu.
Przepraszam za pisownie.Posiadam klawiature norweska.
axa
Posty: 17
Rejestracja: 18 lis 2023, 10:01
model samochodu: X Ceed BL-DTC 160

Re: czujniki ciśnienia tpms

Post autor: axa »

dzięki za informacje,ale czy do drugiego kompletu kół(zimowych) muszą być dedykowane czujnki?
romanhoks
Posty: 319
Rejestracja: 04 cze 2021, 20:01
model samochodu: Sportage 2.0 CRDI 4x4

Re: czujniki ciśnienia tpms

Post autor: romanhoks »

A co chcesz je przekladac za kazdym razem ? :shock: Nie moge zrozumiec jednej rzeczy w kraju. Przekladanie opon. Czy to ma sens tyle roboty dwa razy w roku ? Nie lepiej miec zimowe i letnie kola. Na moje to taniej wyjdzie. No ale kto bogatemu zabroni przekladac opony :D
Przepraszam za pisownie.Posiadam klawiature norweska.
saron22
Posty: 635
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: czujniki ciśnienia tpms

Post autor: saron22 »

romanhoks pisze: 22 lis 2023, 21:35 A co chcesz je przekladac za kazdym razem ? :shock: Nie moge zrozumiec jednej rzeczy w kraju. Przekladanie opon. Czy to ma sens tyle roboty dwa razy w roku ? Nie lepiej miec zimowe i letnie kola. Na moje to taniej wyjdzie. No ale kto bogatemu zabroni przekladac opony :D
Ale czego tu nie rozumiesz?
Klient kupuje 4 opony natomiast w przypadku drugiego kompletu kół musi kupić 4 opony, 4 felgi i 4 czujniki.
Jedna opona mu się zepsuje/zużyje/zniszczy to dokupuje tą jedną używaną z OLX i podczas sezonowej wymiany ma wymianę tej jednej opony na free.
A poza tym w Polsce robocizna kosztuje nadal ułamek tego co towary sprowadzane do kraju za euro czy dolary.
krisbe
Posty: 68
Rejestracja: 11 lut 2022, 11:05
model samochodu: XCeed 1.6 T-GDI 204 KM Prestige Line

Re: czujniki ciśnienia tpms

Post autor: krisbe »

romanhoks pisze: 22 lis 2023, 21:35 A co chcesz je przekladac za kazdym razem ? :shock: Nie moge zrozumiec jednej rzeczy w kraju. Przekladanie opon. Czy to ma sens tyle roboty dwa razy w roku ? Nie lepiej miec zimowe i letnie kola. Na moje to taniej wyjdzie. No ale kto bogatemu zabroni przekladac opony :D
No nie do końca. Felgi + czujniki na 18 cali, to wydatek 3500-4000 zł.
Przerzucenie opon na felgę 200 zł około. Czyli rocznie 400zł, czyli masz prawie 10 lat wymiany w cenie kompletu felgi + czujniki.
Pamiętaj, że nawet drugi komplet na feldze należy wyważyć, więc dochodzi znowu kilka złotych..
Bardziej kwestia czasu i jeżdżenia do wulkanizatora/serwisu.
xuser
Posty: 161
Rejestracja: 11 cze 2021, 16:01
model samochodu: XCeed 1.6 T-GDI L+pakiety

Re: czujniki ciśnienia tpms

Post autor: xuser »

saron22 pisze: 23 lis 2023, 00:56 ...A poza tym w Polsce robocizna kosztuje nadal ułamek tego co towary sprowadzane do kraju za euro czy dolary.
Od kilkunastu lat funkcjonuję na osobnych kompletach kół dla moich samochodów. Korzyści - wizyta w warsztacie do wyważenia/wymiany opon na felgach luzem w dogodnym dla mnie terminie, w niskim sezonie, bez kolejek i szczególnego umawiania się. Usługa wyważenia kół (Hunter - z próbą drogową) wykonana w warsztacie starannie, na spokojnie. Samo przełożenie przygotowanych kół - w optymalnym czasie wg. warunków atmosferycznych, we własnym zakresie.
Kwestie finansów - raczej wychodzę na zero, biorąc pod uwagę moją stawkę w pracy oraz czas zaoszczędzony na kombinowaniu z terminem u wulkanizatora w wysokim sezonie.
Ulga dla felg, opon i czujników TPMS z powodu braku przekładki 2 razy w roku - bezcenna...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”