Doładowywanie akumulatora AGM

forum użytkowników modelu ProCeed
ProCee_d56
Posty: 527
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Doładowywanie akumulatora AGM

Post autor: ProCee_d56 »

Czy ktoś doładowywał akumulator po zakupie Proceeda albo doładowuje co jakiś czas?
Czy zdarzyło się komuś reklamować akumulator w okresie jego gwarancji?
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
saron22
Posty: 635
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Doładowywanie akumulatora AGM

Post autor: saron22 »

Ją doładowywałem prostownikiem elektronicznym w garażu ponieważ samochód praktycznie całą zimę stał.
Appassionato
Posty: 113
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Doładowywanie akumulatora AGM

Post autor: Appassionato »

Ja ładowałem tydzień po zakupie, niestety nie był naładowany pomimo tego, że zrobiłem wtedy dwie trasy po ok. 400km. Później sprawdziłem napięcie ładowania i okazuje się, że dzięki cudownym normą eco, alternator podaje większe napięcie tylko podczas hamowania silnikiem albo gdy uzna, że już musi doładować trochę akumulator.
Sugeruje doładować przed sezonem zimowym i tuż po.
ProCee_d56
Posty: 527
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Doładowywanie akumulatora AGM

Post autor: ProCee_d56 »

Ja też zauważyłem, że tak jest, czyli po zakupie, pomimo ponad godzinnej jazdy, akumulator miał niskie napięcie.
U mnie też, po przejechaniu kilkuset kilometrów i dwóch dniach postoju, trzeba było znowu doładować akumulator.
Wniosek z tego, że aby zachować akumulator dłużej niż 2 lata, czyli okres gwarancji, trzeba będzie profilaktycznie doładować go ładowarką raz w tygodniu.
Sprawdziłem i już po 3 - 4 dniach postoju, napięcie na akumulatorze wynosi 12, 2V - 12, 3V.
A to oznacza, że będzie ulegać stopniowemu zasiarczeniu. Nowy kosztuje ok. 700 zł, dosyć dużo.
W zimie będzie jeszcze gorzej z pełnym naładowaniem.
Zaznaczę, że nie używam funkcji start-stop, bo wtedy będzie prawdopodobnie jeszcze gorzej z doładowaniem z alternatora.
Jakich ładowarek używacie?
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
MarRa
Posty: 280
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Doładowywanie akumulatora AGM

Post autor: MarRa »

U mnie zwykły cee'd, ale problem z napięciem akumulatora cały czas. Po 3-4 dniach postoju spada gdzieś do 12v. Ostatnio stał prawie dwa tygodnie, to spadło poniżej 12. Trzeba auto przegonić jakieś 25 km i poziom naładowania wraca do normy. Ten problem, to nie wyjątek. Nie jest to kwestia akumulatora, ale raczej poboru mocy na postoju. Tak mi się wydaje.
ProCee_d56
Posty: 527
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Doładowywanie akumulatora AGM

Post autor: ProCee_d56 »

Dlatego jednak trzeba podłączać ładowarkę raz w tygodniu, co już będę czynić. Gorzej, jak ktoś nie ma takiej możliwości.
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
Appassionato
Posty: 113
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Doładowywanie akumulatora AGM

Post autor: Appassionato »

Nie popadajmy w paranoje, żeby ładować auto co tydzień, jakby tak miało być to by inżynierowie kia nas o tym poinformowali w instrukcji ;) To nie elektryk :lol:
Mojego ceed 1.5 t-gdi, ładowałem w maju, od 10.09 nie widział trasy. Przez ten czas zrobiłem może 40 km po mieście. Właśnie sprawdziłem napięcie 12.48v czyli szału nie ma.
Trzeba jednak pamiętać, że AGM jest bardziej wrażliwy i nie możemy często ładować do 15.6v bo odparuje. W inny sposób i tak nie uzyskamy gęstości a takie podładowanie ładowarką do 14.4v nic nie da. Nie odsiarczy go a sprawi tylko, że samochód będzie widział naładowany aku więc przestanie aktywować alternator i wszystko po kilku dniach i tak wróci do napięcia ok 12.5v.
Ja będę ładował dwa razy w roku przed i po zimie, ładowarką mikroprocesorową w trybie repair.
MarRa
Posty: 280
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Doładowywanie akumulatora AGM

Post autor: MarRa »

Możesz napisać jaką ładowarkę masz i czy jest warta polecenia?
ProCee_d56
Posty: 527
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Doładowywanie akumulatora AGM

Post autor: ProCee_d56 »

Inżynierowie KIA nas nie poinformują :), ponieważ z tego co wiem, żaden producent samochodów nie zaleca samodzielnego ładowania akumulatora podpiętego do instalacji. Dlaczego, bo znają ,,umiejętności użytkowników" samochodu i pewnie przewidują jak dobiorą ładowarki i jak to zrobią.
Zawsze jest zalecenie udania się do serwisu. Ale co tydzień tam nie będziesz jeździć.
Ładowarka do AGM ładuje bezpiecznie do napięcia 14,6 - 14,7V. Najpierw stały prąd - zmienne napięcie, później stałe napięcie - zmienny prąd. To wykonuje procesor.
I nie każda ładowarka procesorowa będzie tak robić (z lidla ładuje 14,4 i przechodzi do prądu konserwującego).
14,4 V też zrobi pełne wysycenie elektrolitu, tylko wymaga długiego czasu. :) . Można sprawdzić.
Ja teraz używam WM-SC6B, chociaż posiadam też inne.
I jednak pozostanę na dosyć częstym doładowywaniu w trybie AGM.
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
ProCee_d56
Posty: 527
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Doładowywanie akumulatora AGM

Post autor: ProCee_d56 »

Jako ciekawostkę podam, że niedawno dziewczyna zostawiła na parkingu Toyotę hybrid. Po 10 dniach już jej nie uruchomiła. Nowa, z dobrym akumulatorem.
Nie jest tajemnicą, że obecne samochody wymagają częstego jeżdżenia kilkadziesiąt kilometrów, albo częstego doładowywania akumulatora.
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”