Felgi Aluminiowe 16"

forum użytkowników modelu Kia XCeed
dsider
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2023, 18:37
model samochodu: różne kia/hyundai

Re: Felgi Aluminiowe 16"

Post autor: dsider »

adiek pisze: 26 paź 2023, 10:02 Po pierwsze wyższy profil gumy (60) i trochę mniejsze koło daje więcej możliwości manewrowania rękami w przypadku zakładania łańcuchów w zimę.
Właśnie uświadomiłem sobie, iż różnica w wielkości między kolami 235/45/R18 a 205/60/R16 jest... kolosalna. Aż trudno zrozumieć producenta, przecież koła o różnych rozmiarach felgi powinny mieć możliwe tę samą średnicę a różnić się tylko ilością (grubością) gumy.
Jeśli za referencyjny przyjąć rozmiar 235/45/R18 to najbliższy do niego "mniejszy" odpowiednik to koło 215/60/R16
I odwrotnie, jeśli referencyjny miałby być rozmiar 205/60/R16 to najbardziej zbliżony "większy" odpowiednik to koło 215/45/R18
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Felgi Aluminiowe 16"

Post autor: Tolinek »

Gdzie tam kolosalna. 1.5 cm. ale te 1.5 cm robi różnicę jak się gmera w cienkiej szparce ;)
Fenix
Posty: 94
Rejestracja: 03 kwie 2022, 07:26
model samochodu: Xceed

Re: Felgi Aluminiowe 16"

Post autor: Fenix »

dsider pisze: 26 paź 2023, 12:03
adiek pisze: 26 paź 2023, 10:02 Po pierwsze wyższy profil gumy (60) i trochę mniejsze koło daje więcej możliwości manewrowania rękami w przypadku zakładania łańcuchów w zimę.
Właśnie uświadomiłem sobie, iż różnica w wielkości między kolami 235/45/R18 a 205/60/R16 jest... kolosalna. Aż trudno zrozumieć producenta, przecież koła o różnych rozmiarach felgi powinny mieć możliwe tę samą średnicę a różnić się tylko ilością (grubością) gumy.
Jeśli za referencyjny przyjąć rozmiar 235/45/R18 to najbliższy do niego "mniejszy" odpowiednik to koło 215/60/R16
I odwrotnie, jeśli referencyjny miałby być rozmiar 205/60/R16 to najbardziej zbliżony "większy" odpowiednik to koło 215/45/R18
a te wymiary felg 16'', 17'', 18'' to co mają wg Ciebie oznaczać jak nie średnicę? kolor lakieru?
dsider
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2023, 18:37
model samochodu: różne kia/hyundai

Re: Felgi Aluminiowe 16"

Post autor: dsider »

adiek pisze: 26 paź 2023, 10:02 a te wymiary felg 16'', 17'', 18'' to co mają wg Ciebie oznaczać jak nie średnicę? kolor lakieru?
kolego chciałeś być ironiczny, ale ewidentnie Ci nie wyszło...
samochód jeździ nie na felgach, tylko na kołach na które składają sie owe felgi i osadzone na nich opony i ostatecznie o rozmiarze/średnicy koła decydują parametry opony, oczywiście kompatybilnej z wielkością danej felgi. Zasadniczo, niezależnie od rozmiaru felgi, średnica koła dla danego samochodu powinna być możliwe jednakowa, dlatego im większa felga, tym mniejszy profil osadzonej na niej opony.
Proponowane przez Kia kola do xCeeda nie są optymalne, bo ich średnice różnią się dość znacznie, a mogłyby mniej przez dobór innych opon i to właśnie zaakcentowałem. Aczkolwiek oczywiście wszystko jest w dopuszczalnych tolerancjach, niemniej jednak np. różnice we wskazaniach prędkościomierza, gdyby porównywać, byłyby zauważalne).
Fenix
Posty: 94
Rejestracja: 03 kwie 2022, 07:26
model samochodu: Xceed

Re: Felgi Aluminiowe 16"

Post autor: Fenix »

dsider pisze: 26 paź 2023, 14:23
adiek pisze: 26 paź 2023, 10:02 a te wymiary felg 16'', 17'', 18'' to co mają wg Ciebie oznaczać jak nie średnicę? kolor lakieru?
kolego chciałeś być ironiczny, ale ewidentnie Ci nie wyszło...
samochód jeździ nie na felgach, tylko na kołach na które składają sie owe felgi i osadzone na nich opony i ostatecznie o rozmiarze/średnicy koła decydują parametry opony, oczywiście kompatybilnej z wielkością danej felgi. Zasadniczo, niezależnie od rozmiaru felgi, średnica koła dla danego samochodu powinna być możliwe jednakowa, dlatego im większa felga, tym mniejszy profil osadzonej na niej opony.
Proponowane przez Kia kola do xCeeda nie są optymalne, bo ich średnice różnią się dość znacznie, a mogłyby mniej przez dobór innych opon i to właśnie zaakcentowałem. Aczkolwiek oczywiście wszystko jest w dopuszczalnych tolerancjach, niemniej jednak np. różnice we wskazaniach prędkościomierza, gdyby porównywać, byłyby zauważalne).
Tobie też nie specjalnie poszło...
Polecam doszkolenie
https://www.oponeo.pl/artykul/oznaczeni ... -je-czytac
dsider
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2023, 18:37
model samochodu: różne kia/hyundai

Re: Felgi Aluminiowe 16"

Post autor: dsider »

adiek pisze: 26 paź 2023, 10:02
Tobie też nie specjalnie poszło...
Polecam doszkolenie
https://www.oponeo.pl/artykul/oznaczeni ... -je-czytac
na czym mianowicie miałaby polegać sprzeczność informacji zawartych w artykule z moimi postami?
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Felgi Aluminiowe 16"

Post autor: Lunar GT »

Fenix pisze: 26 paź 2023, 13:12 a te wymiary felg 16'', 17'', 18'' to co mają wg Ciebie oznaczać jak nie średnicę? kolor lakieru?
Tylko i wyłącznie średnicę felgi, koło z felgą 17/18 może mieć mniejszą średnicę niż te z 16.
sksenik
Posty: 4
Rejestracja: 26 paź 2023, 13:19
model samochodu: SOUL EV 2019 64kWh

Re: Felgi Aluminiowe 16"

Post autor: sksenik »

Też sobie cenie:
"Cenię sobie niezależność :) Zmieniam koła pod domem wtedy kiedy mi pasuje, nie patrząc na kolejki u wulkanizatorów."

Tylko nie wiem jak u Ciebie, ale trzeba jeszcze pomyśleć o czujnikach TPMS, a już jak jest monitorowanie ciśnienia per koło to należałoby parować komunikacje z komputerem w aucie. Czy może myślałeś o tym, bo sam stoję przed identycznym dylematem.
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Felgi Aluminiowe 16"

Post autor: Lunar GT »

sksenik pisze: 26 paź 2023, 16:22 ale trzeba jeszcze pomyśleć o czujnikach TPMS, a już jak jest monitorowanie ciśnienia per koło to należałoby parować komunikacje z komputerem w aucie
Samo myślenie nic nie daje, potrzebna jest wiedza jak to działa. Właściwe czujniki łączą się z samochodem automatycznie przy każdej zmianie kół.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Felgi Aluminiowe 16"

Post autor: Tolinek »

melonme pisze: 26 paź 2023, 08:04 A tak obserwując dyskusję, jaki powód kieruje Was do zmiany rozmiaru kół z 18 na aż 16 cali. Używam oryginalnych 18, zamiana w roku kosztuje 500 pln, przez ok 7 lat posiadania auta to 3500 pln .Koszt felg dodatkowych plus wyważanie co sezon chyba ładnych felg za te pieniądze nie kupisz. Nie widzę sensu. Na 18 auto wygląda lepiej, komfort jazdy chyba nie powala. Dziękuję.
Co do kalkulacji kosztów to też nie jest tak strasznie. To nie jest 3.5 klocka. Pozwolę sobie na swoim przykładzie.
Fakty:
- szesnastki w stocku nie podobają się kobietom, więc mężowie muszą je sprzedawać i kupować 18"
- nikt nie chce kupować stockowych 16" bo się nie podobają więc są tanie (i na dokładkę z TPMS)

Kupiłem takie koła za 2kpln ze świeżymi oponami (dot21, przebieg może 5kkm) i czujkami tpms, naprawdę ładne, widać że nikt nie szorował. Swoje nieużywane opony letnie sprzedałem za 1400 pln. Suma, summarum wydałem 2400 kpln i mam full stock na zimę i lato. Koła przeznaczone do PHEVa,

We Wrocławiu wymiana takich opon z tpms to 190pln, 2 razy na sezon.
https://oponka.com/info/17-cennik-uslug

Matematykę zostawiam Tobie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”