Kilka porad dla świeżaka..

forum użytkowników modelu Kia XCeed
MrPink
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2023, 08:45
model samochodu: xCeed

Kilka porad dla świeżaka..

Post autor: MrPink »

Dzień dobry, witam, cześć ;)
W przyszły piątek szykuje się na odbiór Kii, Model: xCeed 1.5 GDi 160km 7DCT, felgi '18.
Jest to zarazem moja pierwsza Kia jak i w ogóle pierwszy samochód zakupiony od nowości, z salonu.

Mam ogromną prośbę, czy mógłbym liczyć na kilka uwag, porad na co zwrócić uwagę podczas odbierania samochodu? Na które elementy zwrócić szczególną uwagę, o co ewentualnie dopytać?
Plus dodatkowo, będę wdzięczny za kilka porad "z życia wziętych", co do samego użytkowania samochodu. Zdaje sobie sprawę, że dużo na pewno zostanie mi wyjaśnione podczas odbierania samochodu czy też będę miał możliwość zapoznania się z instrukcją.. ale chodzi mi tutaj o doradzenie, podpowiedzenie na bazie doświadczeń samych użytkowników.

Z góry dziękuję za każdą poradę, co sprawdzić, ewentualnie dokupić w pierwszej kolejności, o co dbać i na co zwracać uwagę podczas pierwszych dni użytkowania!
Pozdrawiam!
xuser
Posty: 161
Rejestracja: 11 cze 2021, 16:01
model samochodu: XCeed 1.6 T-GDI L+pakiety

Re: Kilka porad dla świeżaka..

Post autor: xuser »

Przy odbiorze sprawdzaj to co widać gołym okiem. Na pozostałe problemy zawsze możesz zgłosić reklamację - a jak masz rysę na lakierze będzie że ty zrobiłeś.
Lakier, szyby, wnętrze, felgi/opony, pod maską (akumulator, osłony) obejrzyj. VIN, przebieg, kontrolki. Wszystkich sprzętów nie sprawdzisz na miejscu, więc lepiej się skup na tym czego później raczej nie będziesz miał możliwości naprawić w ramach gwarancji/rękojmi.

No i nie słuchaj bezkrytycznie dealera/ASO - pamiętaj, jesteście po różnych stronach barykady ;)
sparrow777
Posty: 120
Rejestracja: 27 lip 2013, 17:21
model samochodu: Kia Pro_Cee'd 1.6 07. 2012-
Kia Xceed 1.5 BLP+ 01.23-10.23
Kia Xceed 1.6 BLP+ 10.23-

Re: Kilka porad dla świeżaka..

Post autor: sparrow777 »

Sprawdź połączenia, spasowanie drzwi, klapy bagażnika, na światłach tylnych, czy są równo osadzone, rant bagażnika, czy nie ma jakichś dziwnych wybroczyn na lakierze. W czasie jazdy, czy kierownica jest ustawiona na wprost. To z takich najważniejszych rzeczy, ale zwłaszcza to spasowanie.
koral
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2023, 15:11

Re: Kilka porad dla świeżaka..

Post autor: koral »

Witam! Polecam przyjrzec się spasowaniu z zewnątrz jak i wewnątrz. No to chyba jedyne co możemy zrobić w przypadku odbioru samochodu z salonu. Czyli linie wszystkich elementów karoserii oraz czy w środku przypadkiem nie znajduje sie coś co może budzić nasze zastrzeżenia, czy cos juz w salonie nie wygląda jakby miało odpaść. Podotykać, ponaciskać a potem cieszyć się jazdą :)
Cracus
Posty: 22
Rejestracja: 10 maja 2023, 10:46
model samochodu: kia xceed

Re: Kilka porad dla świeżaka..

Post autor: Cracus »

Obawiam się, że w wyniku emocji nie sprawdzisz za wiele... Moim zdaniem nie ma się czego bać, ale dla szczególnie ostrożnych, znam sytuację, gdy ludzie korzystają z firm np typu expertcar itd itp gdzie za nas robi to zawodowiec, sprawdzając np 300 pkt kontrolnych, więc naprawdę przetrzepie wszystko, dokumentując zdjęciami. Czasami nawet negocjując zniżkę, gdy coś wyłapie. Koszt takiej usługi około 600 zet.
pcu123
Posty: 24
Rejestracja: 09 lip 2023, 10:46
model samochodu: XCeed 1.6 204 KM 2020

Re: Kilka porad dla świeżaka..

Post autor: pcu123 »

I sprawdź czy są wszystkie rzeczy dodatkowe, dokupione do Twojej wersji wyposażenia.
Vit
Posty: 42
Rejestracja: 31 maja 2021, 17:13
model samochodu: Kia XCeed 1.6 T-GDI 7DCT L + AEB

Re: Kilka porad dla świeżaka..

Post autor: Vit »

Najważniejsze - zanim obierzesz auto (podpiszesz odbiór) to wszelkie usterki, wady itp to problem salonu a nie twój. Oni chcą jak najszybciej pozbyć sie tego auta.
Do tego stopnia że jak coś ci się nie spodoba to będą wołać kierownika salonu żeby ci słodził.
A jak podpiszesz i odbierzesz to wszystko staje się twoim problemem.
Wiadomo jest gwarancja wiec naprawią tak czy inaczej ale ty się będziesz z nimi użerać a nie o oni z tobą.
Dlatego najlepiej jest jak najwięcej wyłapać. Tak jak napisali przedmówcy, szczególnie usterek lakieru i podobnych wyglądających na powstałe z winy użytkownika już po odebraniu auta. Nawet jak sie zgodzisz odebrać to usterki powinny być wpisane w protokół odbioru jako uwagi, bez tego nic nie podpisuj. Bo następnego dnia nikt nie będzie pamiętać że sie z kimś umówiłeś "na gębę".
Poszukaj na youtube filmów jak odebrać auto z salonu, mi się przydały ponieważ było kilka problemów.
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kilka porad dla świeżaka..

Post autor: Krzemyczek »

Sprawdź czy masz tablice rejestracyjne... Ja zorientowałem się dopiero jak tankowałem :) Serio, wszystko obejrzałem, lakier szczeliny - czy skóry nie porysowane ale tablice olałem. Sprzedawca też był w szoku jak zobaczył, że ma tablice pod biurkiem :shock: :lol: . Rozeszło się po kościach, ubaw po pachy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”