Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

forum użytkowników modelu Kia XCeed
KamDaw
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2023, 17:29

Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: KamDaw »

Cześć

Obecnie rozważam kupno nowego auta. Ma być to auto typu crossover, głównie do miasta, benzyna z automatem ew. manual. Biorę pod uwagę Mazdę CX30, Kię Xceed i VW T-Roc. Jeśli ktoś miał podobny dylemat czy mógłby podzielić się tu swoimi spostrzeniami i powiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego auta? Czy jest zadowolony z swojego wyboru? Co mogłoby być poprawione w obecnie posiadanym aucie? Jaka skrzynia lepiej sprawdzi się w 3 w/w modelach?
_snufkin_
Posty: 69
Rejestracja: 14 paź 2021, 20:53
model samochodu: Kia XCeed 1.5 T-GDI 160KM 7DCT BL+AEB

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: _snufkin_ »

Ponad dwa lata temu stałem przed podobnym dylematem, na korzyść X:
- cena vs wyposażenie, wtedy za 120 tys. ciężko byłoby dostać coś lepszego
- wygląd
- kredyt ze stałym %
Gdybym kupował teraz to jednak wybrałbym coś większego, ale generalnie nie mogę narzekać. O problemach ze skrzynią nie wypowiem się, bo samochód jest głównie na trasy, po mieście jeżdżę głównie w weekendy, więc w korkach stoję bardzo rzadko.
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: Cocosh »

KamDaw pisze: 15 lis 2023, 17:52 Cześć

Obecnie rozważam kupno nowego auta. Ma być to auto typu crossover, głównie do miasta, benzyna z automatem ew. manual. Biorę pod uwagę Mazdę CX30, Kię Xceed i VW T-Roc. Jeśli ktoś miał podobny dylemat czy mógłby podzielić się tu swoimi spostrzeniami i powiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego auta? Czy jest zadowolony z swojego wyboru? Co mogłoby być poprawione w obecnie posiadanym aucie? Jaka skrzynia lepiej sprawdzi się w 3 w/w modelach?
Od 18 mcy jeżdżę Xceed PHEV.
80% to miasto. Zero problemów ze skrzynią. Choć wg „znawców” na grupie Xceed FB powinienem już szykować 20 tys na naprawę.
Jeżdżę komfortowo, tanio i przyjemnie.
tomaszko
Posty: 116
Rejestracja: 05 cze 2023, 22:40
model samochodu: 159

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: tomaszko »

Przejedź się każdym jednym i decyzja się sama podejmie.
dragonn
Posty: 92
Rejestracja: 28 mar 2022, 09:22
model samochodu: XCeed PHEV

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: dragonn »

Cocosh pisze: 15 lis 2023, 18:23 Od 18 mcy jeżdżę Xceed PHEV.
80% to miasto. Zero problemów ze skrzynią. Choć wg „znawców” na grupie Xceed FB powinienem już szykować 20 tys na naprawę.
Jeżdżę komfortowo, tanio i przyjemnie.
Akurat skrzynię w PHEV porównywać do zwykłej benzyny jest z deksza bez sensu. Już z samej konstrukcji nie są takie same bo jest to 6DCT a nie 7DCT i pewnie współdzielą miedzy sobą wiele to o tyle jej charakterystyka praca w PHEV jest kompletnie inna. Skrzynia nie musi pracować w ogóle w poślizgu podczas ruszania, nawet nie musi rozprzęgać się do zatrzymania samochodu. Mam nawet takie podejrzenie że 6DCT to 7DCT bez pierwszego biegu, nie ostatniego i nie po prostu większe zakresy biegów, tylko po prostu obcięta 1 bo nie jest potrzebna do ruszania jeśli ma się silnik elektryczny (przy czym to tylko teoria, nie mam potwierdzenia tego).
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: Cocosh »

Napewno nie wchodź na grupę Xceed na FB.
Tam jest farma trolli, którzy mają obsesje na punkcie wszystkiego co z tym autem związane.
Tu na forum jest naprawdę spokojnie i merytorycznie (w miarę).
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: Cocosh »

dragonn pisze: 16 lis 2023, 06:56
Cocosh pisze: 15 lis 2023, 18:23 Od 18 mcy jeżdżę Xceed PHEV.
80% to miasto. Zero problemów ze skrzynią. Choć wg „znawców” na grupie Xceed FB powinienem już szykować 20 tys na naprawę.
Jeżdżę komfortowo, tanio i przyjemnie.
Akurat skrzynię w PHEV porównywać do zwykłej benzyny jest z deksza bez sensu. Już z samej konstrukcji nie są takie same bo jest to 6DCT a nie 7DCT i pewnie współdzielą miedzy sobą wiele to o tyle jej charakterystyka praca w PHEV jest kompletnie inna. Skrzynia nie musi pracować w ogóle w poślizgu podczas ruszania, nawet nie musi rozprzęgać się do zatrzymania samochodu. Mam nawet takie podejrzenie że 6DCT to 7DCT bez pierwszego biegu, nie ostatniego i nie po prostu większe zakresy biegów, tylko po prostu obcięta 1 bo nie jest potrzebna do ruszania jeśli ma się silnik elektryczny (przy czym to tylko teoria, nie mam potwierdzenia tego).
Dzięki za wyjaśnienie - nie znałem tej teorii.
Co nie nie zmienia faktu, że jako użytkownik PHEV mogę również wypowiedzieć się na temat pracy tej skrzyni.
kemotl
Posty: 171
Rejestracja: 11 paź 2022, 13:00
model samochodu: Kia Sportage V MHEV 180KM 7DCT L+AEB

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: kemotl »

dragonn pisze: 16 lis 2023, 06:56
Akurat skrzynię w PHEV porównywać do zwykłej benzyny jest z deksza bez sensu. Już z samej konstrukcji nie są takie same bo jest to 6DCT a nie 7DCT i pewnie współdzielą miedzy sobą wiele to o tyle jej charakterystyka praca w PHEV jest kompletnie inna. Skrzynia nie musi pracować w ogóle w poślizgu podczas ruszania, nawet nie musi rozprzęgać się do zatrzymania samochodu. Mam nawet takie podejrzenie że 6DCT to 7DCT bez pierwszego biegu, nie ostatniego i nie po prostu większe zakresy biegów, tylko po prostu obcięta 1 bo nie jest potrzebna do ruszania jeśli ma się silnik elektryczny (przy czym to tylko teoria, nie mam potwierdzenia tego).
A tu mam akurat inne zdanie. Bo miałem okazję jeździć miesiąc kombi PHEV a potem siadłem do 7DCT i charakterystyka pracy obu mimo iż to jest PHEV jest podobna. Niestety w 6DCT są widoczne momenty nawet bardziej niż w 7DCT kiedy czuć było delikatne uślizgi przy przyspieszaniu (szczególnie przy ruszaniu na najniższych biegach). Przy rozładowanych akumulatorach w trybie pracy hybrydowej skrzynia dla mnie chodziła jak w normalnym benzyniaku.
Z tym że uważam też że problemy z tymi skrzyniami są sztucznie rozdmuchane bo chodzą normalnie jak DSG którym od czasu do czasu mam możliwość się przejechać i u mnie jak na DCT chodzi super płynnie.
Z tego co wiem to trwałość manualnych sprzęgieł ostatnio też jest tragiczna. Jak policzymy koszty demontażu i cene samych części to wychodzi na to że koszt naprawy sprzęgieł DCT jest 1800-2000 tylko wyższy. Rekompensuje to komfort jazdy.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2023, 11:44 przez kemotl, łącznie zmieniany 1 raz.
Niko123
Posty: 520
Rejestracja: 07 sty 2021, 21:27

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: Niko123 »

Mazda cx30 ma pelne 6 lat gwarancji bez wykluczen + najlepsze wyciszenie w klasie s jakosc kabiny lepsza od np audi q3.
Polecam jazdy testowe.
kemotl
Posty: 171
Rejestracja: 11 paź 2022, 13:00
model samochodu: Kia Sportage V MHEV 180KM 7DCT L+AEB

Re: Wybór auta - crossover, benzyna, automat lub manual

Post autor: kemotl »

No nie wiem czy nie ma żadnych wykluczeń. Zapis jest że na wady materiałowe jest full, ale z pominięciem elementów podlegających zużyciu tj. też wszelakich mechanizmów i elektroniki. Najciekawszy jest zapis że gwarancji nie podlegają części ulegające zużyciu. Rozumiem że silnik i skrzynia nie zużywa się ?.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”