Autonomiczne hamowanie, system FCA

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Matek777
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2023, 19:07
model samochodu: Xceed

Autonomiczne hamowanie, system FCA

Post autor: Matek777 »

Witam. Miesiąc temu przesiadłem się z Ceeda 3 BL na nowego Xceeda BL + AEB. W Ceedzie system FCA dawał często o sobie znać, choćby przy wyprzedzaniu i wcześniejszym rozpędzeniu się na pasie za poprzedzający autem, po prostu dawał sygnał, że za szybko się zbliżam i przyhamowywał. W mglistą pogodę automatycznie się sam wyłączał. W Xceedzie tylko raz zdarzyło mi się zaobserwować działanie systemu i to dopiero wtedy kiedy to mocno wymusiłem i zatrzymałem się prawie na zderzaku gościa przede mną. Przy mglistej pogodzie też ani razu nie zdarzyło mi się wyłączyć systemu automatycznie. Zgłosiłem się do serwisu, podpięli się pod kompa i stwierdzili, że wszystko jest sprawne. Dodatkowo facet poinformował mnie o czymś w co wierzyć mi się nie chce, a mianowicie, że w nowych rocznikach system działa tylko powyżej 40km/h i tylko wtedy kiedy przeszkodą przede mną się nie porusza. Trochę to dziwne, tym bardziej, że system ma też opcje wykrywania rowerzystów i pieszych. Wiem oczywiście, że za kierownicą trzeba obserwować drogę i być skupionym, ale jeżdżąc Ceedem miałem z tyłu głowy, że gdybym jednak się zagapił, to w jakimś stopniu mnie FCA uratuje, natomiast teraz, to wydaje mi się, że system zareaguje w momencie kiedy byłoby już za późno na cokolwiek. Ktoś może się wypowiedzieć w temacie i czy ewentualnie dalej wojować z Aso? Auto ma przejechane 4k km.
Sokol_WWL
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2023, 20:54
model samochodu: XCeed 1.5 160km MY2023

Re: Autonomiczne hamowanie, system FCA

Post autor: Sokol_WWL »

Dzień dobry. Ja mam nowy rocznik, wersję bez radaru, więc FCA działa tylko w oparciu o analizę obrazu z kamery i działa, jak chce, co przy tej technologii wydaje mi się zrozumiałe. Być może inaczej system zadziała z radarem z ACC. Próbowałem sam wywołać działanie FCA, ale zabrakło mi jaj i w końcu hamowałem sam. FCA i podobne systemy to tylko asystenci i pewnie zależy od filozofii danej marki jak dalego się posunie w kierunku ingerencji tych systemów w prowadzenie pojazdu, żęby tylko zwrócić uwagę kierowcy i nie wyłączać go z myślenia. W moim przypadku kilka razy, owszem, zadziałał - zapiszczał, wyświetlił ostrzeżenie i przyhamował, natomiast całą resztę musi wykonać kierowca. Mi osobiście ta filozofia nie przeszkadza. Jedyne, co wg mnie może tu coś zmienić, to aktualizacja softu, jeśli się pojawi.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 616
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Autonomiczne hamowanie, system FCA

Post autor: Tolinek »

Jak to hamowanie awaryjne bez radaru? Nie da się bez radaru.
Lunar GT
Posty: 1147
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Autonomiczne hamowanie, system FCA

Post autor: Lunar GT »

Są firmy które potrafią.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 616
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Autonomiczne hamowanie, system FCA

Post autor: Tolinek »

Ale nie ma odważnych którzy zintegrują hamulce z wróżeniem z obrazków :p Lunar nie ma czegoś takiego w handlu. Z samej kamery to tylko banglacze. Koledze z Wołomina na pewno się coś pomerdało.
Lunar GT
Posty: 1147
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Autonomiczne hamowanie, system FCA

Post autor: Lunar GT »

Tolinek pisze: 06 gru 2023, 18:52 Ale nie ma odważnych którzy zintegrują hamulce z wróżeniem z obrazków :p Lunar nie ma czegoś takiego w handlu. Z samej kamery to tylko banglacze. Koledze z Wołomina na pewno się coś pomerdało.
https://www-citysubaru-com-au.translate ... _tr_pto=sc
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 616
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Autonomiczne hamowanie, system FCA

Post autor: Tolinek »

Odszczekuję. Myślałem że tego jeszcze nikt nie wdrożył. Ale w kia nadal radar. Chwalili by się gdyby zmieniali aeb na inne.
Appassionato
Posty: 127
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Autonomiczne hamowanie, system FCA

Post autor: Appassionato »

Przecież ceed nawet w podstawowej wersji ma:
▪ System autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania pojazdów i pieszych FCA

U mnie jest to wręcz nadgorliwe jak nabieram prędkości rozpoczynając manewr wyprzedzania, potrafi delikatnie przyhamować.
marcinek82
Posty: 212
Rejestracja: 06 paź 2020, 22:13
model samochodu: CEED 1,4 T-GDI SW 2020
Lokalizacja: SR

Re: Autonomiczne hamowanie, system FCA

Post autor: marcinek82 »

I pewnie dlatego jest nadgorliwy bo dziala tylko z kamery, natomiast z radarem pomiar jest dokladniejszy.
gruchson
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2022, 14:40

Re: Autonomiczne hamowanie, system FCA

Post autor: gruchson »

Jeżeli komuś auto regularnie wyhamowuje przy manewrze wyprzedzania, to do zweryfikowania jest swoje postrzeganie odległości (być może wada wzroku albo po prostu brak świadomości, że stwarza się zagrożenie na drodze). Ja, jeżdżąc czasami dynamicznie, nigdy nie miałem takiej sytuacji - jedynie zdarzał się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy, który jest przed zadziałaniem hamulca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”