Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

forum użytkowników modelu Kia XCeed
romanhoks
Posty: 319
Rejestracja: 04 cze 2021, 20:01
model samochodu: Sportage 2.0 CRDI 4x4

Re: Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

Post autor: romanhoks »

W hybrydzie masz elektryczna pompe klimy. Wylacz a zaczna ci parowac szyby. Rozumiesz po co jest A/C w aucie zima i w deszczu? Nie mowie o lecie.
Przepraszam za pisownie.Posiadam klawiature norweska.
saron22
Posty: 632
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

Post autor: saron22 »

Liquid pisze: 22 lis 2023, 09:09
saron22 pisze: 22 lis 2023, 08:32 Skąd teza, że w większości pojazdów?
Różne marki i modele i różna temperatura wyłączenia kompresora.
Ja się pytam skąd teza, o rozłączaniu kompresora? Są oczywiście modele, w których dzieje się tak, że poniżej jakiejś zadanej temperatury kompresor się rozłącza. Ale jest również mnóstwo modeli w których tak się nie dzieje. Dlatego pytam skąd teza, że w większości pojazdów tak się dzieje?
saron22
Posty: 632
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

Post autor: saron22 »

mcy pisze: 22 lis 2023, 14:44 Jeśli chcesz sprawdzić czy działa to przekręć na LO, wtedy bezwarunkowo klima powinna wiać mroźno zimnym.
Kolejny teoretyk…
To tak nie działa. W autach, w których sprężarka chodzi non stop niezależnie od temperatury tak właśnie będzie. W modelach, w których kompresor wyłącza się poniżej jakiejś zadanej przez producenta temperatury (bądź nie da się go włączyć) nie będzie wiało lodowato zimnym powietrzem ponieważ kompresor stoi.
saron22
Posty: 632
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

Post autor: saron22 »

Tolinek pisze: 22 lis 2023, 14:56 Na to wygląda. Rok temu obejrzałem sobie schemat elektryczny pheva i nie widziałem w schematach nigdzie grzałki odpływu skroplin z okolic parownika.
Grzałka odpływu skroplin? Co to takiego? Widziałeś coś takiego kiedykolwiek w jakimś samochodzie? Bo ja nie. No chyba, że ja o czymś nie wiem.
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

Post autor: Cocosh »

romanhoks pisze: 22 lis 2023, 21:46 W hybrydzie masz elektryczna pompe klimy. Wylacz a zaczna ci parowac szyby. Rozumiesz po co jest A/C w aucie zima i w deszczu? Nie mowie o lecie.
Rozumiem, do tej pory korzystałem. Teraz działanie jest odwrotne od zamierzonego i stąd moje pytanie. Bo nagle zaczęły parować na zamkniętym obiegu a wcześniej nie parowały na zamkniętym obiegu.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

Post autor: Tolinek »

saron22 pisze: 22 lis 2023, 21:54
Tolinek pisze: 22 lis 2023, 14:56 Na to wygląda. Rok temu obejrzałem sobie schemat elektryczny pheva i nie widziałem w schematach nigdzie grzałki odpływu skroplin z okolic parownika.
Grzałka odpływu skroplin? Co to takiego? Widziałeś coś takiego kiedykolwiek w jakimś samochodzie? Bo ja nie. No chyba, że ja o czymś nie wiem.
Widziałem w sprzęcie ciężkim. Cały wąż do odprowadzania skroplin miał oplecioną grzałkę tak jak np. Jest z wężami do adblue. Wyglądało jak fabryczne.

Edit: Widzę że leszczom z ulicy udostępnili ciśnienie w AC na obd więc sobie zobaczymy co tam kia wyprawia ze sprężarką.
saron22
Posty: 632
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

Post autor: saron22 »

Tolinek pisze: 22 lis 2023, 22:32
saron22 pisze: 22 lis 2023, 21:54

Grzałka odpływu skroplin? Co to takiego? Widziałeś coś takiego kiedykolwiek w jakimś samochodzie? Bo ja nie. No chyba, że ja o czymś nie wiem.
Widziałem w sprzęcie ciężkim. Cały wąż do odprowadzania skroplin miał oplecioną grzałkę tak jak np. Jest z wężami do adblue. Wyglądało jak fabryczne.
Bardzo ciekawy temat. Masz jakieś zdjęcie jak to wyglądało?
Zastanawiam się skąd taki nacisk na to, aby klima chodziła cały czas a skropliny nie zamarzały? Czyżby chodziło o odparowanie szyb?
Appassionato
Posty: 111
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

Post autor: Appassionato »

saron22 pisze: 22 lis 2023, 21:53
mcy pisze: 22 lis 2023, 14:44 Jeśli chcesz sprawdzić czy działa to przekręć na LO, wtedy bezwarunkowo klima powinna wiać mroźno zimnym.
Kolejny teoretyk…
To tak nie działa. W autach, w których sprężarka chodzi non stop niezależnie od temperatury tak właśnie będzie. W modelach, w których kompresor wyłącza się poniżej jakiejś zadanej przez producenta temperatury (bądź nie da się go włączyć) nie będzie wiało lodowato zimnym powietrzem ponieważ kompresor stoi.
No przecież wszystko się zgadza, będzie mu wiało zawsze mroźnym na LO gdy na dworze jest mróz i to niezależnie od tego czy sprężarka będzie włączona czy nie :P
Tylko w ten sposób nadal nie dowiemy się niczego w temacie jak wygląda sterownie kompresorem.
Może faktycznie da się sprawdzić aplikacją po obd stan pracy kompresora. Szczerze liczyłem na to, że będzie działa nadal tylko z mniejszą wydajnością.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

Post autor: Tolinek »

saron22 pisze: 22 lis 2023, 22:51
Tolinek pisze: 22 lis 2023, 22:32
saron22 pisze: 22 lis 2023, 21:54

Grzałka odpływu skroplin? Co to takiego? Widziałeś coś takiego kiedykolwiek w jakimś samochodzie? Bo ja nie. No chyba, że ja o czymś nie wiem.
Widziałem w sprzęcie ciężkim. Cały wąż do odprowadzania skroplin miał oplecioną grzałkę tak jak np. Jest z wężami do adblue. Wyglądało jak fabryczne.
Bardzo ciekawy temat. Masz jakieś zdjęcie jak to wyglądało?
Zastanawiam się skąd taki nacisk na to, aby klima chodziła cały czas a skropliny nie zamarzały? Czyżby chodziło o odparowanie szyb?
Nie mam zdjęcia saronie drogi ale nie wyglądało jak łata na jakąś niedoróbę. Ładnie poprowadzona, dziury pod trytytkotrzymaczki zamalowane fabrycznie.
Z innych ciekawostek to np. W autobusie widziałem dziwnie schowany guzik do włączania klimy. Obejrzałem sobie kod funkcji puszczanej z tego guzika a tam tylko czujniki lp, hp oraz temperatura parownika. Strach wciskać ;)

Ale fakt, że nie były to samochody osobowe.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Czy poniżej 0 stopni działa klimatyzacja?

Post autor: Tolinek »

Appassionato pisze: 22 lis 2023, 23:05
saron22 pisze: 22 lis 2023, 21:53
mcy pisze: 22 lis 2023, 14:44 Jeśli chcesz sprawdzić czy działa to przekręć na LO, wtedy bezwarunkowo klima powinna wiać mroźno zimnym.
Kolejny teoretyk…
To tak nie działa. W autach, w których sprężarka chodzi non stop niezależnie od temperatury tak właśnie będzie. W modelach, w których kompresor wyłącza się poniżej jakiejś zadanej przez producenta temperatury (bądź nie da się go włączyć) nie będzie wiało lodowato zimnym powietrzem ponieważ kompresor stoi.


No przecież wszystko się zgadza, będzie mu wiało zawsze mroźnym na LO gdy na dworze jest mróz i to niezależnie od tego czy sprężarka będzie włączona czy nie :P
Tylko w ten sposób nadal nie dowiemy się niczego w temacie jak wygląda sterownie kompresorem.
Może faktycznie da się sprawdzić aplikacją po obd stan pracy kompresora. Szczerze liczyłem na to, że będzie działa nadal tylko z mniejszą wydajnością.

Saron nie lubi jak wymyślamy głupoty ale pofantazjujmy chwilę. Jak już jest w kabinie na tyle ciepło żeby parownik się nie oszraniał to zostaje "tylko" odprowadzenie skroplin. Skroplin jest dużo. Skropliny zamarzają. Jak nie dziś to pojutrze. Jak się zatka odpływ śniegiem i zamarznie to chyba dość szybko się przeleje wierzchem przez najniżej umiejscowioną nieszczelność obudowy defrostera. No i podłoga mokra.

Powiem Ci saron że dałeś mi do myślenia, może był tam jednak jakiś problem grubszy z kondensacją w tej maszynie i defroster robił za kolektor skroplin nie koniecznie włączano tam klimę na mrozie. Bo i po co jak to paliło 40 litrów diesla na godzinę I chodziło non stop na 2 zmiany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”