Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

forum użytkowników modelu Ceed
Kot Ciapucha
Posty: 18
Rejestracja: 04 gru 2023, 10:06
model samochodu: Ceed 1,6GDI

Re: Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

Post autor: Kot Ciapucha »

https://allegro.pl/oferta/oilsyn-releas ... 2376098366
- Jako jedyna wlać i jeździć.

https://allegro.pl/oferta/archoil-ar282 ... 3113352432
https://allegro.pl/oferta/motul-engine- ... 2956409205
https://allegro.pl/oferta/pmo-engine-fl ... d04a3eec99
- Zleć po 15 minutach.

Pytanie, które podejście jest "lepsze". Na 13-12 umówiony jestem na pomiar kompresji.
Ze wstępnej diagnozy 90% zablokowane pierścienie, 10% uszczelniacze tak twierdzi 2 mechaników.
Olej ma 7000km z tego na 4litry wlane 1,5l dolano :-)

Do tego czy nie lepiej zmienić olej na 5W40 z 5W30...?
Chyba zdecyduję się na połączenie wersji 15 minut + długi dystans...
Appassionato
Posty: 111
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

Post autor: Appassionato »

Ekspertem nie jestem, ale według mojej wiedzy płukanka długodystansowe mają czas żeby zadziałać w układzie pod odpowiednim ciśnieniem i temperaturach.
Płukanka szybka raczej do prewencji i lepszego pozbycia się starego oleju, zwłaszcza takiego przeciągniętego ponad 10 tyś km.
Na niektórych szybkich płukankach jest dopuszczalne niewielkie zwiększanie obrotów.
Ja zastosowałem kiedyś tanią płukankę z K2 w podwójnej dawce i dałem silnikowi pochodzić ponad 20 minut zwiększając trochę obroty tak do 2 tyś maks.
Nie wolno tak robić, więc nie proponuję tego rozwiązania 😉 Efekt był taki, że stare tdi mocno dymiło podczas czyszczenia, a późnej spadło zapotrzebowanie na olej.

Jednak mając do czynienia z droższym autem, zrobiłbym to co sugerowałem w poprzednim poście. Może nawet opcja na bogato i mimo wszystko zlać ten olej który masz teraz z dowolną szybką płukanką i dać mu nowy olej z płukanką LL.

Z ciekawości jaki dokładnie olej stosujesz?

Szybką płukankę archoila możesz trochę potrzymać na podwyższonych obrotach według producenta. Poczytaj opis ;)
kenrad
Posty: 125
Rejestracja: 27 mar 2022, 21:29
model samochodu: Kia Optima JF kombi 2.0 CVVL

Re: Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

Post autor: kenrad »

Jak jesteś umówiony na pomiar kompresji to bardzo dobrze i mam nadzieję że mechanikowi będzie się chciało.
Już to tutaj kiedyś pisałem:
" Porównując wyniki obu pomiarów (pomiar ciśnienia sprężania, próba olejowa) można
uzyskać informacje o stanie technicznym silnika. I tak:
- ciśnienie wzrosło do wartości nominalnej – uszkodzone połączenie cylinder – tłok;
- ciśnienie nie zmieniło się – uszkodzone zawory;
- ciśnienie wzrosło nieznacznie – uszkodzone połączenie cylinder – tłok i zawory lub
uszkodzona uszczelka pod głowicą;
- ciśnienie jest jednakowe na sąsiednich cylindrach przed próbą i po próbie –
uszkodzona uszczelka pod głowicą;
- ciśnienie wzrosło ponad wartość nominalną – planowana głowica, nagar na tłokach; "

źródło: https://ckz.swidnica.pl/wp-content/uplo ... 5.GR-2.pdf - przeczytaj to.

Jeśli diagnozy wskażą na zapieczone pierścienie to ja poszedłbym w płukankę postojową. Co do rodzaju płukanki/oleju zapytaj raczej na www.oilclub.pl.

Co do wymian oleju jak koledzy wyżej napisali max.10 tys. km
kenrad
Posty: 125
Rejestracja: 27 mar 2022, 21:29
model samochodu: Kia Optima JF kombi 2.0 CVVL

Re: Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

Post autor: kenrad »

Rozpiętość lepkości oleju dopuszczoną przed producenta masz dużą.
Załączniki
Ceed 2016 1.jpg
Ceed 2016.jpg
saron22
Posty: 632
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

Post autor: saron22 »

Heheh ilu odezwało się ekspertów od silników... albo raczej od płukanek...

Przyznać się: kto z was jakikolwiek silnik rozebrał na części pierwsze i złożył? I silnik odpalił, nie brał oleju i przejechał kolejne kilkadziesiąt tysięcy kilometrów? I nie mam tu na myśli silnika od motopompy (Syrena), motoroweru Komar czy Malucha.
Mam na myśli jakiś nowoczesny silnik - taki powiedzmy po 2010 roku?
Appassionato
Posty: 111
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

Post autor: Appassionato »

Ciężko znaleźć ekspertów na forum motoryzacyjnym, za to każdy może podzielić się swoimi doświadczeniami.
Mechanicy samochodowi nie są chętni do dzielenia się swoimi radami.
Właściwe nie tylko oni, ja w swoim zawodzie ciągle się z tym spotykam. Później jest tylko problem gdy okazuje się, że nie ma rąk do pracy a jakość wykonywanych usług jest poniżej jakiegokolwiek poziomu. Natomiast mitycznych teorii jest pełno, a pracuje dla artystów więc oni niestety często to kupują.
Może płukanki lub inne lubrykanty tym właśnie są dla niektórych, nie mam żadnych naukowych dowodów żeby potwierdzić ich działanie.
Na całe szczęście tylko ze swoim pierwszym autem miałem problem z pobieraniem oleju.
BMW 3 M47N - mechanik namawiał mnie w 2011 roku żebym zrobił remont silnika, a nie zakładał używany z anglika. Chciałem wymienić na inny bo sprowadziłem swój wymarzony pierwszy samochód po zalaniu silnika. Tak wyremontował zalaną jednostkę, że miałem tego silnika po roku dosyć.
Brał 1,5 lira oleju na 10 tyś km i sinik na wolnych obrotach pracował jak karabin.
Nowy właściciel po roku zachwalał jaki to super samochód mu sprzedałem, więc może to ja jestem zbyt wymagajcy. Po tej sytuacji staram się robić co tylko mogę we własnym zakresie, a teraz nabyłem nowy samochód w nadziei, że wszystko będzie już dobrze :lol:

Więc zaznaczę jeszcze raz, nie jestem ekspertem i na dodatek nie rozbierałem nigdy silnika na części pierwsze. Aczkolwiek zauważam pewne zależności i z własnego doświadczenia bez wahania wydałabym 400 zł na płukanki i dodatkowe wymiany oleju żeby póki co jeździć obserwować ;)
saron22
Posty: 632
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

Post autor: saron22 »

Appassionato pisze: 05 gru 2023, 00:21 Ciężko znaleźć ekspertów na forum motoryzacyjnym, za to każdy może podzielić się swoimi doświadczeniami.
Mechanicy samochodowi nie są chętni do dzielenia się swoimi radami.
Właściwe nie tylko oni, ja w swoim zawodzie ciągle się z tym spotykam. Później jest tylko problem gdy okazuje się, że nie ma rąk do pracy a jakość wykonywanych usług jest poniżej jakiegokolwiek poziomu. Natomiast mitycznych teorii jest pełno, a pracuje dla artystów więc oni niestety często to kupują.
Może płukanki lub inne lubrykanty tym właśnie są dla niektórych, nie mam żadnych naukowych dowodów żeby potwierdzić ich działanie.
Na całe szczęście tylko ze swoim pierwszym autem miałem problem z pobieraniem oleju.
BMW 3 M47N - mechanik namawiał mnie w 2011 roku żebym zrobił remont silnika, a nie zakładał używany z anglika. Chciałem wymienić na inny bo sprowadziłem swój wymarzony pierwszy samochód po zalaniu silnika. Tak wyremontował zalaną jednostkę, że miałem tego silnika po roku dosyć.
Brał 1,5 lira oleju na 10 tyś km i sinik na wolnych obrotach pracował jak karabin.
Nowy właściciel po roku zachwalał jaki to super samochód mu sprzedałem, więc może to ja jestem zbyt wymagajcy. Po tej sytuacji staram się robić co tylko mogę we własnym zakresie, a teraz nabyłem nowy samochód w nadziei, że wszystko będzie już dobrze :lol:

Więc zaznaczę jeszcze raz, nie jestem ekspertem i na dodatek nie rozbierałem nigdy silnika na części pierwsze. Aczkolwiek zauważam pewne zależności i z własnego doświadczenia bez wahania wydałabym 400 zł na płukanki i dodatkowe wymiany oleju żeby póki co jeździć obserwować ;)
Czyli generalnie przyznałeś, że wiesz, że nic nie wiesz…
A twoje porady są tyle samo warte co moje z dziedziny np informatyki. A ich kaliber jest mniej więcej taki, że jak nie działa komputer to spróbujmy go wyłączyć i włączyć jeszcze raz. Być może pomoże. Wybacz, ale ja nie ośmieliłbym się dawać komuś takiej rady bo w mojej opinii jest to po prostu śmieszne.
Appassionato
Posty: 111
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

Post autor: Appassionato »

saron22 pisze: 05 gru 2023, 00:49 Czyli generalnie przyznałeś, że wiesz, że nic nie wiesz…
A twoje porady są tyle samo warte co moje z dziedziny np informatyki. A ich kaliber jest mniej więcej taki, że jak nie działa komputer to spróbujmy go wyłączyć i włączyć jeszcze raz. Być może pomoże. Wybacz, ale ja nie ośmieliłbym się dawać komuś takiej rady bo w mojej opinii jest to po prostu śmieszne.
Szanuje Twoją opinie. Chociaż oceniasz wszystko 0/1.
Coś jest białe albo czarne.
Radzę zastosować płukankę, bo mi kiedyś pomogła, natomiast dobrego mechanika jeszcze nie spotkałem.
Jeśli masz inne propozycje to napisz skoro jesteś ekspertem. Sam potwierdziłeś kilka postów wcześniej że nie zaszkodzi spróbować płukanki a może pomóc.
romanhoks
Posty: 319
Rejestracja: 04 cze 2021, 20:01
model samochodu: Sportage 2.0 CRDI 4x4

Re: Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

Post autor: romanhoks »

Czego oczekujesz od mechanika piszac ze dobrego jeszcze nie spodkales. Oczekujesz czarodziejskiej reki ze dotknie i naprawi ? No oczywiscie gratis bo jak inaczej :lol: :lol: :lol:
Przepraszam za pisownie.Posiadam klawiature norweska.
Appassionato
Posty: 111
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Ubytek oleju... GDI benzyna:-)

Post autor: Appassionato »

Myślę, że nie ma sensu już tego komentować.
Autor wątku dostał już gratis tyle porad, że teraz czas żeby wziął sprawy w swoje ręce oraz trafił na prawdziwego fachowca czego mu szczerze życzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”