Szorowanie przy hamowaniu

forum użytkowników modelu Kia XCeed
mantom4
Posty: 2
Rejestracja: 09 gru 2023, 13:34
model samochodu: Kia Xceed 1,5

Szorowanie przy hamowaniu

Post autor: mantom4 »

Witam
Ostatnio słyszę szorowanie tarcz klocków przy hamowaniu ale tylko przy prędkości od 20km, 10km/h do 0 km
Głównie przy wyjeżdżaniu z garażu czyli ruszanie w przód w tył i hamowanie wtedy słychać szorowanie a także dojeżdżanie do świateł i hamowanie już praktycznie w końcowym etapie od 20 km/h do 0km/h. W czasie krótkiej jazdy i długiej też kiedy tarcze są już rozgrzane itp, itd.
Auto Kia Xceed jest nowe z salonu ma 6 miesięcy i przejechane 5 tys km. Czy ktoś ma też taka sytuacje?
W lato i jesień nie słyszałem tego albo nie zwracałem na to uwagi teraz jak zima to jest to słyszalne.
Smiti
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2023, 21:28
model samochodu: KIA XCeed M 1,4 dtc

Re: Szorowanie przy hamowaniu

Post autor: Smiti »

Mam tak samo jak TY. Jak wyjadę z garażu to często przyszoruje. Chyba to normalne. Potem jak się jedzie to nie szoruje. Nie zawracam sobie tym gitary.
marekc
Posty: 49
Rejestracja: 01 lis 2022, 16:21
model samochodu: Xceed

Re: Szorowanie przy hamowaniu

Post autor: marekc »

Normalne zjawisko. Wilgoć, sól i po kilku godzinach postoju, szczególnie w garażu gdzie temperatura wyższa, na tarczach hamulcowych i powstają naloty korozji. To ona jest powodem tego hałasu. Miałem to we wszystkich samochodach, prywatnych i słuzbowych róznych marek. Po kilku hamowaniach ustępuje.
mantom4
Posty: 2
Rejestracja: 09 gru 2023, 13:34
model samochodu: Kia Xceed 1,5

Re: Szorowanie przy hamowaniu

Post autor: mantom4 »

A u mnie nie ustępuje. Cały czas słychać jak szoruje. Czy to jakaś wada wtedy?
amilmar
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: Szorowanie przy hamowaniu

Post autor: amilmar »

A jak wygląda tarcza? Widać rowek? Trzeba by zajrzeć nie tylko na zewnętrzną część. Albo coś się dostało między tarcze i klocek albo wada albo coś jest nie tak założone. Powinno przejść po jednym, max dwóch mocnych hamowaniach z pełnym dociskiem pedału hamulca z normalnej prędkości.
Kijankax
Posty: 48
Rejestracja: 11 sty 2023, 14:28

Re: Szorowanie przy hamowaniu

Post autor: Kijankax »

Pomijając fakt, że przedmówcy mają rację, to uczciwie trzeba stwierdzić, że tarcze w tym aucie to totalny gównolit. Serwis się wypiera twierdząc, że to całkiem normalne aby tarcza przy przebiegu kilkunastu tysięcy miała wżery jak po kilkudziesięciu tysiącach. Odnoszę wrażenie, że trochę lepsze są materiały od rm 22 lub rm24. Tak czy inaczej, jeździć, obserwować. Jak będzie Cię wkurzało to wymiana całości tarcze plus klocki. Ale nie na gównolit by kia a coś markowego typu ate.
Deepsea
Posty: 189
Rejestracja: 07 sty 2022, 00:07

Re: Szorowanie przy hamowaniu

Post autor: Deepsea »

A zaobserwował ktoś by te szurające klocki po przejechaniu kilku km i wyjściu z auta śmierdziały jakby palona gumą?
Vit
Posty: 42
Rejestracja: 31 maja 2021, 17:13
model samochodu: Kia XCeed 1.6 T-GDI 7DCT L + AEB

Re: Szorowanie przy hamowaniu

Post autor: Vit »

Po jeździe sprawdź czy wszystkie felgi mają tą samą temperaturę, jeśli jedna jest gorąca to tłoczek ci się zapiekł w zacisku
Możesz też zauważyć większe spalanie, oraz że szybciej traci prędkość jeśli nie naciskasz na gaz.
Jak nie ma powyższych objawów to może pod klocek dostał sie jakiś śmieć, albo tarcze sie powyginały (np ostro hamowałeś kilka razy i wjechałeś w duża kałużę)
Deepsea
Posty: 189
Rejestracja: 07 sty 2022, 00:07

Re: Szorowanie przy hamowaniu

Post autor: Deepsea »

Przyjrzałem się tematowi. Ewidentnie śmierdzą klocki z tyłu. Po dłuższej jeździe, gdy cały syf się dotrze, tematu nie ma. Swoją drogą to moje pierwsze auto którego tarcze po jednej nocy wyglądają jakby stały w deszczu i rdzewiały przez miesiąc. Z niezłego gownolitu to musi być zrobione. Dopiero pękło ponad 20k km, jeszcze się z nimi trochę pomęczę :|
Sebulek
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2023, 21:31
model samochodu: Kia xceed 2023

Re: Szorowanie przy hamowaniu

Post autor: Sebulek »

Mam to samo 6 miesięcy auto szoruje za każdym razem przy hamowaniu i dochamowywaniu głównie prawa strona zgłosiłem do serwisu na gwarancji czekam jak podejdą do tematu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”