Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

forum użytkowników modelu Kia XCeed
sonique2955
Posty: 7
Rejestracja: 10 sty 2024, 18:41
model samochodu: Kia xCeed

Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

Post autor: sonique2955 »

Od ostatniej aktualizacji nawigacji zauważyłem, że system źle pokazuje lokalizację samochodu, niby nie są to duże odchylenia ale na tyle duże że nawigacja wariuje i co chwila przelicza na nowo trasę co właściwie uniemożliwia korzystanie z niej. Problem ten dotyczy również nawigacji Google czy Waze przy korzystaniu z Android Auto, jedynie Yanosik na Android Auto działa ok, ale to pewnie dlatego że akurat ta aplikacja zawsze korzysta z lokalizacji telefonu a nie samochodu. Oczywiście, żadne resety systemu multimedialnego czy to przyciskiem czy w trybie serwisowym nie pomagają. Może miał ktoś taki problem u siebie i udało mu się to jakoś rozwiązać czy tylko serwis zostaje ? Już raz wymieniali mi urządzenie multimedialne bo wtedy nie działała usługa Kia Connect (ale lokalizację samochód pokazywał właściwą) a teraz to.
dsider
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2023, 18:37
model samochodu: różne kia/hyundai

Re: Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

Post autor: dsider »

myślę, iż swoje hipotezy opierasz na fałszywych założeniach - zarówno AA , jak i wszystkie nawigacje, to aplikacje zainstalowane tylko w telefonie, w tej sytuacji stacja multimedialna jest tylko wyświetlaczem, a zatem GPS wyłącznie z telefonu.
AA i wszystkie kompatybilne nawigacje przecież także działają bez żadnych ograniczeń na systemach, które nie posiadają wewnętrznego GPSu.
dragonn
Posty: 92
Rejestracja: 28 mar 2022, 09:22
model samochodu: XCeed PHEV

Re: Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

Post autor: dragonn »

W necie są różne informacje na ten temat.
To że aplikacja jest zainstalowana na telefonie akurat nie ma nic do tego, nic nie stoi na przeszkodzie żeby samochód udostępniał lokalizację GPS do telefonu żeby aplikacja mogła tej używać. Tez nic nie stoi na przeszkodzie żeby w modelach gdzie nie ma wbudowanego GPS był w stanie to wykryć i używać tylko wewnątrznego GPS z telefonu.
Podobno tez zależy to od aplikacji na samym telefonie, obstawiam ze google jak to google nie daje łatwego dostępu do interfejsu zaciągania GPS z samochodów aplikacjom firm trzecich.
Tak że pytanie czy w ogóle mówimy tutaj o XCeed z ekranie 10" czy 8"? Bo 8" najprawdopodobniej nie ma GPS w ogóle i wszystko leci z telefonu.
Przy czym sam u mnie 8" zauważyłem że Google Maps działa lepiej od Janosika, w nim wskaźnik pozycji skacze zamiast poruszać się płynie oraz często po zatrzymaniu traci kierunek w którym się jechał i losowo obraca mapę.
Ale co znowu wskazuje na to że na 8" używa tylko GPS z telefonu to to że mój Galaxy A53 5G z Google Maps działa znacznie lepiej niż Poco X3 dziewczyny który musi leżeć w odpowiednim miejscu żeby nie gubił sygnał GPS :? ?
radier
Posty: 119
Rejestracja: 08 gru 2022, 15:43
model samochodu: Niro MY23 HEV L

Re: Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

Post autor: radier »

Ale bzdur się naczytałeś.
Telefon i aplikacje na nim odpalane korzystają z wbudowanego w telefon GPS.
Auto jeśli posiada nawigacje korzysta ze swojego GPS.

Różnice pomiędzy telefonami wynikają z różnych zastosowanych SoC i konstrukcji. W POCO może być sytuacja, ze podłączenie kabla do zasilania może zakłócać pracę GPS.
sonique2955
Posty: 7
Rejestracja: 10 sty 2024, 18:41
model samochodu: Kia xCeed

Re: Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

Post autor: sonique2955 »

Nie wiem czy naczytałem się głupstw, bo też tak myślałem jak Wy. Ale sprawdziłem to i jak korzystam np z nawigacji google w telefonie który nie jest połączony z samochodem tylko wisi sobie na uchwycie na szybie to wszystko śmiga jak należy. A jak połączę kabelkiem i odpalę android auto to zaczyna wariować. Tak samo fabryczna nawigacja się gubi. A przed aktualizacją systemu tego nie miałem. Mam xCeed wersje full GT Line z 2023 r.
dragonn
Posty: 92
Rejestracja: 28 mar 2022, 09:22
model samochodu: XCeed PHEV

Re: Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

Post autor: dragonn »

radier pisze: 11 sty 2024, 11:33 Ale bzdur się naczytałeś.
Nie naczytałem się bzdur, prosze bardzo.
https://milek7.pl/.stuff/galdocs/readme.md tu masz reverse engineering protkołu w Android Auto.
I jak sobie zerkniesz w defnicję protos.proto to tam jasno widać LocationData
To jaka część tego protokołu w danym samochodzie jest obsługiwana zależy już od producenta samochodu.
Nie wiem czy w Kia to występuje gdziekolwiek, ale sama możliwość jest.

Co do gubienia fabrycznej nawigacji to zakłócenia działania GPS na terenie polski są potwierdzone.
https://www.pap.pl/aktualnosci/eksperci ... stoi-rosja
radier
Posty: 119
Rejestracja: 08 gru 2022, 15:43
model samochodu: Niro MY23 HEV L

Re: Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

Post autor: radier »

To sobie wyłącz GPS w telefonie to zobaczysz nawigacje jak świnia niebo.
dragonn
Posty: 92
Rejestracja: 28 mar 2022, 09:22
model samochodu: XCeed PHEV

Re: Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

Post autor: dragonn »

radier pisze: 11 sty 2024, 15:16 To sobie wyłącz GPS w telefonie to zobaczysz nawigacje jak świnia niebo.
Wyłączenie GPS w telefonie całkowicie wyłącza usługi GPS co równie dobrze może wyłączać obsługę odbierania lokalizacji z samochodu.
Co ma jak najbardziej sens, bo android ma obsługę różnych źródeł lokalizacji, wbudowany GPS, lokalizacja na podstawie BTS sieci, skanowanie sieci WiFi w pobliżu, pewnie samochód jest kolejnym źródłem danych lokalizacji i przechodzi przez tą samą usługę co cała reszta która jest całkowicie wyłączana jak przełączasz ten przełącznik o którym myślisz.
Ty masz tylko domieniania a ja twardy dowód że w protokole android auto jest przewidziane miejsce na przesyłanie danych lokalizacyjnych do telefonu.
radier
Posty: 119
Rejestracja: 08 gru 2022, 15:43
model samochodu: Niro MY23 HEV L

Re: Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

Post autor: radier »

Zmień telefon na normalny
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Błędny odczyt lokalizacji samochodu w navi i android auto

Post autor: Tolinek »

sonique2955 pisze: 10 sty 2024, 18:44 Od ostatniej aktualizacji nawigacji zauważyłem, że system źle pokazuje lokalizację samochodu, niby nie są to duże odchylenia ale na tyle duże że nawigacja wariuje i co chwila przelicza na nowo trasę co właściwie uniemożliwia korzystanie z niej. Problem ten dotyczy również nawigacji Google czy Waze przy korzystaniu z Android Auto, jedynie Yanosik na Android Auto działa ok, ale to pewnie dlatego że akurat ta aplikacja zawsze korzysta z lokalizacji telefonu a nie samochodu. Oczywiście, żadne resety systemu multimedialnego czy to przyciskiem czy w trybie serwisowym nie pomagają. Może miał ktoś taki problem u siebie i udało mu się to jakoś rozwiązać czy tylko serwis zostaje ? Już raz wymieniali mi urządzenie multimedialne bo wtedy nie działała usługa Kia Connect (ale lokalizację samochód pokazywał właściwą) a teraz to.
Nie miałem problemów i nie mam nawet nawigacji więc się wypowiem :) Rozumiem że próbowałeś na kilku telefonach i kablach (ASO również)? Mnie to też wygląda na problem z hardłerem. Nie nie ulega wątpliwości że AA może posiłkować się danymi z lokalizacji z pojazdu. Nie wiem jak wygląda 10" ekran i jego możliwości ale na pewno da się gdzieś przeczytać aktualną pozycję pojazdu (na nie-podłączonym AA). Może jest to wprost dostępne w ustawieniach (jest tryb inżynierski ale trzeba znać PIN).
https://www.youtube.com/results?search_ ... g+mode+kia
https://xdaforums.com/t/hack-navigation ... s.3892333/

Od tego bym zaczął - od ustalenia które urządzenie serwuje dane. W sumie jak byś zamknął telefon w metalowym pudełku i udał się na jazdę to byś już wiedział czy dane są z samochodu czy z telefonu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”