przebieg na benzynie v/s przebieg na prądzie

forum użytkowników Kia Niro
robertgrym
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2024, 09:01
model samochodu: Kia Venga BL '17
Kia Niro HEV L '23/24

przebieg na benzynie v/s przebieg na prądzie

Post autor: robertgrym »

Szanowni
Czy da się odczytać przebiegi auta oddzielnie na silniku spalinowym i oddzielnie na silniku elektrycznym?
NIRO HEV '23/24
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: przebieg na benzynie v/s przebieg na prądzie

Post autor: colins »

Licznik przebiegu nie rozróżnia źródeł napędu więc taka informacja, o którą pytasz, nie jest dostępna.
Być może gdzieś w pamięci sterownika (komputera) takie dane są przechowywane, ale nawet gdyby, to dostęp do nich byłby najpewniej możliwy dopiero z poziomu komputera serwisowego.
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: przebieg na benzynie v/s przebieg na prądzie

Post autor: Legal »

Poza tym jazda na prądzie nie wyklucza jednoczesnej pracy silnika spalinowego. Chyba, żeby liczyć jako pracę na baterii tylko tryb EV, kiedy auto napędza sama bateria.
Z moich doświadczeń czysty tryb EV to nie więcej niż 5-10% tras. Mam na myśli pokonane na EV kilometry, a nie czas w korkach w mieście i na światłach.
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
robertgrym
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2024, 09:01
model samochodu: Kia Venga BL '17
Kia Niro HEV L '23/24

Re: przebieg na benzynie v/s przebieg na prądzie

Post autor: robertgrym »

Dziękuję za odpowiedź.
Kluczową jest informacja, że przebieg (czy czas pracy silnika) elektrycznego to 5-10%. Pomoże to przy planowaniu zmian oleju.
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: przebieg na benzynie v/s przebieg na prądzie

Post autor: colins »

Ja bym się z tym nie rozdrabniał i bez względu na teoretyczne przebiegi na prądzie proponuję wymianę oleju maksymalnie co 15000 km.
Tym bardziej, że gdy przyjrzeć się pracy silników spalinowych w hybrydach, to wychodzi na to, że mają trudniejsze warunki niż tradycyjne spalinówki, bo często są niedogrzane, a co za tym idzie olej narażony jest na szybszą degradację (m.in. z powodu niebezpieczeństwa rozrzedzania przez paliwo).
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: przebieg na benzynie v/s przebieg na prądzie

Post autor: Legal »

robertgrym pisze: 30 mar 2024, 08:36 Dziękuję za odpowiedź.
Kluczową jest informacja, że przebieg (czy czas pracy silnika) elektrycznego to 5-10%. Pomoże to przy planowaniu zmian oleju.
Tylko nie traktuj mojej obserwacji jako jakiejś wyroczni. To tylko moje doświadczenia i subiektywne wrażenia nie poparte pomiarami.
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”