Rowery na haku a systemy bezpieczeństwa

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
mav
Posty: 22
Rejestracja: 12 lip 2022, 08:18

Rowery na haku a systemy bezpieczeństwa

Post autor: mav »

Niedawno zainstalowałem hak (z wiązką 13 pin) do Sportage (NQ5) i wożę na nim rowery na bagażniku. I mam pytanie do innych osób które robią podobnie. Czy też wariują komuś czujniki z tyłu? Często (bez żadnego auta w okolicy) zapala mi się ostrzeżenie o pojeździe w martwej strefie z lewej, czasem z prawej, czasem po obu stronach. Jest to bardzo częste zachowanie podczas jazdy z rowerami. Ale to nie jest najgorsze, gorzej że raz przytrafiło mi się awaryjne hamowanie na drodze szybkiego ruchu. Auto nagle stwierdziło że jadąc do przodu z prędkością ~120km/h za chwilę uderzy w coś tyłem i zaczęło awaryjnie hamować! (na szczęście nie miałem nikogo na zderzaku). Tak uderzę z tym do ASO, ale jestem ciekaw czy ktoś miał podobne przygody w jakimś aucie.
Krych86
Posty: 86
Rejestracja: 12 cze 2022, 09:48
model samochodu: KIA Sportage V HEV BL AWD

Re: Rowery na haku a systemy bezpieczeństwa

Post autor: Krych86 »

Odnosnie czujników martwego pola, to potwierdzam, ze bagażnik z rowerami negatywnie wpływa na ich zachowanie. Ostatnio zrobiłem z bagażnikiem ponad 1300 km i miałem wrażenie, że system jakby się „nauczył”, że coś jest inaczej, bo na początku paliło się na czerwono nawet jak nic nie było, ale później się uspokoiło. Co do awaryjnego hamowania, to nie sadzę by to było związane z bagażnikiem, bo radar od awaryjnego hamowania jest z przodu. W ogóle to by było bez sensu by auto hamowało jak coś ma w nas od tyłu uderzyć :shock:
mav
Posty: 22
Rejestracja: 12 lip 2022, 08:18

Re: Rowery na haku a systemy bezpieczeństwa

Post autor: mav »

Na bank chodzi o bagażnik przy tym hamowaniu awaryjnym, na ekranie pojawiła się grafika sugerująca uderzenie w coś od tyłu, taka sama jak czasem za szybko cofam w garażu w stronę ściany (tu mi akurat ze 2 razy uratowało lakier:), chodzi o system zaprezentowany tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=6ljAlwDSWf8 wyglądało to jak błąd oprogramowania systemu bezpieczeństwa, które zobaczyło "coś blisko z tyłu" i zareagowało hamowaniem, nie biorąc pod uwagę że auto jedzie do przodu. Teraz zastanawiam się co by było w przypadku poganiacza na zderzaku (musiałby mocno podjechać ale tacy też się zdarzają), takie hamowanie nie dość że może doprowadzić do wypadku to jeszcze do odsiadki (jak udowodnić że to auto samo hamowało? a nawet jeżeli da się udowodnić to odpowiedzialność i tak jest po stronie kierowcy). Dla swojego bezpieczeństwa wyłączyłem ten system bezpieczeństwa i skłaniam się do tego aby pozostałe profilaktycznie też wyłączyć (hamowanie przy przeszkodzie z przodu też ma swoje fochy).
Krych86
Posty: 86
Rejestracja: 12 cze 2022, 09:48
model samochodu: KIA Sportage V HEV BL AWD

Re: Rowery na haku a systemy bezpieczeństwa

Post autor: Krych86 »

To mega dziwne. U mnie przy cofaniu z wpietym bagażnikiem z tego co zaobserwowałem nie działają tylne czujniki parkowania. W ogóle jak wpięty jest bagażnik to jest takie inne, ciche pikanie przy włączaniu, tak jakby dawało znać że coś jest podpięte. A Ty podczas jazdy włączyłeś czujniki przyciskiem na konsoli? Czy tak zupełnie samo z siebie? Nie ma co czekać, uderzaj do ASO.
mav
Posty: 22
Rejestracja: 12 lip 2022, 08:18

Re: Rowery na haku a systemy bezpieczeństwa

Post autor: mav »

Czujniki parkowania z tyłu "wyłączają się" poprawnie po podpięciu bagażnika, ale automatyczna klapa już nie (trzeba ręcznie wyłączyć) więc zapewne ASO powie "to pan to wyłączy to panu nie zahamuje" :) ale może mnie pozytywnie zaskoczą, zobaczymy...
Fancik
Posty: 48
Rejestracja: 03 sie 2019, 19:24
model samochodu: Kia Ceed 2013 i XCeed 1.5 2022/23 automat

Re: Rowery na haku a systemy bezpieczeństwa

Post autor: Fancik »

Nie wiem jak u was ale u mnie w kia xceed mam wyłącznik czujników parkowania i po kłopocie.
Mam pytanie do tych co wożą rowery na haku. Czy używacie jakiś pokrowców na rowery , czy po prostu wozicie je bez osłaniania.
Ciekawi mnie czy po dłuższej jeździe nadają się do jazdy , czy trzeba im poświęcić dużo ewentualnej pracy na oczyszczenie.......
Krych86
Posty: 86
Rejestracja: 12 cze 2022, 09:48
model samochodu: KIA Sportage V HEV BL AWD

Re: Rowery na haku a systemy bezpieczeństwa

Post autor: Krych86 »

W Sportage też jest taki przycisk.

Co do zabezpieczenia rowerów ja zakładam tylko takie pokrowce na napędy link i według mnie w zupełności wystarcza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”