Kia Optima a lpg

forum użytkowników modelu Optima
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Kia Optima a lpg

Post autor: Piotrek »

Jeśli chcesz zakładać LPG do silnika 1.6 to tylko i wyłącznie w fazie ciekłej, bez dotrysku benzyny. Dotrysk benzyny do takiego silnika oznacza szarpanie - wiem z autopsji.
Na poniższej stronie możesz sobie sprawdzić listę dostępnych aplikacji.
http://www.prinsautogaz.pl/oferta/direc ... able-list/

Optimy tam wprawdzie nie ma, ale silnik 1.6 występuje z "Direct Liquid Max" (czyli wtryskiem bezpośrednim). To co musisz sprawdzić to, czy kod silnika Twojego samochodu znajduje się na liście.

Instalacja na bezpośredni wtrysk paliwa to koszt około 10 tys zł.

Zanim jednak zdecydujesz się na LPG zastanów się ile km rocznie pokonujesz. Jeśli nie więcej niż 12k km to się nad instalacją gazu zastanów.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
diodak76
Posty: 35
Rejestracja: 23 paź 2019, 23:03
model samochodu: KIA RIO

Re: Kia Optima a lpg

Post autor: diodak76 »

Kontaktowałem sie z Prins-em.
Na ich zestawieniu samochodów, które można doposażyć w instalację z bezpośrednim wtryskiem nie ma KIA Optima, są co prawda inne np. Tucson, Sportage z takim silnikiem jak Optima.
Prins mówi że nie ma dedykowanej instalacji - czyli nie założą.
Prins zaproponował instalację z dotryskiem w kwocie 6,5tys brutto - drogo, na "mieście" instalacje z dotryskiem kosztuje ok 3,5tys brutto.
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Kia Optima a lpg

Post autor: FISH »

Podziwiam ! W każdym poruszonym aspekcie ...
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Kia Optima a lpg

Post autor: Piotrek »

diodak76 pisze: 28 sty 2020, 07:58 Prins zaproponował instalację z dotryskiem w kwocie 6,5tys brutto - drogo, na "mieście" instalacje z dotryskiem kosztuje ok 3,5tys brutto.
Za 3,5 tys nie zrobisz dobrej instalacji z dotryskiem benzyny dla silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Problem jest jeden - czas otwarcia wtryskiwacza. Żeby osiągnąć stabilny i powtarzalny czas (rzędu 4ms) na listwie wtryskowej musisz założyć listwę Keihina, która do silników o mocy do 220-250hp kosztuje ponad 1300zł, plus komputer, emulator spalania, osprzęt i zbiornik. Jak sobie to poskładasz to cena wychodzi duża. Dodatkowo taka instalacja jest BARDZO wrażliwa na jakość LPG. W lecie to nie problem, ale zimą można sobie zakleić wtryskiwacz przez jedno tankowanie.

Co do Prinsa i VSI 2.0 DI to nie polecam. Podobnie jak innych dotryskowych instalacji. Jest olbrzymi problem z poprawnym wystrojeniem instalacji, ponieważ sterownik jest pisany ogólnie pod model i nie ma możliwości wgrania czy poprawy mapy już pod dany samochód w warsztacie. Trzeba zgrywać logi i wysyłać do centrali w Holandii, tam takie rzeczy mogą poprawić. Jak już to zrobią to jazda jest przyjemna.

Podsumowując, jak chcesz gazować optimę 1.6 to szukaj takiego producenta, który ma do niej instalację na wtrysku pośrednim. W wersje mieszane się nie baw, chyba że lubisz być ciągle wkurzony na samochód i sposób w jaki on jeździ.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
diodak76
Posty: 35
Rejestracja: 23 paź 2019, 23:03
model samochodu: KIA RIO

Re: Kia Optima a lpg

Post autor: diodak76 »

Dostałem informację, że KME opracowuje sterownik pod Kia Optima.
Jutro powinni wysłać ten sterownik do gazownika i może juz w sobotę będę pomykał na LPG...
Zobaczymy
diodak76
Posty: 35
Rejestracja: 23 paź 2019, 23:03
model samochodu: KIA RIO

Re: Kia Optima a lpg

Post autor: diodak76 »

KME napisało mi:
"...W swojej ofercie posiadamy system wtrysku gazu dla silników z bezpośrednim wtryskiem. Jest to system NEVO-SKY DIRECT M2. System obsługuje Pana silnik. Filtr GPF nie jest problemem...."

Zapytanie moje wyglądało tak:
• KIA Optima 1,6 z 2019
• Kod silnika: G4FJ
• sterownik silnika: KEFICO CDEGD2.20.3
• według informacji ze sklepu z samochodami, Kia Optima ma filtr GPF
Załączniki
IMG_0330.JPG
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Kia Optima a lpg

Post autor: Piotrek »

Świetnie, tylko to ciągle jest typ instalacji którego nie chcesz bo jest to dotrysk paliwa (LPG) do kolektora ssącego a nie bezpośrednio do komory spalania poprzez wtryskiwacz benzynowy.
Ja Ci radzę i to mocno, zastanów się najpierw czy chcesz się bawić w coś takiego. A przede wszystki zapytaj w warsztacie na który się zdecydowałeś ile instalacji do optimy 1.6 już założyli. Mam 90% pewności że będziesz ich pierwszym klientem. Jeśli tak to uciekaj od nich ekspresowo. Nie bądź króliczkiem doświadczalnym.
Z autopsji i gazowania citroena z silnikiem 1.6 THP wiem, że to jest droga przez mękę niewarta ani czasu ani pieniędzy, a tym bardziej nerwów.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
diodak76
Posty: 35
Rejestracja: 23 paź 2019, 23:03
model samochodu: KIA RIO

Re: Kia Optima a lpg

Post autor: diodak76 »

No to stało się....
Samochód został przekazany gazownikowi, który od jutra zaczyna montaż instalacji KME NEVO-SKY DIRECT M2.
trzymajcie kciuki...
diodak76
Posty: 35
Rejestracja: 23 paź 2019, 23:03
model samochodu: KIA RIO

Re: Kia Optima a lpg

Post autor: diodak76 »

Już jest...
Ostatnie strojenie i ruszmy na autostradę na testy.
Załączniki
IMG_0413.JPG
Awatar użytkownika
wsciekly83
Posty: 147
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:12
model samochodu: Kia Optima SW Aurora Black Pearl

Re: Kia Optima a lpg

Post autor: wsciekly83 »

I ile Cię to wyszło jeśli można wiedzieć ? Oby się wszystko dobrze sprawowali i Ci służył !!
Kia Optima SW GT Line 1.6 T-GDi 7DCT + Tech + Panorama
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”