Jaki olej leją wam na przeglądach ?

forum użytkowników Kia Niro
marcinos
Posty: 178
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: marcinos »

A Ty będziesz albo byłeś ze swoim ? Jeżeli tak to gdzie kupujesz i jaki ?
Z ZG napisała mi, że olej 5W30.

A tak, zauważyłem właśnie, że Cię zdarli.

Jelenia Góra - 576 zł
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: colins »

W przyszłym roku pojadę raczej ze swoim olejem.
Z tego co się orientuję, to obecnie w ASO KIA leją oleje Total, co zresztą jakby potwierdził we wcześniejszych wpisach @Legal, któremu właśnie wlali Total 5W30 ACEA A5/B5 i za który kasują tam niemal 300 zł (za 4 litry).
Kupując ten sam olej w sklepie motoryzacyjnym zapłacimy połowę mniej.
marcinos
Posty: 178
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: marcinos »

Pierwsza wymiana oleju wykonana, zapłaciłem za usługę 234 zł przy czy olej miałem swój i zapłaciłem za olej w sklepie motoryzacyjnym 160 zł.
W serwisie :
- wymiana oleju - 195 zł
- uszczelka korka miski - 4 zł
- filtr oleju - 35 zł
Ostatnio zmieniony 01 gru 2023, 10:57 przez marcinos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: Legal »

colins pisze: 03 lis 2023, 11:59 ... @Legal, któremu właśnie wlali Total 5W30 ACEA A5/B5 i za który kasują tam niemal 300 zł (za 4 litry).
Dokładnie tak cenią swój wynalazek. Dlatego też już kupiłem sobie 4l Motul 8100 Eco-Nergy 5W30 za 144 zł i czeka na wymianę po roku :)
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: colins »

Wbrew pozorom oleje Total z ASO, to całkiem dobre smarowidła. Oczywiście w swojej klasie. W każdym razie na poziomie Motula, który wymieniłeś. Tylko cena nie ta w ASO. :)
Mnie jednak niezmiennie zastanawia dlaczego KIA dla tych silników wyposażonych w GPF nadal zaleca oleje wysokopopiołowe (a takimi są właśnie oba te oleje).
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: colins »

No i co z tym olejem panie i panowie? :?:
Czy w tym roku pojawiły się jakieś magiczne oliwy, które szczególnie posmakowałyby naszym Niro?
Pytanie dla niektórych może głupkowate, bo przecież w instrukcji jest napisane, że te silniki zadowolą się niemal każdym olejem 5W30 w specyfikacji A5/B5.
W praktyce jednak już nie jest to takie oczywiste, bo to są silniki z wtryskiem bezpośrednim, na dodatek z GPF więc rozsądek i doświadczenia z innych marek podpowiadają zastosowanie olejów niskopopiołowych czyli klasy ACEA C2/C3.
Z tego powodu poszedłbym przy najbliższej wymianie właśnie w taki olej niskopopiołowy. I tu rodzi się pytanie - jaki to olej, by jednocześnie w ASO nie stękali, że im nie pasuje?
Orin
Posty: 226
Rejestracja: 14 sty 2020, 00:23
model samochodu: Kia Niro HEV

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: Orin »

Osobiście zalewam Millersa 0w-30, C2. Dziwię się, że serwisy konserwatywnie zatrzymały się na olejach 5w-30. Zapewne dlatego, że klasa ta pasuje do prawie całej palety Kia. Tak w ogóle, to zastanawiam się nad przejściem na 0w-20. Skoro toyoty/lexusy jeżdżą nawet na 0w-16 i nic się nie dzieje, mazdy od dawna na 0w-20, także Suzuki, auta koncernu VAG takoż (i wiele innych), lanie oliwy 5w-30 do silników obecnych generacji wcale nie jest korzystne.
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: colins »

Dziękuję za wskazówkę odnośnie Millersa.
Nie marudzą w ASO, że to olej C2 (a nie A5/B5)?
Natomiast co do lepkości, to moim zdaniem nie ma większego znaczenia czy 5W30 czy 0W30.
Uważam za to, że ważniejsze by było aby w tych silnikach stosować oleje niskopopiołowe (czyli choćby proponowany przez Ciebie Millers ACEA C2), bo opóźniają odkładanie nagarów czy zapychanie filtrów cząstek stałych (GPF).
Niestety te zalecane przez KIA oleje A5/B5, to są tak zwane oleje "full saps" (czyli wysokopopiołowe), które niestety mogą wpływać na zapychanie się GPF, a przede wszystkim odkładanie nagarów (a jak wiemy silniki z bezpośrednim wtryskiem są szczególnie na to narażone, a wręcz nieuniknione jest ich odkładanie, szczególnie w dolotach).
Nie wiem skąd taka filozofia KIA. Pewnie z tego żeby klienci wcześniej wracali do serwisów z problemami. O czym zresztą można właśnie poczytać w sąsiednich działach (ProCeed czy Ceed), w których piszą o tym problemie (nierówne obroty, szarpanie, spadek mocy, spowodowane nagarem).
Będę wdzięczny jeśli ktoś jeszcze poleci dla Niro jakieś inne oleje C2, których z góry nie skreśli KIA (grożąc utratą gwarancji).
Orin
Posty: 226
Rejestracja: 14 sty 2020, 00:23
model samochodu: Kia Niro HEV

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: Orin »

colins pisze: 11 kwie 2024, 20:25 Dziękuję za wskazówkę odnośnie Millersa.
Nie marudzą w ASO, że to olej C2 (a nie A5/B5)?
Natomiast co do lepkości, to moim zdaniem nie ma większego znaczenia czy 5W30 czy 0W30.
Uważam za to, że ważniejsze by było aby w tych silnikach stosować oleje niskopopiołowe (czyli choćby proponowany przez Ciebie Millers ACEA C2), bo opóźniają odkładanie nagarów czy zapychanie filtrów cząstek stałych (GPF).
Niestety te zalecane przez KIA oleje A5/B5, to są tak zwane oleje "full saps" (czyli wysokopopiołowe), które niestety mogą wpływać na zapychanie się GPF, a przede wszystkim odkładanie nagarów (a jak wiemy silniki z bezpośrednim wtryskiem są szczególnie na to narażone, a wręcz nieuniknione jest ich odkładanie, szczególnie w dolotach).
Nie wiem skąd taka filozofia KIA. Pewnie z tego żeby klienci wcześniej wracali do serwisów z problemami. O czym zresztą można właśnie poczytać w sąsiednich działach (ProCeed czy Ceed), w których piszą o tym problemie (nierówne obroty, szarpanie, spadek mocy, spowodowane nagarem).
Będę wdzięczny jeśli ktoś jeszcze poleci dla Niro jakieś inne oleje C2, których z góry nie skreśli KIA (grożąc utratą gwarancji).
Absolutnie nie marudzą, wręcz od razu akceptują ! A co do lepkości oleju, to w mojej opinii fabrycznie silnik zalany był 0w-20, auto pomimo niedotarcia paliło najmniej (przy takim samym stylu jazdy).
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: colins »

No widzisz, to tym bardziej dziwi, bo w przypadku Niro poporzedniej generacji zalewano bez problemu silniki olejem 0W20, a w nowym Niro już tylko 5W30, na dodatek z normą ACEA A5/B5.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”