Olej do 1.5 T-GDI

forum użytkowników modelu Ceed
QRST
Posty: 106
Rejestracja: 04 wrz 2021, 10:53
model samochodu: XCEED 1.5 T-GDI 7DCT +AEB

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: QRST »

Również czytałem sporo nt. tego oleju (i wielu innych) przed wyborem. Ta baza organiczna z technologią "MOTUL ESTER Core" jest stosowana z powodzeniem przynajmniej od 6 lat w olejach wyczynowych w z serii 300V. Nie zraża mnie to, tak samo jak kanister w 50% z recyklingu. Również nie rażą mnie przytwierdzone nakrętki na butelkach PET... ;)
Olej o lepkości temperaturowej ...W30 z założenie zawsze będzie lepiej chronił powierzchnie narażone na tarcie niż ...W20.
Pewnie wkrótce pojawi się znacznie więcej olejów przewyższające zalecane normy jakości przez producenta, jednak nie mam zamiaru używać 0W20.
Czasem daję mu po garach, a mimo to uśrednione spalanie z 15tys. mam 6,2L Dodam, ze tylko pierwsze 2,5 tys zrobiłem na 0W20 potem 5W30 i od ok tysiąca km 0W30.
Załączniki
olej.jpg
Appassionato
Posty: 111
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: Appassionato »

Według moich informacji do 50% oleju regenerowanego w składzie oleju + 25% "kujawskiwgo" w bazie ;) Butelka natomiast 100% ekologiczna niech sobie nawet będzie.
Może niepotrzebnie jestem zrażony do motula, ale moim poprzednim silnikom zawsze wyjątkowo smakował więc nie mam przekonania do tej marki. Dodatkowo sama otoczka eko działa na mnie źle.
To, że 30 chroni lepiej gdy silnik jest w temperaturze roboczej nie mam wątpliwości. Jednak jeżdżę dużo po mieście, niestety często także krótkie odcinki więc w tym wypadku 20 może być lepszym kompromisem.

Prawda jest taka, że póki będziemy regularnie zmieniać olej i przestrzegać zasad prawidłowej eksploatacji silnika to każdy olej spełni oczekiwania w nowym seryjnym aucie. Każdy kto dobiera olej we własnym zakresie a nie zdaje się na ASO robi to dla swojego "spokoju ducha", że zrobił coś dobrego dla pojazdu i pewnie następnego właściciela.
dam9an
Posty: 364
Rejestracja: 08 mar 2022, 19:07

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: dam9an »

Appassionato pisze: 16 wrz 2023, 07:42 Czytałem o tym motulu, mnie nie przekonuje jego eko koncepcja: "Ten stan- najnowocześniejsza formuła jest częścią całkowicie nowej zrównoważonej koncepcji Motul, ponieważ zawiera 25% bazy organicznej (100% odnawialnej syntetyczne surowce bazowe pochodzenia roślinnego) i jest napełniany w 50% z recyklingu i w 100% z recyklingu plastikową puszką Motul. Ten organiczny Baza wykorzystująca niekopalne materiały odnawialne ogranicza wpływ na środowisko i pozwala Motulowi obniżyć ślad węglowy o 25% w trakcie procesu produkcyjnego."
Na lato i jednocześnie dotarcie silnika również miałem zalany millers lspi 5w30. Na papierze super, porównywać nie mam go jak ponieważ wlany po przejechaniu 500km :D Teraz na wymianę kupiony eneos x-prime 0w20, czeka już w bagażniku. Ciekawe czy na niższej lepkości spalanie spadnie? :lol:
Jak wlejesz tego x-prima daj znac bo tez jestem ciekawy jak sie spisuje
przemek94
Posty: 6
Rejestracja: 16 sie 2023, 16:57
model samochodu: CEED CD SW 1.5 TGDI

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: przemek94 »

Cześć,

Ja właśnie odebrałem niedawno swojego ceeda i też szukam oleju na 1 wymianę po około 2-3 tys i zastanawiam się najbardziej nad ENEOS X PRIME 0W-20 lub YACCO LUBE HY 0W20 ( ma już nowszą normę ale na stronie producenta jest jeszcze stary opis) Miał już ktoś z was te oleje zalane ??
Appassionato
Posty: 111
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: Appassionato »

Po 6500km zlałem millersa lspi 5w30 wzbogaconego 160ml AR9400. Do silnika trafił eneos x-prime 0w20 + 40ml archoila, który został po ostatniej wymianie oleju ;)
Przejechałem dzisiaj na nowym oleju 200km różnic nie dostrzegam żadnych, spalanie porównywalne. Przed wymianą testowo zmierzyłem aplikacją hałas w kabinie na postoju. Na millersie było średnio 51dB, po w tym samym miejscu pokazuje 52dB. Może to błąd pomiarowy?
Ciężko coś więcej powiedzieć, tym bardziej, że dzisiaj cały dzień silnik był ciepły :D
Szkoda, że przy pierwszej wymianie nie zmierzyłem natężenia dźwięku na fabrycznym oleju. :|
password
Posty: 12
Rejestracja: 13 lut 2023, 18:48
model samochodu: Kia Ceed 1.5 T-GDI Business Line 7DCT

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: password »

Doktoryzowałem się m. in. na silnikach Tdi, Dti ,Hdi ,Tsi,i wielu innych z turbo i bez teraz nadal posiadam w jednym aucie motor tsi a drugie auto to ceed 1.5 tgdi , zalewałem oleje orlen , lotos, midland, valvoline , mobil, liqui moly ,ravenol , gulf, castrol, millers, amsoil, eurol, eneos, specol, shell różnic jakichkolwiek poza ceną nie zauważyłem a jestem wnikliwym obserwatorem, silniki czyściutkie, czy to w nowych które miałem/mam, czy kupionych używanych . Aktualny tsi po 3 tyś.olej zmieniony w aso na olej firmowany logiem WV, przy 11 tyś km. z mojej inicjatywy zalany eurol, przy 18 tyś.km. przegląd gwarancyjny zalany shell, różnic żadnych nie zauważyłem.W Kia ceed z lutego tego roku olej z fabrycznego przy 3 tyś.km. zmieniony najprawdopodobniej na lotos sądząc po numeracji na fakturze, chodzi wzorowo bez ubytków a lekko nie ma. Po 38 latach za kółkiem, przejechaniu około 800 tyś. km. w 11 autach stwierdzam że zalewać trzeba to co zaleca producent, i wszystko będzie ok, wspomnę że aktualnie w obu autach zalany jest olej 0w20 tak często negatywnie komentowany a osobiście uważam za bdb. olej bez względu na specyfikacje czy producenta.
Appassionato
Posty: 111
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: Appassionato »

Co prawda moje doświadczenie jest zdecydowanie krótsze, ale naprawdę nigdy nie słyszałeś różnicy dźwięku tdi na nowym oleju a takim co przepracował już ponad 10 tyś?
Poprzedni samochód na oleju marki x brał 300ml na 10 tyś a na oleju marki y już 1300ml tak mu smakował (lepkość ta sama).
Wskazania temperatury oleju też potrafią się zauważalnie różnić w zależności od zastosowanego oleju lub dodatku.
Niestety nie mamy wskaźnika temperatury oleju w KN, więc póki co stwierdzam, że w silniku 1.5 t-gdi nie dostrzegam różnic. Co nie oznacza, że ich nie ma. ;)

Pisałem już to wcześniej na tym forum. Najważniejsze, żeby zmieniać olej regularnie i stosować taki który spełnia specyfikacje. Jeśli nie planujemy przejechać tym autem 200 tyś to używanie "lepszego" oleju w nowym samochodzie może przyniesie jakąś korzyść dla następnego właściciela.
mariuszagnatuk
Posty: 2
Rejestracja: 04 paź 2023, 14:35

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: mariuszagnatuk »

Nie mogę niestety namierzyć nigdzie odpowiedzi na moje pytanie, więc zadam je tutaj - czy wymiana oleju po 1,5k km na 5W30 spowoduje utratę gwarancji na silnik przez niezastosowanie się do zaleceń?
Invers
Posty: 8
Rejestracja: 31 mar 2023, 17:32
model samochodu: KIA XCEED 1.5 T-GDI

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: Invers »

Z takim pytaniem najlepiej chyba zwrócić się bezpośrednio do KIA Polska. Niby w instrukcji olej 5w30 jest dopuszczony przez producenta ale na "cieplejsze" kraje (Bliski wschód, Afryka itp.). Teoretycznie nie powinno to skutkować automatyczną utratą gwarancji tylko z tego powodu. W praktyce to ciężko powiedzieć. Jak nic się nie będzie poważniejszego z autem działo to Kia nie będzie się czepiać. Natomiast w przypadku "poważniejszej" awarii silnika prawdopodobnie "wyciągną" fakt zastosowania takiego oleju tylko po to, żeby uchylić się od odpowiedzialności gwarancyjnej, wobec "niezastosowania się do wymogów producenta dotyczących eksploatacji pojazdu". Wtedy zostaje ci w zasadzie przepychanie się z nimi, sporo nerwów i skorzystanie z pomocy prawnika, a ostatecznie sąd. Na pytanie czy warto musisz odpowiedzieć sobie sam.

Jeżeli natomiast dadzą ci pisemne czy nawet mailowe potwierdzenie, że zastosowanie takiego oleju nie wpłynie na gwarancję to nie powinno być potem komplikacji z gwarancją.
dam9an
Posty: 364
Rejestracja: 08 mar 2022, 19:07

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: dam9an »

Mie kiedys w aso proponowali 5w30. Napisalem do kia i po kilkukrotnym dopytaniu stwierdzili, że jeżeli olej spelnia normy ILSAC GF6A lub API SP to gwarancji nie strace. Natomiast jak samemu sie chce wlac taki olej na wlasne zyczenie warto jednak dopytac
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”