Jakieś problemy z 7DCT?

forum użytkowników modelu Ceed
Willi
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2022, 23:27
model samochodu: Kia Sportage

Re: Jakieś problemy z 7DCT?

Post autor: Willi »

Kozi pisze: 02 sty 2024, 11:08 Popieram, ten temat to straszny offtop.
Dokładnie proponuje wrócić do meritum. Piszemy pozew przeciwko KIA Polska?
Jachu
Posty: 48
Rejestracja: 26 lip 2019, 11:28
model samochodu: ceed

Re: Jakieś problemy z 7DCT?

Post autor: Jachu »

Właśnie przekroczyłem 50tys km. i też zauważyłem opisywany objaw - szarpanie/kangurowanie przy niskich prędkościach. 12tys zł to dużo jak za wymianę sprzęgła. pytanie: można z tym żyć? grozi to jakimiś większymi uszkodzeniami?
Maxik
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2023, 12:21
model samochodu: 7DCT

Re: Jakieś problemy z 7DCT?

Post autor: Maxik »

Moje wrażenia po paru tyg. z DCT pomijam tutaj awaryjność/koszty itp bo tutaj nie ma czego bronić:

Wady:
- Jedzie za szybko nawet bez gazu . Próbowałem się uczyć ale niestety dalej wjeżdżając do garażu czy parkując nie potrafię jechać bez "zabkowania".
Toto albo stoi(na hamulcu) albo jedzie za szybko. Nie ma tego luksusu jak w manualu gdzie prędkość jazdy regulowało się sprzęgłem.
- Jest jakiś taki mułowaty mimo 160KM. Jak chce się szybko ruszyć i dociśnie gaz do dechy to potrzebuje czasu aby zaskoczyć. Manuale z mniejsza mocą są bardziej energiczne.
- jakoś brakuje kontroli nad autem - nie wiem jak to opisać ale czuję się niepewnie.

Zalety:
- sam zmienia biegi jak się już ruszy i jedzie.

Jeżeli ktoś całe życie jeździł manualem to powinien się bardzo bardzo mocno zastanowić nad zmiana na automat(przynajmniej na DCT bo podobno różne automaty rożnie działają.
Skrzynia manualna to sprawdzone tanie, komfortowe i bezawaryjne rozwiązanie. Jedna wątpliwa przewaga automatu nad manualne to to ze sam zmienia biegi ale jeżeli ktoś wcześniej jeździł z manualna skrzynia wiele lat to to żadna zaleta. Jadać z manualna skrzynią biegów nie mysli się przecież wcale o zmianie biegów, automat "ma się w głowie" , wiec wielkiej różnicy nie ma :).

Generalnie nie kupiłbym ponownie automatu, Tyle mojego zdania.
michal3141
Posty: 77
Rejestracja: 23 wrz 2021, 23:56
model samochodu: KIA Ceed SW MY22 L+AEB 160 KM 7DCT

Re: Jakieś problemy z 7DCT?

Post autor: michal3141 »

Maxik pisze: 19 sty 2024, 11:30 Jeżeli ktoś całe życie jeździł manualem to powinien się bardzo bardzo mocno zastanowić nad zmiana na automat(przynajmniej na DCT bo podobno różne automaty rożnie działają.
Skrzynia manualna to sprawdzone tanie, komfortowe i bezawaryjne rozwiązanie. Jedna wątpliwa przewaga automatu nad manualne to to ze sam zmienia biegi ale jeżeli ktoś wcześniej jeździł z manualna skrzynia wiele lat to to żadna zaleta. Jadać z manualna skrzynią biegów nie mysli się przecież wcale o zmianie biegów, automat "ma się w głowie" , wiec wielkiej różnicy nie ma :).

Generalnie nie kupiłbym ponownie automatu, Tyle mojego zdania.
Każdy rodzaj skrzyni biegów ma swoją specyfikę. Dlatego dobrze przed kupnem samochodu odbyć jazdę próbną i zobaczyć jak się tym jeździ, zwłaszcza jeśli kupuje się samochód z innym rodzajem skrzyni biegów niż się do tej pory jeździło.
Zasadniczo w manualu zawsze będziesz miał większą kontrolę, choć i w DCT masz tryb ręczny z którego można skorzystać np. na parkingach wielopoziomowych, czy podczas bardzo powolnej jazdy.
Jeśli chodzi o komfort to się fundamentalnie nie zgadzam. Może dlatego że manuala miałem stosunkowo krótko jako nowy kierowca i dla mnie jednak każda zmiana biegów była nieco irytująca, zwłaszcza podczas manewrowania w ruchu miejskim, zmianie pasów itd. Od kiedy mam Ceeda z automatem to jazda samochodem jest dla mnie znacznie mniej stresogenna, wręcz sobie chilluję i czasami jeżdżę bez celu dla samej jazdy.
Podsumowując: mimo pewnych wad i specyfiki tej skrzyni to dla mnie ta skrzynia to niebo a ziemia w porównaniu z każdym manualem jeśli chodzi o komfort jazdy.
Willi
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2022, 23:27
model samochodu: Kia Sportage

Re: Jakieś problemy z 7DCT?

Post autor: Willi »

Maxik pisze: 19 sty 2024, 11:30 Jeżeli ktoś całe życie jeździł manualem to powinien się bardzo bardzo mocno zastanowić nad zmiana na automat(przynajmniej na DCT)
Mylisz się kolego, ale dobrze że dopisałeś DCT. Jeżdzę automatami od lat a w tej chwili też mam dwa automaty jeden klasyczny 8 biegowy i DCT. Klasyczny japoński rusza płynnie i w niczym nie ustępuje szybkości zmiany biegów do koreańskiego DCT. Kiedyś bardzo dawno temu miałem 3 manuale i to dobrych marek. Nigdy bym już do manuala nie wrócił. Co do KIA - DCT to gdyby były dobre to nie było by tego wątku.
Jutrzejszy
Posty: 274
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Jakieś problemy z 7DCT?

Post autor: Jutrzejszy »

Maxik pisze: 19 sty 2024, 11:30 - jakoś brakuje kontroli nad autem - nie wiem jak to opisać ale czuję się niepewnie.
Są dwa rodzaje kierowców: jedni to czują, drudzy w ogóle nie rozumieją o co chodzi tym pierwszym.
PanKawowy
Posty: 22
Rejestracja: 06 lis 2023, 19:28
model samochodu: Kia xCeed 1,6 XL BL 2020

Re: Jakieś problemy z 7DCT?

Post autor: PanKawowy »

trochę z innej beczki sobie pozwolę, ale nadal w temacie skrzyni automatycznej.
Przy typowo miejskiej jeździe najczęściej przy hamowaniu przed światłami w okolicach prędkości 50-60 automat trochę czuje się zagubiony i ewidentnie przez za wysoki bieg jest chwila "wzium" przy redukcji. Przy gwałtowniejszym hamowaniu radzi sobie lepiej i czy faktycznie najlepiej, aby w mieście jeździć w trybie sport, aby dłużej przeciągał biegi ?
Maxik
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2023, 12:21
model samochodu: 7DCT

Re: Jakieś problemy z 7DCT?

Post autor: Maxik »

Tez kolejne pytanie o DCT chociaż nie jestem pewien. Auto przy przyspieszaniu lub mocniejszym dociśnięciu pedału gazu łapie laga tzn. nie przyspiesza a dopiero po jakieś 1-2 sek nagle szarpie i rusza z kopyta co jest niesamowicie irytujące a wręcz niebezpieczne. To jest normalne? Nie wiem czy to kwestia DCT czy tez turbo(silnik 1,5 160km) bo ktos mi taką sugestię zapodał.
Czy osoby z manulaną skrzynią tez czegoś takiego doświadczają?
mcy
Posty: 184
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: Jakieś problemy z 7DCT?

Post autor: mcy »

Maxik pisze: 03 lut 2024, 10:38 Tez kolejne pytanie o DCT chociaż nie jestem pewien. Auto przy przyspieszaniu lub mocniejszym dociśnięciu pedału gazu łapie laga tzn. nie przyspiesza a dopiero po jakieś 1-2 sek nagle szarpie i rusza z kopyta co jest niesamowicie irytujące a wręcz niebezpieczne. To jest normalne? Nie wiem czy to kwestia DCT czy tez turbo(silnik 1,5 160km) bo ktos mi taką sugestię zapodał.
Czy osoby z manulaną skrzynią tez czegoś takiego doświadczają?
To kwestia ekologicznego oprogramowania, w trybie sport tej zwłoki nie ma i reaguje niemalże natychmiast na każde dotknięcie gazu.
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
michal3141
Posty: 77
Rejestracja: 23 wrz 2021, 23:56
model samochodu: KIA Ceed SW MY22 L+AEB 160 KM 7DCT

Re: Jakieś problemy z 7DCT?

Post autor: michal3141 »

Maxik pisze: 03 lut 2024, 10:38 Tez kolejne pytanie o DCT chociaż nie jestem pewien. Auto przy przyspieszaniu lub mocniejszym dociśnięciu pedału gazu łapie laga tzn. nie przyspiesza a dopiero po jakieś 1-2 sek nagle szarpie i rusza z kopyta co jest niesamowicie irytujące a wręcz niebezpieczne. To jest normalne? Nie wiem czy to kwestia DCT czy tez turbo(silnik 1,5 160km) bo ktos mi taką sugestię zapodał.
Czy osoby z manulaną skrzynią tez czegoś takiego doświadczają?
Brzmi jak redukcja biegu przy mocnym dociśnięciu pedału gazu. To jest raczej normalne zachowanie tego typu skrzyni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”