Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Bromek
Posty: 2
Rejestracja: 06 cze 2022, 20:41
model samochodu: Kia Sportage

Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

Post autor: Bromek »

Cytuję za https://www.autocentrum.pl/usterki/kia/ ... nik-20950/

Przy przebiegu 12tys.km w momentach kiedy uklad MHEV odzyskiwał energię, zaczął strasznie piszczeć pasek osprzętu. Po zgłoszeniu do ASO kazali wezwać lawete. Serwis zdiagnozował, że do wymiany jest wal korbowy ponieważ uszkodzony napinacz zablokował pasek osprzetu, co spowodowało oberwanie klina na kole rozrządu i uszkodzenie walu.

Macie podobne problemy? Mnie dotknęło wczoraj. Znam jeszcze dwie osoby z bliskiego otoczenia, które miały lub mają to samo, więc wygląda na to, że szykuje się jakaś duża akcja przywoławcza. Czy może Kia już coś oficjalnie ogłosiła w tej sprawie?
Dziadek
Posty: 74
Rejestracja: 19 maja 2022, 19:17
model samochodu: Kia Sportage V BL HEV

Re: Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

Post autor: Dziadek »

Ja dodam w ramach uściślenia że link i temat prawdopodobnie dotyczy Kia Sportage IV SUV Facelifting 1.6 CRDi MHEV 136KM 100kW 2020-2021
JesusAlvaro
Posty: 2
Rejestracja: 07 cze 2022, 14:33
model samochodu: Kia Sportage IV 1.6 CRDi MHEV 2020r.

Re: Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

Post autor: JesusAlvaro »

Witam serdecznie
Zarejestrowałem się specjalnie, bo mam identyczny problem... i to kuźwa drugi raz. Poprzednio w pandemii przy 16500km, 2 miesiące na podnośniku i dzisiaj przy 25500. Objawy te same: szum (ślizganie) paska od MHEV po zdjęciu nogi z gazu. Jeszcze się "check engine" nie zapaliło ale auto odstawiłem. Po pierwszym razie niby wszystko zrobione na wzmocnionych częściach. Z tego co słyszałem z różnych źródeł to problem jest niemal powszechny w tych motorach więc, drogi producencie, może pora na poważne podejście do problemu i akcję przywoławczą?
No chyba, że czekają aż ich UOKiK ruszy.
Pozdrawiam
Bromek
Posty: 2
Rejestracja: 06 cze 2022, 20:41
model samochodu: Kia Sportage

Re: Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

Post autor: Bromek »

Dziadek pisze: 07 cze 2022, 12:59 Ja dodam w ramach uściślenia że link i temat prawdopodobnie dotyczy Kia Sportage IV SUV Facelifting 1.6 CRDi MHEV 136KM 100kW 2020-2021
Nie tylko sportage. Znam przypadki, że w tej samej konfiguracji silnika dotyczy też ceedów.
JesusAlvaro
Posty: 2
Rejestracja: 07 cze 2022, 14:33
model samochodu: Kia Sportage IV 1.6 CRDi MHEV 2020r.

Re: Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

Post autor: JesusAlvaro »

Bromek pisze: 08 cze 2022, 17:05
Dziadek pisze: 07 cze 2022, 12:59 Ja dodam w ramach uściślenia że link i temat prawdopodobnie dotyczy Kia Sportage IV SUV Facelifting 1.6 CRDi MHEV 136KM 100kW 2020-2021
Nie tylko sportage. Znam przypadki, że w tej samej konfiguracji silnika dotyczy też ceedów.
Tak, z mojej wiedzy problem dotyczy też Ceedów. Co ciekawe, ten motor jest też w V generacji Sportage. Będą jaja jak te autka zaczną wracać, bo nie sądzę że problem został rozwiązany.
monoCeed
Posty: 5
Rejestracja: 13 cze 2022, 13:08
model samochodu: Ceed 3 1.6 CRDi MHEV

Re: Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

Post autor: monoCeed »

Witam Wszystkich,

niestety w ostatni czwartek w mojej KIA wydarzyła się również ta sama rzecz. Byłem akurat trochę dalej od domu, szybki przejazd do lokalnego dilera - i jedyne co usłyszałem to szybka diagnoza i, że mają na warsztacie 2-3 szt - jest to znany problem z prywatną opinie mechanika który stwierdził, że i nie wiadomo i ż KIA sobie nie radzi z tym problemem. Szybka akcja z lawetą i transport do bliżej zlokalizowanego serwisu. Nie do końca pewien tego co usłyszałem w kolejnym serwisie szok. Kolejne zaskoczenie - 3 szt stojące z tą samą przypadłością. Nie wiem co robić, moje auto pracuje na siebie. Czy komuś naprawili to w serwisie czy wszyscy czekamy? :shock:
zaspany
Posty: 5
Rejestracja: 03 cze 2022, 16:20
model samochodu: Sportage

Re: Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

Post autor: zaspany »

Problem jest we wszystkich MHEV czy tylko w kombinacji Crdi + mhev?
marsen
Posty: 243
Rejestracja: 18 lut 2022, 22:32
model samochodu: Sportage V HEV 1.6 T-GDI, 230KM, FWD, 6AT, Business Line + PNS + AE+, Lunar Silver

Re: Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

Post autor: marsen »

Tak, dotyczy to IV. Póki co brak usterek w V. Przynajmniej "seryjnych" ...
Załączniki
Screenshot_20220614-222439~2.png
monoCeed
Posty: 5
Rejestracja: 13 cze 2022, 13:08
model samochodu: Ceed 3 1.6 CRDi MHEV

Re: Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

Post autor: monoCeed »

Ja mam Ceed MHEV MY2021 i niestety to samo.
cezary
Posty: 1
Rejestracja: 17 cze 2022, 14:01
model samochodu: KIA Sportage 1.6 CRDI

Re: Problem z układem MHEV - uszkadzanie wału korbowego

Post autor: cezary »

Witam użytkowników KIA Sportage i innych modeli. Postanowiłem zarejestrować się na forum ,aby podzielić się opinią o Kia Sportage IV 1.6 CRDI 136 KM i ostrzec o potencjalnej awarii osprzętu silnika 1.6 CRDI. Jestem zdegustowany bublem , który kupiłem. Samochód mając przejechane od października 2021r 8500 km uległ nagle awarii w dniu 5 czerwca 2022r, przy czym nie zapaliła się jakakolwiek kontrolka na komputerze. Usterka zdiagnozowana przez dealera Kia w Koninie to awaria napinacza osprzętu silnika / a może jeszcze coś o czym mnie dokładnie nie poinformowano/. Auto pojechało do dealera na lawecie, termin wykonania naprawy nieustalony, wstępnie mówili ,że część ma być do września 2022r. Kupując nowe auto byłem przekonany ,że przynajmniej na 2 lata będzie spokój z usterkami i naprawami. Jest to ostatni rok produkcji modelu IV i nie wiem jak to możliwe ,że montowana jest w tym modelu tak wadliwa część. Mam podejrzenie ,że to tzw.''chińczyk''. Czyżby KIA nic nie wie o usterkach tej części, a być może o innych które pojawią się w trakcie dalszego użytkowania. Mam obawy ,iż zamontowana nowa część okaże się tak samo wadliwa. Wyjazd poza granice Polski to chyba zbyt duże ryzyko tym samochodem.
Zaznaczam również ,że nie posiadam nadal auta zastępczego z uwagi na naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne modeli Kia i nie wiem kiedy je otrzymam.
Ogólnie rzecz biorąc zawiodłem się na tej marce i jest to ostatni samochód , który kupiłem. Przeciwieństwem jest Honda Civic, którą mam ponad 10 lat i nigdy nic w silniku i osprzęcie się nie zepsuło.
Pozdrawiam wszystkich!
Cezary
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”