Buczenie i drgania

forum użytkowników modelu Optima
artic82
Posty: 93
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Buczenie i drgania

Post autor: artic82 »

Witam. Od wczoraj zostałem posiadaczem Kia Optima, i przyznaję że nie myślałem o tym że od razu trafię na forum ;)
Problem polega na tym, że przy rozpędzeniu auta do ok 90km/h pojawia się głośne buczenie i delikatne drżenie, rezonans który ustępuje po zmniejszeniu lub zwiększeniu prędkości powyżej 110 km. Myslalem że to może opony bo auto było na zimowych ale po zmianie na letnie problem jest ten sam. Skrzynia pracuje płynnie i ładnie zmienia każdy bieg. Nie szarpie nie ślizga się. Ale gdyby to od skrzyni to pewnie wyło by bez względu na prędkość czy obroty, czy się mylę?
lukasrad
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2022, 12:31

Re: Buczenie i drgania

Post autor: lukasrad »

Rozumiem, że to skrzynia automatyczna? Teoretycznie jest możliwe, że to właśnie ona jest winna. Znam taki przypadek (nie w Kia a w Mercedesie S), że w przedziale 60-90 km pojawiało się bicie i dość mocne drgania, a po wymianie oleju wszystko ustało. Nie słyszałem co prawda, żeby w Kia ktokolwiek musiał zmieniać olej w skrzyni. Może auto jest powypadkowe?
Widerski
Posty: 223
Rejestracja: 07 lip 2021, 07:52

Re: Buczenie i drgania

Post autor: Widerski »

Optima Europa? Czy USA. Może to wynikać z wadliwego oprogramowania układu wtryskowego, miałem taki przypadek w USA i tu powstaje problem bo aso w Europie niema certyfikacji na USA, Po aktualizacji klient nie miał żadnych szarpań i zadowolony opuścił naszą firmę, aktualizacja oczywiście wynikała z vinu.
artic82
Posty: 93
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Re: Buczenie i drgania

Post autor: artic82 »

Tak, skrzynia automat. Salon Polska. Wstępnie mechanik wykluczył skrzynię. Uff... Szukamy dalej
artic82
Posty: 93
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Re: Buczenie i drgania

Post autor: artic82 »

Widerski pisze: 08 lip 2022, 13:11 Optima Europa? Czy USA. Może to wynikać z wadliwego oprogramowania układu wtryskowego, miałem taki przypadek w USA i tu powstaje problem bo aso w Europie niema certyfikacji na USA, Po aktualizacji klient nie miał żadnych szarpań i zadowolony opuścił naszą firmę, aktualizacja oczywiście wynikała z vinu.
Tylko u mnie nic nie szarpie, tylko buczenie w pewnym przedziale prędkości i nawet nie związane z obrotami silnika.
Widerski
Posty: 223
Rejestracja: 07 lip 2021, 07:52

Re: Buczenie i drgania

Post autor: Widerski »

buczenie piszczenie zostawmy to masz jakiś scan z samochodu od mechanika czym to diagnozuje? jak nie związane z obrotami to bym się przyjrzał zawieszeniu, pólosie, tarcze,
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Buczenie i drgania

Post autor: MarcinIKS »

Zacząłbym od sprawdzenia łożysk, skoro opony nie są winne. I łożysko podporowe półosi.
lukasrad
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2022, 12:31

Re: Buczenie i drgania

Post autor: lukasrad »

artic82 pisze: 08 lip 2022, 15:57 Tak, skrzynia automat. Salon Polska. Wstępnie mechanik wykluczył skrzynię. Uff... Szukamy dalej
Zakładam, że problem już rozwiązany, ale jestem ciekawy jak to się skończyło.
We wspomnianym Mercedesie ( półrocznym, ale powypadkowym) autoryzowany serwis też wykluczał skrzynię. Właściciel kupił nowe opony, wałek kolumny kierowniczej, a nawet przetoczył wał napędowy... aż w końcu trafił na człowieka (byłego pracownika ASO MB) który mu wymienił olej w skrzyni i bicie stało.
artic82
Posty: 93
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Re: Buczenie i drgania

Post autor: artic82 »

Skończyło się na wymianie piast bo razem z łożyskiem :evil: koszt jednej 500 zł. Do tego tarcze i klocki, bo już za chwilę koniec. Ale buczenie od łożysk. Dziwne bo zawsze gdy jeździłem innymi autami to łożyska huczały przy zmianie kierunku jazdy lub przestawały przy jeździe na wprost. A tu taki kwiatek... Stały jak zamurowane
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”