Kia Sportage V - opony

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Kejton
Posty: 65
Rejestracja: 24 mar 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V HEV BL AWD

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: Kejton »

nagdob pisze: 31 lip 2022, 08:29 Rozważam zakup felg i opon zimowych. Ceny to około 600 zł felga i 600 zł opona, lub droższe. Do tego czujniki i mamy w sumie około 5 tys. zł lub więcej. I teraz pytanie: podobno w okolicach października Kia robi promocje na komplety felg i opon zimowych. Koszt za komplet też około 5 tys., oczywiście z czujnikami. Czy ktoś korzystał z takiej oferty? A jeżeli tak, to jakiej jakości dają gumy? Czy jest ok.?
Gdzie udało ci się wypatrzyć opony zimowe za 600 zł, które będą zgodne z wytycznymi producenta czyli 235/55/R18 104V XL?
Ja znajduję tylko za 900 zł wzwyż
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: Lunar GT »

Kejton pisze: 01 sie 2022, 08:36 Gdzie udało ci się wypatrzyć opony zimowe za 600 zł, które będą zgodne z wytycznymi producenta czyli 235/55/R18 104V XL?
Ja znajduję tylko za 900 zł wzwyż
Producent z tym V trochę przesadził, mocno się zastanawiam nad H bo z V nie znalazłem opon które bym chciał. Jak do sezonu moi preferowani producenci czegoś nie zrobią z V to chyba kupię H, no i taniej jak za 3000 normalnych opon nie znajdziesz, chyba że coś takiego oponopodobnego
https://allegro.pl/events/clicks?emissi ... e0674655c2
Kejton
Posty: 65
Rejestracja: 24 mar 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V HEV BL AWD

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: Kejton »

Lunar GT pisze: 01 sie 2022, 09:01
Kejton pisze: 01 sie 2022, 08:36 Gdzie udało ci się wypatrzyć opony zimowe za 600 zł, które będą zgodne z wytycznymi producenta czyli 235/55/R18 104V XL?
Ja znajduję tylko za 900 zł wzwyż
Producent z tym V trochę przesadził, mocno się zastanawiam nad H bo z V nie znalazłem opon które bym chciał. Jak do sezonu moi preferowani producenci czegoś nie zrobią z V to chyba kupię H, no i taniej jak za 3000 normalnych opon nie znajdziesz, chyba że coś takiego oponopodobnego
https://allegro.pl/events/clicks?emissi ... e0674655c2
Ja też znalazłem ciekawe opony i trochę tańsze ale z parametrem H. Nie wiem jak to jest w Kia ale w innych markach np. Jaguarze, żeby zachować gwarancję producenta muszą być opony takie jakie nakazuje producent. Podobnież warto poczekać aż zaczną sprzedawać opony w Kia to może będą jakieś promocje (tak mówili w serwisie) albo przynajmniej podpatrzyć co sprzedają i w jakich parametrach.
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: Lunar GT »

Kejton pisze: 01 sie 2022, 09:09 Ja też znalazłem ciekawe opony i trochę tańsze
Ja z tych które znalazłem na chwilę obecną mogę jedynie zaakceptować Conti z V, ale nie są one optymalnym wyborem bo chciałbym Goodyeary z H albo Bridgestony z H. Nie szukam ciekawszych czy tańszych bo opona to jest jedyny kontakt z nawierzchnią i tu nie oszczędzam, wybieram to co dla mnie najlepsze
Kejton
Posty: 65
Rejestracja: 24 mar 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V HEV BL AWD

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: Kejton »

Lunar GT pisze: 01 sie 2022, 09:17
Kejton pisze: 01 sie 2022, 09:09 Ja też znalazłem ciekawe opony i trochę tańsze
Ja z tych które znalazłem na chwilę obecną mogę jedynie zaakceptować Conti z V, ale nie są one optymalnym wyborem bo chciałbym Goodyeary z H albo Bridgestony z H. Nie szukam ciekawszych czy tańszych bo opona to jest jedyny kontakt z nawierzchnią i tu nie oszczędzam, wybieram to co dla mnie najlepsze
Ciekawsze i trochę tańsze nie znaczy, że szukam opon klasy ekonomicznej. Wystarczy wybrać parametr H i opona klasy premium jest tańsza o 200-300 zł. Na ten moment wszystkie parametry spełnia tylko opona Continental Winter Contact TS870P 104 V HL i pewnie takie właśnie kupię. Jak upewnię się w Kia, że może być parametr H to skłaniam się do Bridgestone Blizzak LM005
nagdob
Posty: 1122
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: nagdob »

To z instrukcji obsługi:
PRZESTROGA
Podczas wymiany opon należy stosować opony o takim samym rozmiarze jak opony oryginalnie dostarczone. Zastosowanie opon o innym rozmiarze może doprowadzić do uszkodzenia powiązanych części lub ich nieprawidłowego działania.
UWAGA
Zaleca się wymianę opon na takie same opony, w jakie pojazd został oryginalnie wyposażony. Użycie innych opon może pogorszyć wydajność jazdy.

Nie wiem co wy z tymi indeksami H, V. Jedynie nośność ma być nie mniejsza niż 900 kg na koło, czyli 104. Reszta parametrów to tylko rozmiar. I tego się trzeba się trzymać, a nie indeksów prędkości. Co to znaczy taka sama opona? Przecież zimowa jest inna od letniej i różni się parametrami chociażby gumy, więc nie jest taka sama. Reasumując opona dla mojego samochodu to: 235/55/R18, indeks nośności 104 (może być większy) i tyle.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
dario37
Posty: 338
Rejestracja: 10 mar 2022, 22:12
model samochodu: Kia Sportage mHEV 180 KM BL FWD,7 DCT,EXG,AEB.AE +
Lokalizacja: Ohlau

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: dario37 »

Ja na zimę wskakuje w 17.W Opolu w KIA SZIC jest teraz promocja na felgi 17-tki.-15%.To są chyba takie jak w golasach M i L.oPONA 215/65.Nie ma problemu z oponami w tym rozmiarze. ;)
nagdob
Posty: 1122
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: nagdob »

dario37 pisze: 01 sie 2022, 15:48 Ja na zimę wskakuje w 17.W Opolu w KIA SZIC jest teraz promocja na felgi 17-tki.-15%.To są chyba takie jak w golasach M i L.oPONA 215/65.Nie ma problemu z oponami w tym rozmiarze. ;)
I nie wiem, czy to nie będzie lepszy wybór niż 18-stki. Wyższy profil i mniejsza szerokość. A mniejsza szerokość przekłada się na większy nacisk na jeden cm kwadratowy, co w zimie jest bezcenne.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Kejton
Posty: 65
Rejestracja: 24 mar 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V HEV BL AWD

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: Kejton »

Dzwoniłem do mojego serwisu Kia i dowiedziałem się, że mogę kupić opony zimowe z parametrem H, bo sami takie sprzedają na zimę.
Natomiast bezwzględnie nie można zmieniać rozmiaru opony jeśli nie chce się stracić gwarancji.
Kupiłem więc wczoraj opony, które miałem wcześniej upatrzonę Bridgestone Blizzak LM005 235/55/R18 104 H XL. Podobno do 4x4 powinno się kupować opony ze wzmocnieniem XL.
Dowiedziałem się także, że w Kia mają obecnie promocję i sprzedają oryginalną alu felgę 18 cali + oponę 235/55/R18 + czujniki za 1700 zł za sztukę. Opony to Nokiany i chyba 1600 zł z oponami Pirelli. Najprawdopodobniej przy zakupie kompletu wymiana opon w serwisie gratis.
Ja z tej promocji nie skorzystałem ale może komuś się ta informacja przyda.
nagdob
Posty: 1122
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: nagdob »

Kejton pisze: 02 sie 2022, 08:40 .....
Natomiast bezwzględnie nie można zmieniać rozmiaru opony jeśli nie chce się stracić gwarancji.
.....
Co to znaczy, że nie można zmieniać rozmiaru opony? Przecież dla wersji M i L rozmiar fabryczny to: 17-calowe felgi aluminiowe z oponami 215/65R17. Czyli rozumiem, że jest to też dopuszczalny rozmiar dla tego auta. To, że wersje BL i GT mają 18-stki fabryczne, a GT nawet 19-stki moim zdaniem nie oznacza, żeby nie można było założyć 17-stek, skoro są oficjalnie montowane w innych wersjach.

Przyjmując, że rozmiar 215/65R17 jest podstawowy, różnica w średnicy, wyrażona w procentach, przedstawia się następująco:
dla 235/55R18 0,6%
dla 235/50R19 0,9%
I są to oczywiście dopuszczalne zamienniki wg np. Oponeo, a poza tym oficjalnie podane przez producenta.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”