Kia Sportage V - opony

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
kukuku2
Posty: 126
Rejestracja: 01 kwie 2022, 17:30
model samochodu: Sportage V BL 180km MHEV DCT AEB Blue Flame

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: kukuku2 »

A co mówi homologacja danego modelu danej wersji wyposażenia , tam są określone jaki opony to że wersja na M ma w homologacji to czy to to nie znaczy że GT będzie miało to samo.
Sportage V BL 180km MHEV DCT AEB Blue Flame
Kejton
Posty: 65
Rejestracja: 24 mar 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V HEV BL AWD

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: Kejton »

nagdob pisze: 02 sie 2022, 10:58
Kejton pisze: 02 sie 2022, 08:40 .....
Natomiast bezwzględnie nie można zmieniać rozmiaru opony jeśli nie chce się stracić gwarancji.
.....
Co to znaczy, że nie można zmieniać rozmiaru opony? Przecież dla wersji M i L rozmiar fabryczny to: 17-calowe felgi aluminiowe z oponami 215/65R17. Czyli rozumiem, że jest to też dopuszczalny rozmiar dla tego auta. To, że wersje BL i GT mają 18-stki fabryczne, a GT nawet 19-stki moim zdaniem nie oznacza, żeby nie można było założyć 17-stek, skoro są oficjalnie montowane w innych wersjach.

Przyjmując, że rozmiar 215/65R17 jest podstawowy, różnica w średnicy, wyrażona w procentach, przedstawia się następująco:
dla 235/55R18 0,6%
dla 235/50R19 0,9%
I są to oczywiście dopuszczalne zamienniki wg np. Oponeo, a poza tym oficjalnie podane przez producenta.
W moich postach odnoszę się tylko i wyłącznie do opon zamontowanych w moim aucie a jest to wersja BL w hybrydzie i napędzie na 4x4, gdzie fabrycznie zamontowano felgi 18 cali i opony 235/55/R18. Domyślam się, że producent wybrał taki rozmiar do aut hybrydowych ze względu na ich większą masę całkowitą. W jeszcze cięższych autach z napędem PHEV montowano 19 calowe felgi i opony 235/50R19.
Każdy robi co uważa i jeździ na czym chce a ja wybrałem opony zgodnie z instrukcją i homologacją.
dario37
Posty: 335
Rejestracja: 10 mar 2022, 22:12
model samochodu: Kia Sportage mHEV 180 KM BL FWD,7 DCT,EXG,AEB.AE +
Lokalizacja: Ohlau

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: dario37 »

Kejton pisze: 02 sie 2022, 12:56
nagdob pisze: 02 sie 2022, 10:58
Kejton pisze: 02 sie 2022, 08:40 .....
Natomiast bezwzględnie nie można zmieniać rozmiaru opony jeśli nie chce się stracić gwarancji.
.....
Co to znaczy, że nie można zmieniać rozmiaru opony? Przecież dla wersji M i L rozmiar fabryczny to: 17-calowe felgi aluminiowe z oponami 215/65R17. Czyli rozumiem, że jest to też dopuszczalny rozmiar dla tego auta. To, że wersje BL i GT mają 18-stki fabryczne, a GT nawet 19-stki moim zdaniem nie oznacza, żeby nie można było założyć 17-stek, skoro są oficjalnie montowane w innych wersjach.

Przyjmując, że rozmiar 215/65R17 jest podstawowy, różnica w średnicy, wyrażona w procentach, przedstawia się następująco:
dla 235/55R18 0,6%
dla 235/50R19 0,9%
I są to oczywiście dopuszczalne zamienniki wg np. Oponeo, a poza tym oficjalnie podane przez producenta.
W moich postach odnoszę się tylko i wyłącznie do opon zamontowanych w moim aucie a jest to wersja BL w hybrydzie i napędzie na 4x4, gdzie fabrycznie zamontowano felgi 18 cali i opony 235/55/R18. Domyślam się, że producent wybrał taki rozmiar do aut hybrydowych ze względu na ich większą masę całkowitą. W jeszcze cięższych autach z napędem PHEV montowano 19 calowe felgi i opony 235/50R19.
Każdy robi co uważa i jeździ na czym chce a ja wybrałem opony zgodnie z instrukcją i homologacją.
Ja posiadam wersję Mhev 180 km i opony są tego samego rozmiaru.natomiast mój samochód jest lżejższy od Heva-a o ok.70 kg.
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: Lunar GT »

Każdy samochód ma swoja homologację i w niej jest wpisany tylko jeden rozmiar kół/opon, który jest teoretycznie dopuszczony do użytkowania.
Starałem się temat zgłębić od jakiegoś czasu i pomimo różnych rozmiarów opon dla różnych odmian i wersji silnika (również innych rozmiarów na innych rynkach, gdzie indeks wysokości jest często wyższy o 5 w stosunku do naszego rynku) konkretny samochód ma poruszać się( oficjalnie) na jednym rozmiarze podanym w homologacji. Jeżeli temat miałby być rozwiązany prawidłowo to odpowiedzi powinna udzielić KIA Polska, czy dopuszczalna jest zmiana kół w ramach rozmiarów montowanych dla różnych odmian bo inaczej dyskusja jest bezsensowna - każdy ma inne , swoje racje.
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: nagdob »

Kejton pisze: 02 sie 2022, 12:56 W moich postach odnoszę się tylko i wyłącznie do opon zamontowanych w moim aucie a jest to wersja BL w hybrydzie i napędzie na 4x4, gdzie fabrycznie zamontowano felgi 18 cali i opony 235/55/R18. Domyślam się, że producent wybrał taki rozmiar do aut hybrydowych ze względu na ich większą masę całkowitą. W jeszcze cięższych autach z napędem PHEV montowano 19 calowe felgi i opony 235/50R19.
Każdy robi co uważa i jeździ na czym chce a ja wybrałem opony zgodnie z instrukcją i homologacją.
Zauważ Kejton, że ja też mam BL AWD i HEV. Wersje M i L też są w hybrydach, ale mają inne felgi fabryczne. To po pierwsze. Po drugie, jak pisze Lunar GT, powinna to rozstrzygnąć Kia. I tutaj jak pojadę w październiku, lub innym czasie jak będą mieli promocje na komplety zimowe, to się wszystko okaże. Na pewno będę optował za 17-stkami na zimę.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: Lunar GT »

Do tej pory nie zmniejszałem opon na zimę i nie widzę takiej potrzeby ( są to zalecenia pokutujące już od dość dawna i nie stosowane raczej dzisiaj).
Może były dobre dla samochodów ważących kiedyś znacznie mniej ale nie do naszych ok 1700kg (i więcej) bo one docisk mają już wystarczająco duży, a mniejsza szerokość ma też swoje minusy. Jak dla mnie jedynym argumentem za mniejszymi oponami jest mniejsza cena, ale każdy zrobi co tam uważa.
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: nagdob »

Lunar GT pisze: 03 sie 2022, 09:01 Do tej pory nie zmniejszałem opon na zimę i nie widzę takiej potrzeby ( są to zalecenia pokutujące już od dość dawna i nie stosowane raczej dzisiaj).
Może były dobre dla samochodów ważących kiedyś znacznie mniej ale nie do naszych ok 1700kg (i więcej) bo one docisk mają już wystarczająco duży, a mniejsza szerokość ma też swoje minusy. Jak dla mnie jedynym argumentem za mniejszymi oponami jest mniejsza cena, ale każdy zrobi co tam uważa.
Nie chodzi o zmniejszenie opony na zimę, bo ona raczej będzie większa, wyższa, ale trochę węższa. Chodzi bardziej o warunki stricte zimowe, czyli głęboki śnieg, zasypane krawężniki itp. Wówczas opona o wyższym profilu będzie po prostu lepsza. Felgi nie będą cierpiały tak mocno w tych warunkach. Wiadomo, że im szersza opona to prowadzenie auta jest lepsze, ale odczuwa się to w zasadzie przy wyższych prędkościach. Zakładam, że zimą i tak jeździmy wolniej. I nie chodzi tu o koszty, chociaż jak mogą być mniejsze to czemu nie? Nie żebym kogoś przekonywał, po prostu to jest moje podejście.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: Lunar GT »

nagdob pisze: 04 sie 2022, 08:20 Nie chodzi o zmniejszenie opony na zimę,
To tylko skrót myślowy który chyba nie musi być tłumaczony. Przy obecnych zimach wolniejsza jazda zdarza się jednak dość sporadycznie, tak sobie myślę.
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: nagdob »

Lunar GT pisze: 04 sie 2022, 08:57
nagdob pisze: 04 sie 2022, 08:20 Nie chodzi o zmniejszenie opony na zimę,
To tylko skrót myślowy który chyba nie musi być tłumaczony. Przy obecnych zimach wolniejsza jazda zdarza się jednak dość sporadycznie, tak sobie myślę.
Za pewne tak jest. Ale ja mieszkam w terenie górzystym, więc tak jak piszę to moje podejście. Czasami wystarczy kilka dni, żeby warunki "umiliły" człowiekowi życie. Do pracy mam bez mała 60 km w jedną stronę i to właśnie po drogach górzystych i krętych, gminnych, powiatowych, kawałek wojewódzkich. Także nie rozwijam nadmiernych prędkości. Owszem, jak jadę na narty na południe Europy to czasami się depnie na autostradzie, ale do tego też wystarczą "zmniejszone opony", a w zasadzie felgi. ;)
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
dario37
Posty: 335
Rejestracja: 10 mar 2022, 22:12
model samochodu: Kia Sportage mHEV 180 KM BL FWD,7 DCT,EXG,AEB.AE +
Lokalizacja: Ohlau

Re: Kia Sportage V - opony

Post autor: dario37 »

@nagdob podzielam Twoje zdanie odnośnie opon na zimę. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”