Asystent ograniczeń prędkości

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Aldek
Posty: 13
Rejestracja: 18 sie 2022, 22:55
model samochodu: Kia Sportage 2022 MHEV 1,6 /150 KM DCT, BL

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Aldek »

Cześć ponownie.
Przetestowałem dziś adaptacyjny tempomat na trasie Dania/Niemcy/Polska.( ogranicznika prędkości jeszcze nie użytkowałem )
1.Dane prędkościowe tempomat otrzymuje lub pobiera jak kto woli z nawigacji ale nie zawsze są one adekwatne do faktycznie obowiązujących prędkości.Te nieścisłości zdarzają się na szczęście sporadycznie.
2.Na autostradach dostosowanie prędkości do obowiązującej odbywa się automatycznie zarówno w górę jak i w dół.
Warunek - ustawiona wstępnie prędkość musi być wyświetlana na zielono.
3.Na drogach szybkiego ruchu w momencie wystąpienia ograniczenia prędkości lub jego odwołania znakiem pojawia się zielona strzałka w górę lub w dół w zależności od odczytania informacji przez tempomat. Jadąc np. 120 km/h pojawia się ograniczenie do 100 km/h i w momencie minięcia znaku ograniczenia pojawia się zielona strzałka z minusem skierowana w dół. Należy wówczas przycisk od zmiany wartości prędkości przesunąć jeden raz krótko w dół i auto zostanie spowolnione do 100 km/h. Pojawi się informacja poniżej, że prędkość zostanie dostosowana do obowiązującej na danym odcinku.
Pozdrawiam.
Załączniki
IMG_5805.JPG
nagdob
Posty: 1123
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: nagdob »

Aldek pisze: 20 sie 2022, 23:53 Cześć ponownie.
Przetestowałem dziś adaptacyjny tempomat na trasie Dania/Niemcy/Polska.( ogranicznika prędkości jeszcze nie użytkowałem )
1.Dane prędkościowe tempomat otrzymuje lub pobiera jak kto woli z nawigacji ale nie zawsze są one adekwatne do faktycznie obowiązujących prędkości.Te nieścisłości zdarzają się na szczęście sporadycznie.
2.Na autostradach dostosowanie prędkości do obowiązującej odbywa się automatycznie zarówno w górę jak i w dół.
Warunek - ustawiona wstępnie prędkość musi być wyświetlana na zielono.
3.Na drogach szybkiego ruchu w momencie wystąpienia ograniczenia prędkości lub jego odwołania znakiem pojawia się zielona strzałka w górę lub w dół w zależności od odczytania informacji przez tempomat. Jadąc np. 120 km/h pojawia się ograniczenie do 100 km/h i w momencie minięcia znaku ograniczenia pojawia się zielona strzałka z minusem skierowana w dół. Należy wówczas przycisk od zmiany wartości prędkości przesunąć jeden raz krótko w dół i auto zostanie spowolnione do 100 km/h. Pojawi się informacja poniżej, że prędkość zostanie dostosowana do obowiązującej na danym odcinku.
Pozdrawiam.
Fajne spostrzeżenia, będą pomocne dla innych. Popraw sobie profil, bo nie ma 160KM, tylko 150 albo 180.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Lunar GT »

Aldek pisze: 20 sie 2022, 23:53 3.Na drogach szybkiego ruchu
Na wszystkich drogach, również tych mniejszej rangi.
Aldek
Posty: 13
Rejestracja: 18 sie 2022, 22:55
model samochodu: Kia Sportage 2022 MHEV 1,6 /150 KM DCT, BL

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Aldek »

OK. :)
Zipeczek
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2022, 20:54
model samochodu: KIA SPORTAGE V HEV BL + prawie wszystkie dodatki

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Zipeczek »

Próbowałem uruchomić HDA na ekspresówce, ale nic z tego nie wyszło (choć w instrukcji piszą o autostradach i drogach ekspresowych).
Aldek
Posty: 13
Rejestracja: 18 sie 2022, 22:55
model samochodu: Kia Sportage 2022 MHEV 1,6 /150 KM DCT, BL

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Aldek »

Spróbuj aktywować drugi stopień asystenta utrzymania na pasie . Wtedy powinien zaświecić się skrót HDA.
kacperhq
Posty: 37
Rejestracja: 27 sty 2022, 22:22

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: kacperhq »

Samochód w trybie HDA sam zwalnia ( tryb ten jest aktywny w PL tylko na autostradach na ekspresówkach już nie).
Tryb HDA działa gdy sieci się na zielono, gdy jest szary oznacza gotowość i czeka do momentu osiągniecia wskazanej przez niego prędkości.
Na wszystkich pozostałych drogach przy aktywnym tempomacie zwalnianie/przyspieszanie następuje poprzez kliknięcie +/- w momencie gdy pojawi się odpowiednia informacja.
Awatar użytkownika
PPPKRK
Posty: 64
Rejestracja: 06 maja 2022, 14:58
model samochodu: Sportage V, 230 KM 6AT 4WD HEV, GT LINE, 2TR/AE+/HAR/LTH/PNS/SUS/HAK

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: PPPKRK »

A jak ma sie to do hamowania na światłach, testowałem na autostradzie - działa, w ruchu miejskim działa gdy pojazdy się poruszają. Jednak jak dojeżdżam do skrzyżowania gdzie auta stoją wydaje mi sie że nie wyhamowuje zachowując zadaną odległość. Z racji że autem zrobiłem dopiero 200 km nie ryzykowałem i wcześniej sam hamowałem bo wydaje mi sie że powinien wcześniej zwolnić a on z całym impetem pakuje sie na stojące auta. Nie chce ryzykować awaryjnego hamowania :).
kacperhq
Posty: 37
Rejestracja: 27 sty 2022, 22:22

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: kacperhq »

Tu jest loteria jeśli masz dużą odległość od stojących aut to potrafi czasami się zafiksować, a innymi razy potrafi zwolnic łapiąc auta stojące na poboczu. W mieście to raczej bym traktował z dużą dozą ostrożności aktywny tempomat.
Awatar użytkownika
PPPKRK
Posty: 64
Rejestracja: 06 maja 2022, 14:58
model samochodu: Sportage V, 230 KM 6AT 4WD HEV, GT LINE, 2TR/AE+/HAR/LTH/PNS/SUS/HAK

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: PPPKRK »

kacperhq pisze: 22 sie 2022, 19:53 Tu jest loteria jeśli masz dużą odległość od stojących aut to potrafi czasami się zafiksować, a innymi razy potrafi zwolnic łapiąc auta stojące na poboczu. W mieście to raczej bym traktował z dużą dozą ostrożności aktywny tempomat.
Jak narazie testuje, autko mam od kilku dni. Co do tempomatu w mieście, nie mam zastrzeżeń 200 km po Krakowie więc już jakiś pogląd jest. Jedynie właśnie zastanawia mnie ten fakt dojeżdżania na maksa przed stojące auto na światłach... Sprawdziłem w instrukcji i z tego co pamiętam działa to chyba od 5km/h. Ogólnie te systemy wg. instrukcji mają tyle wykluczeń, brakuje jeszcze informacji że w czwartki i soboty też te systemy mogą nie działać :)

" W opisanych poniżej sytuacjach inteligentny tempomat może nie ostrzegać kierowcy o ryzyku kolizji.
- prędkość pojazdu poprzedzającego jest bardzo niska lub pojazd jest zatrzymany"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”