Asystent ograniczeń prędkości

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
komoornik
Posty: 38
Rejestracja: 25 lip 2022, 22:30
model samochodu: Sportage V HEV FWD BL AE+

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: komoornik »

Szpur pisze: 27 lip 2022, 12:12 a jak to jest mam wciśniety pedał gazu, klikam strzałkę w dół i mi spowalnia niezależnie od siły nacisku?

wiem, że pewnie debilne pytanie ale nie jeździłem z takimi technologiami XD
A od kiedy jadąc na tempomacie trzymamy wciśnięty pedał gazu? ;)
komoornik
Posty: 38
Rejestracja: 25 lip 2022, 22:30
model samochodu: Sportage V HEV FWD BL AE+

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: komoornik »

sztyk pisze: 27 lip 2022, 15:33 tu jeszcze jeden film z zasady działania tego systemu - może coś pomoże. Co prawda na filmiku ta strzałka świeci na zielono, może to ma znaczenie.
https://www.youtube.com/watch?v=4l-dqYNo8ng

Jak odbiorę swojego Sportage prawdopodobnie pod koniec przyszłego miesiąca to sprawdzę u siebie, bo też mi zależy na tej opcji.
Nie róbcie sobie wielkich nadziei co do tego systemu.

Mam Travel Assist w Superbie który może dostosować prędkość do znaków i infrastruktury, niestety dodatkowe opcje dosyć szybko wyłączyłem. Dane nawigacji są mało aktualne a rozpoznawanie znaków też działa mocno średnio.

Chociaż u mnie dzieje się to automatycznie i auto robi to zanim minie znak (gdy się do niego zbliża).

Aktualnie implementacja na zasadzie potwierdzenia przez kierowcę to chyba jedyna sensowna droga.
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Lunar GT »

komoornik pisze: 27 lip 2022, 17:11 Aktualnie implementacja na zasadzie potwierdzenia przez kierowcę to chyba jedyna sensowna droga.
Też tak myślę, szczególnie w polskich realiach drogowych.
bartek9880
Posty: 64
Rejestracja: 02 lut 2022, 16:12
model samochodu: Sportage V HEV 1.6 T-GDI, 230KM, FWD, 6AT,L

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: bartek9880 »

Lunar GT pisze: 27 lip 2022, 21:43
komoornik pisze: 27 lip 2022, 17:11 Aktualnie implementacja na zasadzie potwierdzenia przez kierowcę to chyba jedyna sensowna droga.
Też tak myślę, szczególnie w polskich realiach drogowych.
Szanuje wasze zdanie ale mi raczej chodzi o to jak się to uruchamia.
Według filmów czy to kia czy hujdaj jak jedziesz na tempomacie i masz aktywnego asystenta ograniczenia prędkości to jeżeli przekroczysz dozwolona prędkość to na ekranie pojawi się strzałka w dół z minusem. Naciskając minus od tempomatu auto powinno zwolnić do prędkości przepisowej, w moim przypadku nic się nie dzieje. Dodam że na autostradzie auto powinno zwolnić automatycznie przy aktywnym asystencie.
Dlatego poprosiłem użytkowników o sprawdzenie u siebie.
Ja osobiście korzystałem w starym aucie i byłem zadowolony.
bartek9880
Posty: 64
Rejestracja: 02 lut 2022, 16:12
model samochodu: Sportage V HEV 1.6 T-GDI, 230KM, FWD, 6AT,L

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: bartek9880 »

Edit:
Przycisk na kierownicy np.z minusem ( ten od tempomatu) należy przytrzymać przez chwilę wtedy asystent zwalnia a na ekranie między zegarami pojawi się komunikat dostosowano prędkość do ograniczeń.
Na autostradzie jeszcze nie próbowałem tam ponoć ma zrobić to automatycznie.
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Lunar GT »

Na autostradzie niby pisze że powinien sam ale jeszcze tego nie przetestowałem.
No a w innych sytuacjach instrukcja mówi że:
Załączniki
2.jpg
1.jpg
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Lunar GT »

bartek9880 pisze: 28 lip 2022, 09:31 Na autostradzie jeszcze nie próbowałem tam ponoć ma zrobić to automatycznie.
Przetestowane, działa.
Aldek
Posty: 13
Rejestracja: 18 sie 2022, 22:55
model samochodu: Kia Sportage 2022 MHEV 1,6 /150 KM DCT, BL

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Aldek »

Cześć Wszystkim. Kia Sportage 2022 MHEW 1.6/150 KM. KIA użytkowana dopiero od końca czerwca.
Miałem okazję przetestować tempomat adaptacyjny na autostradach PL/Niemcy/Dania.
W Danii na autostradzie dopuszczalna prędkość to 130. Jadąc na tempomacie ustawionym na 130 wyświetlana jest informacja na zielono , że system HDA jest aktywny i że jedziemy zgodnie z dopuszczalną prędkością.W momencie minięcia znaku ograniczenia do 110 komputer piknie i wyświetla kilka sekund po minięciu znaku informację , że obowiązuje ograniczenie do 110 i automatycznie zwalnia do prędkości 110 . W momencie minięcia znaku podnoszącego prędkość do 130 znów piknięcie ,przeskok wizualnie na 130 i auto automatycznie przyspiesza do 130. To zwolnienie lub przyśpieszenie odbywa się zawsze po minięciu znaku.Wszystkie te informacje wyświetlane są na zielono. Co do strzałek zielonych (+) góra lub (-)dół to informują tylko że można jechać szybciej lub należy zwolnić.
Muszę jeszcze potwierdzić co należy zrobić aby auto zwolniło lub przyśpieszyło do obowiązującej prędkości.
W Niemczech działa wszystko na tych samych zasadach ale musze to jeszcze potwierdzić na odcinku bez ograniczenia prędkości.
W Polsce system muszę przetestować ponownie bo miałem jeszcze za mało wiedzy i praktyki.
Do usłyszenia niebawem.
Pozdrowienia.
Brzydal
Posty: 39
Rejestracja: 14 cze 2022, 10:06
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor USG (Yuka Steel Gray), AE+, HAR, LTH

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Brzydal »

bartek9880 pisze: 27 lip 2022, 13:28
sztyk pisze: 27 lip 2022, 10:20 tak jest w instrukcji napisane str 6-126 obraz_2022-07-27_101953734.png
Dzięki za odp. Aczkolwiek to co podałeś mija się z informacją na stronie KIA która podaje że np. na autostradzie auto zwalnia automatycznie.
http://webmanual.kia.com/STD_GEN5W/AVNT ... tance.html
Miałem okazję zrobić ostatnio więcej kilometrów po Polsce i przy okazji testowałem i bawiłem się tempomatem bo jest to dla mnie nowość.
Na autostradzie jak sam ustawiłem prędkość zgodną z aktualna na danym odcinku to podświetliła się ona na zielono. Nad samymi ikonkami od tempomatu dodatkowo wyświetlony był napis HDA i NAV. Później prędkość sama się przestawiała na inne które były dozwolone w danym momencie.
Na S-kach to już nie działało.
Wydaje mi się że kluczowe jest to pierwsze ustawienie odpowiedniej prędkości żeby podświetliła się na zielono. Później już leci z automatu.
Czy robi to na podstawie nawigacji czy odczytywanych znaków tego to już nie wiem.
Kontur
Posty: 98
Rejestracja: 12 kwie 2022, 10:51
model samochodu: Sportage V

Re: Asystent ograniczeń prędkości

Post autor: Kontur »

Brzydal pisze: 19 sie 2022, 07:44
bartek9880 pisze: 27 lip 2022, 13:28
sztyk pisze: 27 lip 2022, 10:20 tak jest w instrukcji napisane str 6-126 obraz_2022-07-27_101953734.png
Dzięki za odp. Aczkolwiek to co podałeś mija się z informacją na stronie KIA która podaje że np. na autostradzie auto zwalnia automatycznie.
http://webmanual.kia.com/STD_GEN5W/AVNT ... tance.html
Miałem okazję zrobić ostatnio więcej kilometrów po Polsce i przy okazji testowałem i bawiłem się tempomatem bo jest to dla mnie nowość.
Na autostradzie jak sam ustawiłem prędkość zgodną z aktualna na danym odcinku to podświetliła się ona na zielono. Nad samymi ikonkami od tempomatu dodatkowo wyświetlony był napis HDA i NAV. Później prędkość sama się przestawiała na inne które były dozwolone w danym momencie.
Na S-kach to już nie działało.
Wydaje mi się że kluczowe jest to pierwsze ustawienie odpowiedniej prędkości żeby podświetliła się na zielono. Później już leci z automatu.
Czy robi to na podstawie nawigacji czy odczytywanych znaków tego to już nie wiem.
Hej u mnie tez na autostradzie zadziałało ale na wojewódzkich juz nie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”