Funkcja start-stop

forum użytkowników modelu Ceed
MarcinK
Posty: 21
Rejestracja: 07 gru 2022, 20:46
model samochodu: KIA CEED 1.4 T-GDI 2019 r.

Funkcja start-stop

Post autor: MarcinK »

Witam.
Jakiś czas temu przestała działać funkcja start-stop, w trakcie postoju przy zegarach pojawiała się pomarańczowa kontrolka i silnik nadal pracował.
Po wizycie w ASO stwierdzili, że akumulator nie jest w pełni naładowany (zamiast ok 12,6 volts było 12).
Po podłączeniu 3 letniego akumulatora (od nowości) do prostownika wszystko wróciło do normy.
Mimo tego wymieniłem akumulator na nowy i niestety problem wrócił, czyli po włączeniu samochodu i zatrzymaniu nie działa start stop oraz przy zegarach pojawia się pomarańczowa kontrolka.
Natomiast po przejechaniu ok. 3km funkcja zaczyna działać i silnik się wyłącza.
Samochód stoi w garażu odpalam i start-stop nie działa, po przejechaniu kilku km zaczyna działać.
Wina akumulatora, ładowania czy tak ma być?
Spotkał się ktoś z taką sytuacją?
QRST
Posty: 106
Rejestracja: 04 wrz 2021, 10:53
model samochodu: XCEED 1.5 T-GDI 7DCT +AEB

Re: Funkcja start-stop

Post autor: QRST »

Normalne
Aby sart-stop zadziałał, silnik musi osiągnąć określoną temp. Kwestia spalania i smarowanua.
Jest chłodniej więc aktywuje się później.
Jeżdżąc na krótkich dystansach warto podładować aku. Szczególnie w okresie zimowym. Ciągle niedoładowane aku -mimo że odpala- szybciej tracą swoją sprawność. Polecam ładowarki noco, ctek i victron 5-7amper. Ważne aby włączyć w nich tryb AGM reszta to automat. Można nawet na miesiąc zostawić podłączony.
romanhoks
Posty: 320
Rejestracja: 04 cze 2021, 20:01
model samochodu: Sportage 2.0 CRDI 4x4

Re: Funkcja start-stop

Post autor: romanhoks »

Jak akumulator spadnie ponizej 80% sprawnosci to sterownik automatycznie odcina system. Zima niestety. Ogrzewanie, dmuchawy,podgrzewane siedzenia ,itp. Latem nie bedzie problemu.
Przepraszam za pisownie.Posiadam klawiature norweska.
saron22
Posty: 631
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Funkcja start-stop

Post autor: saron22 »

Ze tak się zapytam: po co ci ten start-stop?
Nie korzystasz z ogrzewania, podgrzewanej kierownicy, foteli, szyb, lusterek? Przecież akumulator nie jest w stanie tego obsłużyć. Silnik musi chodzić żeby alternator ładował. Dodatkowo o tej porze roku praktycznie całą dobę trzeba na światłach jeździć.
MarcinK
Posty: 21
Rejestracja: 07 gru 2022, 20:46
model samochodu: KIA CEED 1.4 T-GDI 2019 r.

Re: Funkcja start-stop

Post autor: MarcinK »

Dziękuję za odpowiedzi i wyjaśnienia.
Od czerwca tego roku zacząłem odczuwać na biegu jałowym drgania fotela, zagłówka, czasami drzwi i kierownicy (strasznie mnie to irytuje) dlatego zainteresowałem się funkcją start-stop i zauważyłem to co opisałem. Przez 3 lata zawsze po uruchomieniu samochodu wyłączałam start-stop.
Awatar użytkownika
bielaPL
Posty: 331
Rejestracja: 06 maja 2021, 14:20
model samochodu: Kia Ceed 3 SW 1.0 T-GDi (M) 120KM

Re: Funkcja start-stop

Post autor: bielaPL »

MarcinK pisze: 08 gru 2022, 07:02 Dziękuję za odpowiedzi i wyjaśnienia.
Od czerwca tego roku zacząłem odczuwać na biegu jałowym drgania fotela, zagłówka, czasami drzwi i kierownicy (strasznie mnie to irytuje) dlatego zainteresowałem się funkcją start-stop i zauważyłem to co opisałem. Przez 3 lata zawsze po uruchomieniu samochodu wyłączałam start-stop.
zablokuj sobie guzik start stop to zawsze będzie wyłączony
Co do drgań na postoju - korzystanie ze start stop to tylko udawanie że nie ma problemu, może jakaś poduszka silnika do wymiany, albo coś gdzieś dokręcić trzeba?
witek690
Posty: 121
Rejestracja: 03 sie 2021, 21:57
model samochodu: Kia creed 1.6 crdi

Re: Funkcja start-stop

Post autor: witek690 »

Mam też problem z drganiem juto będę wymieniał poduszkę silnika zobaczymy czy pomoże
MarcinK
Posty: 21
Rejestracja: 07 gru 2022, 20:46
model samochodu: KIA CEED 1.4 T-GDI 2019 r.

Re: Funkcja start-stop

Post autor: MarcinK »

witek690 pisze: 08 gru 2022, 18:08 Mam też problem z drganiem juto będę wymieniał poduszkę silnika zobaczymy czy pomoże
U mnie ASO stwierdziło, że poduszki są dobre i że tak ma być oni nic nie czują.
W drugim ASO "diagnosta" przejechał się samochodem, chwilę w nim posiedział i stwierdził, że wszystko jest dobrze.
Pojechałem do innego mechanika to znowu stwierdził, że to może być koło pasowe lub słabe naciągnięcie rozrządu (ASO tego nie chce sprawdzić).
Ostatnio zmieniony 08 gru 2022, 20:15 przez MarcinK, łącznie zmieniany 1 raz.
MarcinK
Posty: 21
Rejestracja: 07 gru 2022, 20:46
model samochodu: KIA CEED 1.4 T-GDI 2019 r.

Re: Funkcja start-stop

Post autor: MarcinK »

bielaPL pisze: 08 gru 2022, 14:09
MarcinK pisze: 08 gru 2022, 07:02 Dziękuję za odpowiedzi i wyjaśnienia.
Od czerwca tego roku zacząłem odczuwać na biegu jałowym drgania fotela, zagłówka, czasami drzwi i kierownicy (strasznie mnie to irytuje) dlatego zainteresowałem się funkcją start-stop i zauważyłem to co opisałem. Przez 3 lata zawsze po uruchomieniu samochodu wyłączałam start-stop.
zablokuj sobie guzik start stop to zawsze będzie wyłączony
Co do drgań na postoju - korzystanie ze start stop to tylko udawanie że nie ma problemu, może jakaś poduszka silnika do wymiany, albo coś gdzieś dokręcić trzeba?
Wiem, że to udawanie, że nie ma problemu, ale ASO w którym serwisuje samochód stwierdziło, że poduszki są dobre i że tak ma być oni nic nie czują.
W drugim ASO "diagnosta" przejechał się samochodem, chwilę w nim posiedział i stwierdził, że wszystko jest dobrze.
Pojechałem do innego mechanika to znowu stwierdził, że to może być koło pasowe lub słabe naciągnięcie rozrządu (ASO tego nie chce sprawdzić).
Strach pojechać do innych mechaników bo nie wiadomo co jeszcze "wymyślą" tym bardzie, że niestety nie mam żadnego sprawdzonego.
witek690
Posty: 121
Rejestracja: 03 sie 2021, 21:57
model samochodu: Kia creed 1.6 crdi

Re: Funkcja start-stop

Post autor: witek690 »

Ile jest poduszek 3?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”