Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Sid
Posty: 371
Rejestracja: 01 sty 2021, 15:25
model samochodu: Ceed
Lokalizacja: Polska

Re: Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

Post autor: Sid »

Lunar GT pisze: 15 lut 2023, 09:39 Deszcz zawsze jest inny(inny kąt padania, inna prędkość, inna wielkość kropli) do tego samochód w ruchu również zmiennym i sensor deszczu + jakiś algorytm który tym steruje nie jest w stanie tego ogarnąć w sposób jaki się Wam marzy, trochę realizmu.
Realizm to mam w starej, 23 letniej Skodzie Felicji. Właczam wajchę na raz, wyłączam, czekam odpowiedni dla mnie czas, włączam i mam działające idealnie wycieraczki, dostosowane do ilości wody na szybie i czasu potrzebnego na oczyszczenie szyby. Żadnego algorytmu, prostota.
:D Ceed 1.4 t-gdi. :D
gruchson
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2022, 14:40

Re: Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

Post autor: gruchson »

amilmar pisze: 15 lut 2023, 09:54 A czy ktoś wie jak w ogóle działa ta wajcha do sterowania tym trybem auto? Co dokładnie oznacza 5 kresek i co dokładnie oznacza 1 kreska? 5 kresek to jest najwyższa czułość czy najdłuższe przerwy między aktywacjami?

Może dlatego ja jestem relatywnie bardziej zadowolony z działania na 3 kreski niż na 5 kresek? Może to jakiś efekt placebo, ale jak dla mnie zdecydowanie mniej muszę ingerować w ten system gdy jest ustawiony na 3 lub 4 niż gdy jest ustawiony na 5.

Nie umiem też zinterpretować tego co jest napisane w instrukcji odnośnie funkcjonowania tego systemu, wydaje mi się że nie dość dokładnie tłumaczy co konkretnie oznaczają poszczególne poziomy.
Właśnie to jest ciekawe pytanie - w instrukcji tego nie ma dobrze opisanego. Ja na logikę myślałem, że "5" (czyli górne położenie), to największa czułość, ale może jest odwrotnie albo to nie czułość w ogóle?
saron22
Posty: 631
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

Post autor: saron22 »

Sid pisze: 15 lut 2023, 16:00
Lunar GT pisze: 15 lut 2023, 09:39 Deszcz zawsze jest inny(inny kąt padania, inna prędkość, inna wielkość kropli) do tego samochód w ruchu również zmiennym i sensor deszczu + jakiś algorytm który tym steruje nie jest w stanie tego ogarnąć w sposób jaki się Wam marzy, trochę realizmu.
Realizm to mam w starej, 23 letniej Skodzie Felicji. Właczam wajchę na raz, wyłączam, czekam odpowiedni dla mnie czas, włączam i mam działające idealnie wycieraczki, dostosowane do ilości wody na szybie i czasu potrzebnego na oczyszczenie szyby. Żadnego algorytmu, prostota.
W Polonezie Atu z drugiej połowy lat 90 też działało to tak samo. Wajcha na raz w dół i zaraz z powrotem na 0. W tym czasie wycieraczki przecierały szybę a ja odczekiwałem do momentu w którym chciałbym aby wycieraczki znów przetarły szybę. I jak nastąpił ten moment to wajcha znów na raz w dół i już wycieraczki chodziły tak jak trzeba. Mało tego - można było w każdej chwili wyłączyć całkowicie wycieraczki czyli dać na 0 albo przełączyć na 2 i 3 w dół aby chodziły w trybie ciągłym z niską lub z wysoką prędkością i znowu dać na 1 w dół a wycieraczki znów chodziły tak jak wcześniej zaprogramowałem. I było tak aż do wyłączenia zapłonu. Można było też to jakoś zresetować normalnie w czasie jazdy i ponownie ustawić odpowiedni interwał jakby zaczęło np mocniej padać. Takie proste a jakie skuteczne. A teraz czujniki za pierdylion złotych które nie działają.
W sumie to nie wiem jak to u mnie działa bo swoim chyba jeszcze w deszczu nie jechałem.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

Post autor: kon »

Wg mnie, najbardziej irytującym niedopatrzeniem w działaniu automatu wycieraczek Kia jest to, że w momencie gdy użytkownik zmienia czułość na wyższą, wycieraczki nie wykonują natychmiast pojedynczego ruchu żeby przetrzeć szybę.
Czyli kierowca który stwierdza, że wycieraczki pracują zbyt leniwie (a stwierdza to po zbyt mokrej szybie) musi zwiększyć czułość oraz wytrzeć sobie trybem manualnym tę zbyt mokrą szybe.
Tak to "nie działa" w mojej Optimie.

A co do innych marek - są tacy co umieją zdecydowanie lepiej.
Awatar użytkownika
shider
Posty: 525
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

Post autor: shider »

kon pisze: 16 lut 2023, 06:55 Wg mnie, najbardziej irytującym niedopatrzeniem w działaniu automatu wycieraczek Kia jest to, że w momencie gdy użytkownik zmienia czułość na wyższą, wycieraczki nie wykonują natychmiast pojedynczego ruchu żeby przetrzeć szybę.
Dokładnie tak to działa w obecnej generacji aut Ceed, Proceed, Xceed. Zmiana czułości powoduje przetarcie szyby.
dragonn
Posty: 92
Rejestracja: 28 mar 2022, 09:22
model samochodu: XCeed PHEV

Re: Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

Post autor: dragonn »

Yup, u mnie też wykonują przy czym tylko jeśli to zmiana czułości w górę (co oczywiście ma sens),
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

Post autor: kon »

No to szacun dla Kia, że ktoś dostrzegł i poprawił tego klopsa.
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

Post autor: Cocosh »

kon pisze: 16 lut 2023, 17:12 No to szacun dla Kia, że ktoś dostrzegł i poprawił tego klopsa.
Ale co ktoś poprawił?
Marcin_1976
Posty: 209
Rejestracja: 04 kwie 2022, 09:57
model samochodu: ProCeed GT-Line 2022, White Deluxe

Re: Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

Post autor: Marcin_1976 »

Zmiana czułości w górę, jeden ruch wycieraczek przy zmianie
klosj24
Posty: 13
Rejestracja: 09 gru 2023, 00:05

Re: Automatyczny tryb wycieraczek - czułość

Post autor: klosj24 »

No dobra. Automatyczny tryb wycieraczek kupuje się razem z jakimś pakietem. To w związku z tym pytanie:
Czy da się wrócić do manuala w wycieraczkach tak aby ten brakujący nam tryb wolny przywrócić i używać go w 4-5 stopniach prędkości?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”