Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

forum użytkowników Kia Niro
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

Post autor: Legal »

Moje ostatnie doświadczenie z hamowania awaryjnego:
Dojazd do skrzyżowania, przede mną samochód osobowy, hamowanie lewą łopatką w opcji Max przez przytrzymanie.
Mój samochód zwalnia, ale chyba na styk przed tym przede mną. Mam nogę na hamulcu, aby asekurować hamowanie łopatkami.
Jest już blisko, rozlega się ostrzeżenie dźwiękowe, miga ekran "uwaga kolizja" i wibruje kierownica. Moim zdaniem jednak zatrzymam się 1,5 m przed poprzedzającym pojazdem. Nie panikuję, bo wiem że zdążę spokojnie z nożnym.
Jednak system mnie uprzedza. Nagłe szarpnięcie, bardzo agresywne i stoję w miejscu. Wrażenie, jakbym uderzył w przeszkodę. Bardzo skuteczne. Dość nieprzyjemne.
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
Mordret
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2023, 14:24
model samochodu: Kia Niro 1.6GDI HEV 2023 BL + Premium
Przegryzione kable przez kuny: 2

Re: Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

Post autor: Mordret »

Legal pisze: 18 sty 2024, 13:13 Nie panikuję, bo wiem że zdążę spokojnie z nożnym.
Nerwy ze stali
Legal pisze: 18 sty 2024, 13:13 Jednak system mnie uprzedza. Nagłe szarpnięcie, bardzo agresywne i stoję w miejscu. Wrażenie, jakbym uderzył w przeszkodę. Bardzo skuteczne. Dość nieprzyjemne.
Ja zawsze taki nagłe szarpnięcie mam przy parkowaniu tyłem, bo wyłapuje małe gałązki od bluszczu jako przeszkodę i mnie praktycznie zatrzymuje w miejscu.
Sinario
Posty: 28
Rejestracja: 14 kwie 2023, 21:54
model samochodu: Kia NIRO

Re: Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

Post autor: Sinario »

Ale to chyba tylko w Premium Pakiecie było, nie? Ja mam BLa i chyba nie ma tego
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

Post autor: Legal »

Chyba masz rację:
System monitorowania ruchu pojazdów podczas cofania z funkcją automatycznego zatrzymania RCCA jest od wersji L w pakiecie BCW
System unikania kolizji podczas cofania PCA jest dopiero jako pakiet PRE dla wersji BL

Z tego co doczytałem w instrukcji, to RCCA posługuje się narożnymi czujnikami radarowymi (jakoś ich nie widzę u siebie), zaś PCA kamerą cofania wraz z tylnymi czujnikami ultradźwiękowymi (2 pary: w zderzaku i nad kierunkowskazami). Te drugie widać nawet w wersji M, która nie posiada żadnego z systemów. Dziwne, może w instrukcji coś zamienili...
Oba systemy oprócz ostrzegania wspomagają hamowanie. Pierwszy - hamowanie awaryjne po wykryciu pojazdu jadącego poprzecznie, a drugi - hamowanie już podczas jazdy do tyłu z niską prędkością po wykryciu pieszego lub obiektu.
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
Adam58
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2024, 17:25
model samochodu: NIRO HEV wersja L, pakiet Drive Wise, kolor Aurora Black Pearl

Re: Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

Post autor: Adam58 »

Witam
Nowy użytkownik szuka pomocy dot, NIRO HEV 2023 - jak włączyć funkcję FCA.
Moja Niro wg danych technicznych ma system FCA. W instrukcji obsługi strona 7-6 jest opisane jak uruchomić i ustawić parametry tego systemu. W instrukcji jest pokazana droga dojścia do tego menu: Ustawienia - Pojazd - Wspomaganie kierowcy - Bezpieczna jazda. W moim samochodzie wchodzę w menu Ustawienia - Pojazd i koniec - nie mam dalszych opcji opisanych w instrukcji.
Pozdrawia Adam
NIRO HEV 2023 wersja L, pakiet Drive Wise, kolor Aurora Black Pearl
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

Post autor: Legal »

Nie napisałeś nam jaką masz wersję. Z opisu menu myślę, że M. Tam menu ustawień jest na środku, na tym małym ekraniku. Poruszanie się po nim to lewe przyciski przy kierownicy - góra, dół, karteczki, OK; te bliżej środka kierownicy.
Świetnie to widać na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=CV2Y9k_uPWc W wersjach wyższych od M jest wszystko dotykowo i trudno tego nie zauważyć.
Jaką masz instrukcję? U mnie o FCA zaczyna się na stronie 6-60 a nie 7-6 (tam jest o resetowaniu akumulatora 12V).
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
Adam58
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2024, 17:25
model samochodu: NIRO HEV wersja L, pakiet Drive Wise, kolor Aurora Black Pearl

Re: Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

Post autor: Adam58 »

Witam
Dziękuję moja wersja L + pakiet. W mojej papierowej instrukcji jest tak jak napisałem, a na małym ekraniku jest dużo opcji, ale nie to.
Pozdrawiam
NIRO HEV 2023 wersja L, pakiet Drive Wise, kolor Aurora Black Pearl
Adam58
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2024, 17:25
model samochodu: NIRO HEV wersja L, pakiet Drive Wise, kolor Aurora Black Pearl

Re: Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

Post autor: Adam58 »

Witam ponownie
Instrukcja jest oryginalna, jaką otrzymałem u dilera przy odbiorze samochodu, Dziękuję film obejrzałem, ale tam nie widać co sprzedawca zrobił. U mnie w tym małym okienku są dane dot. jazdy, ciśnienie w kołach, kompas. Poszedłem do samochodu i nie udało mi się zrobić tego co pokazał na filmie - film dot, wersji M - podstawowa, a ja mam L. Poza tym tak jak pisałem w mojej instrukcji jest to opisane że robię to tnie na tym małym ekraniku tylko na głównym wyświetlaczu - tu gdzie jest np, nawigacja. Ponieważ jestem tu nowy nie wiem czy można załączyć jakiś plik do posta - bo mógłbym zrobić zdjęcie instrukcji i podesłać.
Adam i jeszcze raz dziękuję za dobre chęci pomocy
NIRO HEV 2023 wersja L, pakiet Drive Wise, kolor Aurora Black Pearl
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

Post autor: Lunar GT »

Tu masz wersję L
https://www.youtube.com/watch?v=C3tJTTo ... dWtjamE%3D
Jesteś kolejnym któremu nie chce się uzupełnić profilu o jaki samochód chodzi a chcesz otrzymać pomoc, tu nikt nie ma szklanej kuli żeby z niej wróżyć.
Adam58
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2024, 17:25
model samochodu: NIRO HEV wersja L, pakiet Drive Wise, kolor Aurora Black Pearl

Re: Systemy autonomicznego hamowania - doświadczenia praktyczne

Post autor: Adam58 »

Dziękuję
NIRO HEV 2023 wersja L, pakiet Drive Wise, kolor Aurora Black Pearl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”