7DCT … jak z tym jeździć?

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Jutrzejszy
Posty: 274
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: Jutrzejszy »

phoenix_pl pisze: 13 cze 2023, 08:24 Chciałbym was zapytać o dwie sytuacje:
1. Pełzanie przy ruszaniu bez wciśniętego hamulca. Czyli puszczam hamulec, jestem albo na R albo na D, nie naciskam gazu i samochód zaczyna się toczyć. Czy jedzie na półsprzęgle czy nie?
2 Zwalniam żeby się zatrzymać, ale nie robię tego gwałtownie tak żeby wszystkim głowy latały do przodu o do tyłu, tylko płynnie. Czy pod koniec, przed zatrzymaniem jadę de facto na półsprzęgle czy nie?
Ad 1. Tak.
Ad 2. Nie.
phoenix_pl
Posty: 13
Rejestracja: 14 lis 2018, 10:27

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: phoenix_pl »

Jutrzejszy pisze: 13 cze 2023, 18:48 Ad 1. Tak.
Skąd to przekonanie, możesz wyjaśnić?
Moim skromnym zdaniem to powinno działać tak, że skoro jest wrzucony bieg to samochód powinien się toczyć normalnie na biegu, a nie na półsprzęgle. Czy Twoja odpowiedź odnosi się zarówno do "D" jak i "R"?
Z tego co zauważyłem, to jak ruszam i wrzucę "D" to po puszczeniu hamulca wskakuje jedynka, nie zauważyłem żeby samochód od razu po ruszeniu wrzucał dwójkę.
Jutrzejszy
Posty: 274
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: Jutrzejszy »

phoenix_pl pisze: 14 cze 2023, 16:05
Jutrzejszy pisze: 13 cze 2023, 18:48 Ad 1. Tak.
Skąd to przekonanie, możesz wyjaśnić?
Moim skromnym zdaniem to powinno działać tak, że skoro jest wrzucony bieg to samochód powinien się toczyć normalnie na biegu, a nie na półsprzęgle.
W jakiejś instrukcji odnośnie skrzyni dwusprzęgłowej czytałem, aby w celu uniknięcia przegrzania sprzęgieł starać się unikać podjeżdżania bez użycia gazu.

Przy skrzyni manualnej da się jechać (a właściwie toczyć ze stałą prędkością) na jedynce/dwójce po płaskim bez dotykania gazu ani sprzęgła,
więc dwusprzęgłowy automat teoretycznie też to powinien potrafić. Przynajmniej w niektórych sytuacjach, bo np. przy wniesieniu w manualu trzeba lekko dodać gazu aby uniknąć półsprzęgła.
Deepsea
Posty: 189
Rejestracja: 07 sty 2022, 00:07

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: Deepsea »

Normalne że przy pełzaniu jedzie na półsprzęgle. Nawet hydro przy pełzaniu nie spina, tylko ślizga się. Jak dobrze policzyłem na szybko to przy 800 obrotach prędkość auta na całkiem spiętym sprzęgle na 1 biegu powinna wyjść między 6-7 km/h wiec całkiem sporo. W manualnych często jest to coś bliżej 5 km/h stąd to w miarę wygodne pełzanie w korkach.
jaceck1980
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2023, 11:54
model samochodu: XCeed 1.5 DCT

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: jaceck1980 »

Zamówiłem XCeed z DCT w wersji M, czyli bez AUTO HOLD. Zastanawiam się, czy nie walnąłem gafy... Jak się zachowuje DCT w korku, gdy omyłkowo odpuszczę gaz - samochód ruszy i najedzie na auto poprzedzające? Jak wygląda ruszanie pod wzniesienie - pomiędzy odpuszczeniem hamulca, a wciśnięciem gazu auto się stoczy?
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: Cocosh »

jaceck1980 pisze: 25 cze 2023, 12:34 Zamówiłem XCeed z DCT w wersji M, czyli bez AUTO HOLD. Zastanawiam się, czy nie walnąłem gafy... Jak się zachowuje DCT w korku, gdy omyłkowo odpuszczę gaz - samochód ruszy i najedzie na auto poprzedzające? Jak wygląda ruszanie pod wzniesienie - pomiędzy odpuszczeniem hamulca, a wciśnięciem gazu auto się stoczy?
Jacek w każdym automacie podstawa jest hamulec na postoju. Jak go puścisz bez auto hołd to naturalnie zacznie jechać.
Stojąc na wzniesieniu auto z automatyczna skrzynka nigdy się nie stoczy bo stojąc pod górkę trzymasz wciśnięty hamulec. Odpuszczając go auto zaczyna ruszać i wtedy używasz pedału gazu, i jedziesz.
Brak auto hold to słaby pomysł - bardzo poprawia komfort.
jaceck1980
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2023, 11:54
model samochodu: XCeed 1.5 DCT

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: jaceck1980 »

Dzięki Cocosh za odpowiedź. Chyba niepotrzebnie przyoszczędziłem, jednakże wersja L jest ok. 10 tyś droższa (w racie to było jakoś ok. 150 PLN więcej). Powiedz jeszcze, czy przy dłuższym postoju można wrzucić ustawienie N i zaciągnąć ręczny, aby nie męczyć nogi i pompy hamulcowej? Czy postój na N jakoś obciąża DCT?
Awatar użytkownika
shider
Posty: 525
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: shider »

jaceck1980 pisze: 25 cze 2023, 15:44 Czy postój na N jakoś obciąża DCT?
Nie wiem jak to jest ze zwykłym recznym ale Auto Hold występuje w parze z elektrycznym hamulcem postojowym, który tak samo jak auto hold na D powoduje rozłączenie napędu (rozlacza sprzęgło). N w 7DCT służy do awaryjnego odpalania silnika gdy ten zgaśnie a pojazd się toczy oraz do przetaczania pojazdu na wyłączonym silniku. Gdy ja zatrzymuje się na dłuższą chwilę bez gaszenia silnika i chce np wysiąść z auta (otwieranie bramy np.) to wchodzę w P i zaciągam postojowy. Zwróć też uwagę na to, że projektanci ceeda nie przewidzieli używania hamulca na skrzyżowaniach. Po zaciągnięciu ręcznego światła dzienne przygasaja (zmieniają się w postojowe), tutaj więcej.

Generalnie automat bez auto hold do miasta to mało wygodne rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2023, 18:24 przez shider, łącznie zmieniany 2 razy.
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: Cocosh »

jaceck1980 pisze: 25 cze 2023, 15:44 Dzięki Cocosh za odpowiedź. Chyba niepotrzebnie przyoszczędziłem, jednakże wersja L jest ok. 10 tyś droższa (w racie to było jakoś ok. 150 PLN więcej). Powiedz jeszcze, czy przy dłuższym postoju można wrzucić ustawienie N i zaciągnąć ręczny, aby nie męczyć nogi i pompy hamulcowej? Czy postój na N jakoś obciąża DCT?
Nie pomogę bo mam auto hołd, ale tez często czytam czy wrzucać na N. Ja nigdy nie korzystam z N. Ruszam wrzucam tryb D. Kończę jazdę P.
modzel00
Posty: 6
Rejestracja: 26 cze 2023, 12:17
model samochodu: xceed 1.6 crdi Mhev

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: modzel00 »

przejechałem 180 tyś ze skrzynią 7DCT jazda na D koniec jazdy na P w czasie jazdy nie zmieniałem nic i nie było żadnych problemów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”