7DCT … jak z tym jeździć?

forum użytkowników modelu Kia XCeed
KOGUT
Posty: 56
Rejestracja: 18 lut 2021, 16:17
model samochodu: KIA XCEED

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: KOGUT »

shider pisze: 27 cze 2023, 12:39
Hornet pisze: 27 cze 2023, 12:29 Pisałem już wcześniej, że ta skrzynia na tempomatem jest jakaś taka … dziwna.

Ja mam nowego XCeeda z lutego 23 i nie mam łopatek, ale mam pakiet bezpieczeństwa.
Jeżeli masz wersję niżsża niż GT-Line, to pakiet bezpieczeństwa a w zasadzie aktywny tempomat jest własnie przyczyną braku łopatek ;)
W sumie to cennik Xceed jest dosyć ciekawy bo wynika z niego, że łopatki w 7DCT mają zawsze wersje M oraz GT-Line. W L i Business Line łopatek nigdy nie
nrg
Posty: 53
Rejestracja: 03 kwie 2023, 13:20
model samochodu: Kia ProCeed GTLine 1.5T-GDI

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: nrg »

Podpowie ktoś jak poprawnie jeździć 7DCT w korku? Załóżmy scenariusz gdzie nie mam żadnych pakietów, tylko automat. Operowanie samym hamulcem nie będzie nadmiernie zużywać sprzęgieł?
amilmar
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: amilmar »

Z tego co rozumiem sytuację to operowanie wyłącznie hamulcem będzie zużywać sprzęgła i to mocno.

Najlepiej chyba zatrzymać się do zera i ruszyć dynamicznie (na tyle na ile się da w korkach) i znów się zatrzymać do zera zamiast „pełzać”.
To wymusza oczywiście jazdę w pewnej odległości od pojazdu poprzedzającego zamiast „kompaktowo” tuż za nim, co nie jest takie głupie bo i tak zawsze powinno się trzymać tyle miejsca przed sobą w korku aby była możliwość zrobić miejsce dla karetki lub ogólnie mieć miejsce na jakiś manewr awaryjny.
nrg
Posty: 53
Rejestracja: 03 kwie 2023, 13:20
model samochodu: Kia ProCeed GTLine 1.5T-GDI

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: nrg »

Czyli innymi słowy, jeśli zdejmę nogę z hamulca i nie dodam gazu, jadę na półsprzęgle przez co zwiększam zużycie. Natomiast wystarczy dodać nieco gazu i wtedy jadę już poprawnie na biegu, tak?
Awatar użytkownika
shider
Posty: 525
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: shider »

Przy niskich prędkościach, a szczegolnie przy ruszaniu trudno stwierdzić kiedy następuje pełne przekazanie mocy, a kiedy jeszcze jest połsprzęgło, zwłaszcza, że 7DCT bardzo szybko przełącza na drugi bieg.

Ogólna zasada w dwusprzęgłówkach jest taka, że należy unikać pełzania w korku i dojeżdżania gdy ktoś przed Tobą podjeżdża o pół metra.
nrg
Posty: 53
Rejestracja: 03 kwie 2023, 13:20
model samochodu: Kia ProCeed GTLine 1.5T-GDI

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: nrg »

No i piękne dzięki :)
Jutrzejszy
Posty: 274
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: Jutrzejszy »

5 Things You Should Never Do In A Dual Clutch Transmission Vehicle
https://www.youtube.com/watch?v=W42zsFYjZvM
nrg
Posty: 53
Rejestracja: 03 kwie 2023, 13:20
model samochodu: Kia ProCeed GTLine 1.5T-GDI

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: nrg »

shider pisze: 28 cze 2023, 22:20 Przy niskich prędkościach, a szczegolnie przy ruszaniu trudno stwierdzić kiedy następuje pełne przekazanie mocy, a kiedy jeszcze jest połsprzęgło, zwłaszcza, że 7DCT bardzo szybko przełącza na drugi bieg.

Ogólna zasada w dwusprzęgłówkach jest taka, że należy unikać pełzania w korku i dojeżdżania gdy ktoś przed Tobą podjeżdża o pół metra.
Kurde jeszcze jedna sytuacja mi się nasunęła na myśl. Co jeśli jedziemy w korku żółwim tempem, tj. korek posuwa się do przodu, ale nie pozwala na rozpędzenie się. Wrzucic mu 1 i tak go trzymać do momentu aż normalna jazda nie będzie możliwa?
Hornet
Posty: 57
Rejestracja: 01 kwie 2023, 03:36

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: Hornet »

Może lepiej wtedy przełączyć na manual i trzymać samochód na pierwszym biegu?

Ja tak miałem z podjazdami … na automacie Kia wbijała dwójkę, ale po wjeździe czuć było sprzęgło, teraz (za rada kolegów) przełączam na manual i wjeżdżam na jedynce … po wjeździe jest zacznie lepiej i nie czuć tak palonego sprzegla.
nrg
Posty: 53
Rejestracja: 03 kwie 2023, 13:20
model samochodu: Kia ProCeed GTLine 1.5T-GDI

Re: 7DCT … jak z tym jeździć?

Post autor: nrg »

Ok, czyli Twoja odpowiedź pasuje idealnie do mojego przeczucia. Dzięki panowie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”